برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 5 ?? 5
dqw
 1. 136999 ?????? ??
  136999
  هوانورد عادی - سرباز یکم
  February 2012
  کرج
  7
  تعداد تشکر : 5
  Thanked 31 Times in 7 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 1

  Post بررسی روشهای نمونه سازی سریع در چهار بخش

  بررسی روشهای نمونه سازی سریع – بخش اول
  کوتاه نمودن زمان توسعه و تکوین یک محصول از طراحی تا تولید ، رمز موفقیت یک سازمان تولیدی در دنیای رقباتی کنونی به شمار می آید.برای دستیابی به این محصول امروزه فن آوریهای جدید که به روش های نمونه سازی و تولید سریع
  & Manufacturing ) RP&M (Rapid Prototyping معروفند معرفی شده اند نمونه سازی یک قطعه یا یک محصول طراحی شده ، به طور سنتی از طریق مدل سازی فیزیکی در کارگاه مدل با ابزارهای دستی و سعی و خطای فراوان انجام می پذیرد این فرآند کاری مشکل و بسیار وقت گیر و پرهزیده است.با بکارگیری روش های نمونه سازی سریع می توان در زمان کوتاهی (حدود چند ساعت)یک مدل سه بعدی فیزیکی از قطعه ای هر چند پیچیده را با هزینه ای کم با دقت بالایی ساخت و از آن در بررسی و ارزیابی طراحی و یا محصول و یا مصارف دیگر استفاده نمود.برتری و توانمندی این فن آوری وقتی آشکار می شود که اولا پارامتر کوتاه بودن زمان نمونه سازی برای ما اهمیت و الویت داشته باشد و ثانیا قطعه دارای شکل هندسی پیچیده ای باشد امروزه در صنایعی که نیاز به قطعات پیچیده دارند همچون صنایع هوا و فضا،خودروسازی،قالب سازی،لوازم خانگی ،ساخت استخوان ها و اعضا مصنوعی بدن و مهندسی پزشکی از این تکنولوژی استفاده می شود.
  اما تنها ساخت نمونه ای از محصول برای رقابت کافی نیست و سازمان های تولیدی همیشه به دنبال تولید سریع محصولات خود و عرضه آنها به بازار هستند.با پیشرفت سریع تکنولوژی CAD و معرفی تکنیک های قالب سازی سریع امروزه این ایده عملی شده است.ترکیب روش های ساخت سریع نمونه و قالب با تکنولوژی تف جوشی فلز توسط لیزر،این امکان را به وجود آورده که نمونه ای اصلی و فابریک قطعات را بتوان در زمان بسیار کوتاهی (مثلا چند هفته) به صورت انبوه حتی از جنس مواد اصلی تولید نمود.لذا نمونه سازی سریع عاملی در تسریع فرآیند تولید است از طرفی امکان تجسم یافتن از طراحی را قبل از تولید واقعی قطعه فراهم می آورد فقط کافی است مشتری فایل CAD قطعه را با هر میزان پیچیدگی ارائه نماید و یا از طریق شبکه اینترنت برای شما ارسال کند و پس از چند زوز محصول واقعی را در تیراژ مورد نظر دریافت کند.این تکنیک که به معنی یک گام فراتر از نمونه سازی سریع تلقی می شود،آخرین نوآوری در تولید سریع قطعات با مواد اصلی می باشدکه در این فصل به آن پرداخته می شود.به عبارت دیگر نمونه سازی سریع یک فرآیند ساخت لایه وار و یا چاپ سه بعدی است با دریافت مدل CAD قطعه ، مدل جامد جسم را از جنس موم ، پلاستیک ،پودر سرامیک در مدت زمان بسیار کوتاهی تولید می کند که به آن MASTER MODEL می گویند امروزه برای آنکه نمونه ای مطلوب از قطعه و یا محصولی جدید در دفتر مهندسی و طراحی ساخته شود،دیگر لازم نیست طراح محصول تنها به قدرت تخیل خود متکی باشد زیرا دستگاه جدید “نمونه سازی دفتری ” به بازار عرضه شده است.این دستگاه به مانند یک اجرای عملیاتی ساده و بدون آموزش تخصصی ، طرح اولیه محصول را که به صورت یک فایل CAD می باشد را در زمانی بسار کوتاه و به طور مستقیم چاپ فضایی نموده و نمونه فیزیکی را جهت ارزیابی و بررسی ظاهری تولید می نماید.
  مهمترین فرآیندهای نمونه سازی سریع یک قطعه یا یک محصول که در سال های اخیر معرفی شده اند عبارتند از:
  نمونه سازی لیزری SLA
  Stereo Lithography
  مدل سازی موم افشان MJM
  مدل سازی به روش رسوب جوش خورده
  Fused Deposition Modeling – FDM
  تف جوشی انتخاب لیزری SLS
  Selective Laser Sintering
  نمونه سازی به روش لایه ورقی LOM
  Laminated Object Manufacturing
  نمونه سازی به روش BPM
  Ballistic Particles Manufacturing
  نمونه سازی به روش RFP
  Rapid Freeze Prototype
  نمونه سازی به روش SGC
  Solid Ground Curing
  نمونه سازی به روش LENS
  Laser Engineered Shaping

  • 2-1- نمونه سازی سریع ، چرا؟
   استفاده از فن آوریهای نمونه سازی سریع در فرآیند طراحی ،تحقیق،توسعه،تولید و مونتاژ مزایای فراوانی را به دنبال دارد که ازآن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد
  • ۲-۱-۱- تجسم (Visualization)
   مهندسان و طراحان به هنگام تجسم فضایی و نقشه خوانی از قطعه و یا مجموعه ای با شکل هندسی پیچیده ممکن است گمراه شده وآن را نادرست تفسیر وتحلیل نمایند.این مشکل صرف نظر از میزان تجربه طراح حتی ممکن است با دردست داشتن مدل CAD قطعه نیز برطرف نشود.زیرا تجسم به حالت روانی و قدرت تخیل فرد مربوط می شود و ممکن است یک نقشه به چندین حالت تفسیر گردد و تصور درستی از طرح حاصل نشود.بخصوص زمانی که قطعات پیچیده و مرکب مطرح باشند که در این حالت انسان در تجسم آنها با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.ساخت یک مدل فیزیکی در اسرع وقت با استفاده از فن آوری نمونه سازی سریع و مشاهده آن از بروز چنین خطاهایی جلوگیری می کند.


  • ۲-۱-۲- تصحیح طرح(Verification)
   با استفاده از فن آوری نمونه سازی سریع می توان بلافاصله پس از طراحی،نمونه فیزیکی را مشاهده و بررسی نمود و مورد اریابی قرار داد.از آنجا که هر طراحی همیشه به دنبال کیفیت بهتر است،چنین نمونه ای می تواند برای تصحیح طراحی و ارزیابی ویژگی های مطلوب در محصول طراحی به کار گرفته شود.به طور خلاصه می توان گفت که در دست داشتن یک نمونه واقعی فیزیکی از جسم کمک شایانی به اطمینان بخشی طراحی،کاهش آزمون و خطا و در نهایت افزایش کیفیت بهره وری فرآیند طراحی و تولید می نماید.
  • ۲-۱-۳- تکرار طرح(Iteration)
   تمامی فعالیت های طراحی دارای یک طبیعت تکرار هستند وطراحی مجدد (Redesign) از کارهای همیشگی طراحان است.از آنجا که یک محصول معین ممکن است از ترکیب چند جزء توسط طراح تشکیل شده باشد.می توان در یک روش آزمون و خطا و یا طراحی مجدد و یا بهره گیری از CAD در چندین حالت مختلف این اجزاء را با یکدیگر ترکیب نمود تا شکل هندسی مورد نظر ایجاد شود.سپس ان را تحت آنالیز تنش نیرو و … مورد ارزیابی و بررسی قرار داد.در صورتی که مدل این محصول از روش سنتی ساخته شده باشد، بعد از اتمام کار مدل سازی ممکن است نتوان کوچکترین تغییراتی را در آن ایجاد کرد.اما با استفاده از فرآیند نمونه سازی سریع بعد از انجام این مراحل تکراری،نمونه فیزیکی قابل لمس محصول برای بررسی در اختیار طراح قرار خواهد گرفت.
  • ۲-۱-۴- بهینه سازی(Optimization)
   بهینه سازی طرح می تواند کارایی محصول،کیفیت و قابلیت اطمینان آن را بهبود بخشد.فن آوری نمونه سازی سریع توام با تکنیک ها و نرم افزارهای قدرتمند طراحی و آنالیز ،این امکان را به طراح می دهد که بدون صرف هزینه ای گزاف جهت ساخت قالب و نمونه و بدون اتلاف وقت و با دقت بسیار بالا طرح خود را آنالیز و بهینه نماید.چنین نمونه ای می تواند برای اصلاح و بهینه سازی طراحی و ارزیابی ویژگی های مطلوب در محصول طراحی به کار گرفته شود.به طور خلاصه می توان گفت که در دست نگه داشتن یک نمونه فیزیکی از محصول کمک شایانی به افزایش کیفیت و بهره وری فرآیند طراحی و تولید می نماید.
  • ۲-۱-۵- آزمایش های عملکردی (Functional Tests)
   با استفاده از فن آوری نمونه سازی سریع نمونه فیزیکی قابل لمس از محصول در اختیار طراح قرار خواهد گرفت.بنابراین امکان انجام آزمایش های عملکردی مانند مونتاژ پذیری،سهولت تولید و آسانی تعمیر و نگهداری در مورد محصول طراحی فراهم می گردد و از این طریق هزینه های طراحی و تولید کاهش می یابد.بعد از اتمام مراحل تجسم تحقیق،تکرار پذیری،بهینه سازی،مونتاژپذیری و ساخت مدل اولیه به دنبال ساخت یک نمونه واقعی از محصول نهایی خواهیم بود.در این راستا تکنیک های زیادی موجود هستند که به طور موفقیت آمیزی برای دستیابی از یک نمونه RPM به یک قطعه دارای عملکرد واقعی FTM با یک رو3ش نسبتا سریع و کم هزینه استفاده می کنند.بعضی از این تکنیک ها عبارتند از،ریخته گری خلایی، قالبگیری با رزین های قبل انتقال ،استفاده از قطعات ماهیچه ای یونیلیت و … لذا تحقیقات زیادی جهت بکار گیری این فن آوری در تولید سریع یک نمونه واقعی از محصول برای ارسال به بازار انجام شده است.با توجه به اینکه در حال حاضر قالب سازی سریع نیازمند به MASTER MODEL نمونه سازی سریع می باشد بنابراین در اینجا مروری بر روش های نمونه سازی سریع خواهیم داشت.
   برای آنکه طراح بتواند مدل فیزیکی قطعه طراحی شده را لمس کند و اشکالات ان را برطرف نماید و همچنین شرایط مونتاژی قطعه نیز بررسی گردد از روش های نمونه سازی سریع جهت ساخت نمونه اولیه قطعه با مواد خاصی استفاده می شود.

  نکته:عموما روش های نمونه سازی سریع از این الگوریتم استفاده می کنند که:
  ابتدا مدل سه بعدی توسط نرم افزار های موجود مدلینگ ترسیم می گردد
  سپس یک نرم افزار دیگری مدل را به لایه لایه (با توجه به ضخامت لایه ها) تقسیم می کند.
  در واقع فایل Slice آن تهیه می گردد این فایل شامل مختصات X,Y هر لایه می باشد
  مختصات Z نیز با توجه به ضخامت لایه تعیین شده به دستگاه معرفی می گردد.
  در نهایت با توجه به نوع روش، مدل فیزیکی سه بعدی ساخته می شود.
  منبع:
  قالبسازی و نمونه سازی سریع

  #1 ارسال شده در تاريخ April 2nd, 2012 در ساعت 13:48:52

 2. The Following 4 Users Say Thank You to 136999 For This Useful Post:

  IR Blue SKY (April 2nd, 2012), IRI.AMIR (April 2nd, 2012), MrezaT (April 2nd, 2012), YASHAR A&P (April 2nd, 2012)

 3. 136999 ?????? ??
  136999
  هوانورد عادی - سرباز یکم
  February 2012
  کرج
  7
  تعداد تشکر : 5
  Thanked 31 Times in 7 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 1

  Post بررسی روشهای نمونه سازی سریع – بخش دوم

  روش های مدل سازی سریع RapidPrototyping
  امروزه رمز موفقیت شرکت های طراح و سازنده، به روز نمودن به موقع محصولاتشان می باشد. در بازار رقابتی امروز، نیاز به ساخت محصولات جدید و جایگزینی با محصولات موجود به خوبی حس می شود. نمونه سازی سریع اولین و مهم ترین قدم در این راه است.
  نمونه سازی سریع تکنولوژی نسبتاً جدیدی است که در آن یک نمونه به صورت لایه لایه مستقیماً از روی فایل مدل سه بعدی آن ساخته می شود. در این روش هیچ محدودیتی از نظر شکل هندسی وجود نداشته و نمونه بدون نیاز به هیچ قالب یا ابزاری با سرعت و دقت بسیار بالایی ساخته می شود. کاربرد اصلی نمونه سازی سریع در زمینه طراحی مهندسی در صنایع مختلف به عنوان یکی از زنجیره های طراحی تا تولید محصولات جدید می باشد.
  پس از طراحی یک محصول، نمونه ای از طرح سریعاً ساخته شده و در اختیار تیم طراحی مهندسی قرار می گیرد تا از جنبه های مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد و پس از رفع ایرادات احتمالی و تأیید نهایی طرح، اقدام به تولید انبوه گردد. این تکنولوژی در زمینه ساخت مدل های پزشکی، جواهر آلات، ماکت سازی، هنر و معماری نیز کاربردهای رو به گسترشی دارد.
  از جمله ی این کاربرد ها می توان این موارد را برشمرد:
  کاربرد در صنعت: ساخت نمونه قطعات صنعتی در صنایع مختلف نظیر: الکترونیک، خودرو، هوافضا، لوازم خانگی، اسباب بازی و. . . جهت انجام تست های مختلف
  کاربرد در طراحی صنعتی: ساخت نمونه اولیه از طرح محصول جدید در مراحل مختلف طراحی جهت بررسی از نظر زیبایی، ارگونومی، امکان سنجی تولید، بازار یابی و ...
  کاربرد در ماکت سازی: ساخت اجزای ماکت های معماری، سازه، صنعتی، تأسیسات، نیروگاه و... در مقیاس های مختلف با هرگونه پیچیدگی و طرافت به صورت یکپارچه
  کاربرد در جواهر سازی: ساخت مدل های جواهر آلات با دقت و ظرافت بالا و طبق سفارش مشتری جهت استفاده در فرآیندهای ریخته گری
  کاربرد در هنر و مجسمه سازی: ساخت انواع مجسمه، تندیس و قطعات تزئینی جهت فرآیندهای ریخته گری
  کاربرد در پزشکی: ساخت مدل بافت های سخت یا نرم، خارج کردن تومور، بازسازی دندان، ترمیم استخوان های شکسته، ساخت پروتزها و ایمپلنت های سفارشی
  مزایای استراتژیک استفاده از نمونه سازی سریع:
  - کاهش زمان و هزینه سیکل طراحی تا تولید محصول جدید
  - افزایش سرعت طراحی محصول جدید و اعمال سریع اصلاحات
  - عرضه سریع محصولات جدید در بازار رقابتی
  - امکان بازار یابی محصول جدید قبل از تولید و کاهش ریسک تولید
  - امکان ساخت نمونه های پیچیده بدون هیچ گونه محدودیت در شکل هندسی
  - سرعت و راحتی فرآیند
  - دقت بالای نمونه سازی
  مقایسه با روش CNC:
  نمونه سازی سریع راه حلی برای تمام مسائل ساخت نیست. مزیت عمده نمونه سازی سریع در مقایسه با روش CNC امکان ساخت قطعات با هرگونه پیچیدگی شکل هندسی می باشد. روش CNC یک تکنولوژی اقتصادی، رایج و در دسترس می باشد که امکان استفاده از هرنوع مواد در آن وجود دارد. در برخی روش ها دقت نمونه سازی سریع به خوبی روش CNC نیست.
  دامنه مواد:
  بسته به فرآیند هر روش، مواد محدودی قابل استفاده می باشند.
  مواد های گوناگونی با خواص مکانیکی متنوع برای هر روش به سرعت در حال گسترش و عرضه می باشد.
  دامنه مواد مورد استفاده عبارت است از پلاستیک، فلز، کاغذ، سرامیک
  اطلاعات ورودی:
  فرمت های igs، stp، model، catpart و. . .
  مدل های حجمی:
  Wire frame Surface، Solid،
  دسته بندی روش ها:
  معیارهای مختلفی برای دسته بندی روش های نمونه سازی سریع وجود دارد:
  دسته بندی بر اساس نوع ماده مورد استفاده:
  روش هایی که از مایع استفاده می کنند
  روش هایی که از پودر استفاده می کنند
  روش هایی که از ماده جامد استفاده می کنند
  روش های متداول:
  • SLA یا Stereo Lithography Apparatus
  • SLS یا Selective Laser Sintering
  • FDM یا Fused Deposition Modelin
  • PolyJet یا Polymer Jet Printing
  • ThermoJet
  • 3DP یا 3Dimensional Printing
  • LOM یا Laminated Object Manufacturing
  مدل سازی سریع به روش SLA:
  1- تابش باریکه لیزر روی سطح رزین مایع (فوتو پلیمر)
  2- پلیمریزاسیون نوری رزین و جامد شدن لایه
  3- چسبیدن لایه ها به یکدیگر به دلیل خاصیت خود چسبندگی مواد
  4- ساخت ساپورت مشبک هم زمان از همان ماده
  مزایای: SLA
  - اولین روش نمونه سازی سریع (سال 1986)
  - صافی سطح بالا
  - دقت بالا (0. 1 mm)
  - حداقل ضخامت لایه 0. 05 mm
  - امکان ساخت قطعات بزرگ
  - امکان استفاده از مواد شفاف
  - امکان تغییر رنگ محدوده خاصی از قطعه
  معایب: SLA
  - خواص مکانیکی نسبتاً ضعیف
  - سرعت ساخت پایین
  - نیاز به ساخت ساپورت
  - کثیفی کار با رزین مایع
  - پایداری ابعادی کوتاه مدت
  - نیاز به عملیات تکمیلی در دستگاه (PCA)
  - قیمت بالای دستگاه
  - هزینه نسبتاٌ بالای خدمات
  مدل سازی سریع به روش SLS:
  1- پهن شدن یک لایه پودر ترموپلاستیک
  2- پیش گرم پودر توسط هیتر تا دمای زیر سینتر شدن
  3- تابش باریکه لیزر روی سطح پودر گرم و اعمال توان حرارتی
  4- جوش سطحی ذرات پودر (سینتر شدن)
  5- بدون نیاز به ساخت ساپورت
  مزایای SLS:
  - عدم نیاز به ساپورت
  - خواص مکانیکی بالا (قطعات عملکردی)
  - تنوع مواد (پلاستیک - فلز - ماسه)
  - استفاده از مواد پلی آمید
  معایب SLS:
  - صافی سطحی پایین
  - دقت 0. 2 mm
  - نیاز به سیکل خنک شدن
  - عدم توانایی ساخت قطعات ظریف
  - قیمت بالای دستگاه
  - هزینه نسبتاً بالای خدمات


  مدل سازی سریع به روش FDM:
  1- تغذیه فیلامنت پلاستیکی به یک نازل
  2- گرم شدن نازل و ذوب مواد
  3- حرکت نازل در صفحه XY
  4- خروج مذاب پلاستیک از نازل
  5- سرد شدن مواد و تشکیل لایه
  6- ساخت هم زمان ساپورت متراکم
  مزایای FDM:
  - استفاده از مواد ABS، پلی کربنات، موم
  - استفاده به عنوان قطعات عملکردی
  - حل شدن ساپورت در حلال
  - پولیش پذیری مناسب
  - سادگی کار با دستگاه
  - بی صدا بودن و مناسب محیط اداری
  معایب: FDM
  - کیفیت سطحی متوسط
  - ابعاد کوچک ساخت
  - نیاز به ساخت ساپورت
  - سرعت نسبتاً پایین ساخت
  مدل سازی سریع به روش PolyJet:
  1- خروج رزین فوتوپلیمر از هد دستگاه
  2- تابش هم زمان نور UV توسط لامپ
  3- جامد شدن رزین و تشکیل لایه
  4- ساخت هم زمان ساپورت متراکم
  مزایای PolyJet:
  - نازک ترین ضخامت لایه (16 میکرون) و صافی سطح عالی
  - قابلیت ساخت جزئیات و ظرایف قطعات
  - دقت ساخت 0. 1 mm
  - ساخت دیواره های نازک با حداقل ضخامت 0. 6 mm
  - سرعت نسبتاً بالای ساخت
  - امکان استفاده از مواد شفاف
  - ساخت قطعات از جنس مشابه ABSو PP
  معایب PolyJet:
  - نیاز به ساخت ساپورت
  - سختی خروج ساپورت
  - خواص مکانیکی متوسط
  - هزینه خدمات متوسط
  - ابعاد کوچک ساخت
  مدل سازی سریع به روش ThermoJet:
  1- خروج موم مذاب از هد دستگاه
  2- سرد شدن موم و تشکیل لایه
  3- فرز کاری سطح لایه برای رسیدن به ضخامت لایه مورد نظر
  4- ساخت هم زمان ساپورت متراکم
  مزایای ThermoJet:
  - ساخت مدل مومی جهت ریخته گری دقیق
  - صافی سطح مناسب
  - ابعاد دستگاه مناسب محیط اداری
  معایب ThermoJet:
  - استحکام ضعیف قطعات مومی
  - ناپایداری در برابر حرارت
  - سرعت پایین ساخت
  - صدای فرز کاری
  - نیاز به ساخت ساپورت
  مدل سازی سریع به روش 3DP:
  1- پهن شدن یک لایه گچ روی سطح
  2- پرینت شدن چسب روی گچ
  3- چسبیدن ذرات گچ و تشکیل لایه
  مزایای 3DP:
  - عدم نیاز به ساپورت
  - امکان استفاده از مواد رنگی هم زمان
  - سرعت ساخت بالا (5 تا 10 برابر سایر روش ها)
  - هزینه پایین خدمات (25% هزینه سایر روش ها)
  - بازیافت مواد استفاده نشده
  معایب 3DP:
  - استحکام ضعیف قطعات
  - صافی سطح ضعیف
  - دقت متوسط
  - ابعاد کوچک ساخت
  مدل سازی سریع به روش LOM:
  1- لایه گذاری کاغذ چسب دار
  2- حرکت غلطک داغ روی کاغذ
  3- فعال شدن چسب حرارتی و چسبیدن لایه کاغذ
  4- برش مرز های مقطع مربوطه در صفحه XY
  5- برش قسمت های اضافی کاغذ به صورت مربعی
  مزایای LOM:
  - ظاهر شبه چوب
  - قابلیت کار با مدل مشابه مدل های چوبی
  - مناسب برای قطعات حجیم و توپر
  - مناسب برای مدل های ریخته گری
  - عدم نیاز به ساپورت
  معایب LOM:
  - استحکام ضعیف قطعات
  - ناپایداری در برابر رطوبت
  - دقت ابعادی ضعیف
  - نامناسب برای دیواره های نازک
  - صافی سطح پایین
  منبع: برگرفته از سمینار "کارگاه نمونه سازی سریع"، ارائه شده توسط مهندس رضا معینی در دانشگاه علم و صنعت ایران  نمونه سازی سریع Rapid prototyping
  نمونه سازی سریع نامی برای مجموعه ای از تکنولوژی هایی است که برای ساختن اجسام فیزیکی، به طورمستقیم از داده های CAD، به کار برده می شوند. این روش ها ازاین جهت که مواد را در لایه هایی اضافه می کنند و پیوند می دهند، منحصر به فرد هستند. این سیستم ها با نام های کلی دیگری مانند (Solid Freeform Fabrication (SFF) ، Freeform Fabrication (FFF و ساخت و تولید لایه ای نیز شناخته می شوند. تکنولوژی های افزایشی امروزه در بسیاری از کاربرد ها دارای مزایای زیادی در مقایسه با تکنولوژی های کاهشی سنتی مانند تراش کاری و فرزکاری هستند.
  قطعات فارغ ازهر پیچیدگی یا ظرافت هندسی بدون نیاز به تنظیمات خاص ماشین ابزار می توانند ساخته شوند.
  سیستم های نمونه سازی سریع، ساخت قطعات پیچیده را به یک فرایند قابل کنترل، پیشتاز و نسبتاَ سریع خلاصه می کنند. این مزایا منحصر به استفاده گسترده آنها به وسیله مهندسان به عنوان راهی برای کاهش زمان تحویل به بازار، شناخت بهتر و مکاتبه طرح های قطعات شده است.
  جراحان، آرشیتکت ها و افرادی از تخصص های دیگر هم می توانند از این تکنولوژی استفاده کنند.
  فرایند های ویژه RP:
  · (Selective laser Sintering (SLS
  در این روش از تابش اشعه لیزر جهت امتزاج انتخابی ذرات پودر طیف گسترده ای از مواد مانند پلاستیک، شیشه، سرامیک یا فلز و دستیابی به حجم مورد نظر از طریق شکل دهی لایه های متوالی آن استفاده می شود. ساخت نمونه های عملکردی، قطعات بسیار پیچیده و نیز محصولات نهایی به تعداد محدود با این شیوه امکان پذیر است.
  · (Stereo lithography (SLA
  ماده اولیه مورد استفاده در این شیوه، رزین فوتو پلیمر2 حساس به اشعه لیزر فرا بنفش است. لایه های ایجاد شده با این شیوه از طریق تابش متقاطع اشعه فرا بنفش و ایجاد الگوی مورد نظر بر سطح رزین، تثبیت و سخت شده و به سطح زیرین اضافه می شوند. سپس لایه جدیدی از رزین بر سطح کار افزوده گردیده و مجددا عملیات تثبیت براساس الگو توسط لیزر فرابنفش انجام می شود. قطعه نهایی پس از زدودن رزین های اضافی مجددا تحت تابش اشعه فرا بنفش به صورت کلی قرار می گیرد. امکان ساخت نمونه های عملکردی و نیز محصولات نهایی به تعداد محدود با این شیوه میسر می باشد.
  · (Laminated object manufacturing (LOM
  حجم سه بعدی در این شیوه از طریق قرار گیری طبقات متوالی لایه های برش خورده و چسباندن آنها بر روی یکدیگر انجام می شود. امکان ساخت نمونه های بزرگ، نیاز به پرداخت کاری سطحی محصول نهایی، دقت ابعادی پایین، هزینه اندک تولید و امکان استفاده از مواد مختلفی چون لایه های کاغذ، پلاستیک و فلز در این شیوه فراهم است.
  · (Fused deposition molding (FDM
  در این روش از موادی نظیر پلاستیک های گرمانرم برای تولید قطعه استفاده می شود. ماده اولیه گرم شده و مطابق با مختصات تعریف شده نمونه مورد نظر، از طریق یک نازل بر سطح کار اکسترود می شود و پس از سرد شدن تثبیت می گردد. قطعات تولید شده با این شیوه از استحکام لازم جهت تست های عملکردی برخوردارند لیکن معمولا نیاز به پرداخت سطحی دارند.
  · (Three dimensional printing (3DP
  در این شیوه، به صورت متوالی لایه هایی از ماده اولیه نظیر گچ ویژه، نشاسته ذرت و رزین به شکل پودر بر سطح افقی پایه نشانده شده و نهایتا فرم سه بعدی ایجاد می گردد. اگرچه تهیه قطعات با این شیوه به سرعت و به صورت کاملا رنگی قابل انجام است و امکان استفاده از طیف وسیعی از مواد حتی مواد نسوز جهت ریخته گری فلزات وجود دارد ولی محصول نهایی از دقت ابعادی بالایی برخوردار نبوده و در برخی موارد نیاز به پرداخت کاری دارد.
  · (Electron beam melting (EBM
  از این روش برای تهیه قطعات فلزی یکپارچه و متراکم از طریق ایجاد لایه های متوالی از پودر فلزاتی نظیر آلیاژهای تیتانیوم و ذوب و ادغام لایه ها توسط پرتو الکترونی در خلاء استفاده می شود. قابل اعتماد بودن خواص مکانیکی قطعه حاصله از ویژگی های قابل توجه این شیوه است.
  منابع:
  کتاب کلیات طراحی صنعتی؛ اردشیر حکیمی طهرانی
  #2 ارسال شده در تاريخ April 2nd, 2012 در ساعت 13:52:57

 4. The Following 4 Users Say Thank You to 136999 For This Useful Post:

  IR Blue SKY (April 2nd, 2012), IRI.AMIR (April 2nd, 2012), MrezaT (April 2nd, 2012), YASHAR A&P (April 2nd, 2012)

 5. 136999 ?????? ??
  136999
  هوانورد عادی - سرباز یکم
  February 2012
  کرج
  7
  تعداد تشکر : 5
  Thanked 31 Times in 7 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 1

  Post بررسی روشهای نمونه سازی سریع – بخش سوم


  نمونه سازی سریع Rapid prototyping
  در نمونه سازی سریع فرآیند ساخت و تولید تمامی قطعات پزشکی در کوتاهترین زمان ممکن بوسیله ارائـه فایلهای سه بعدی (3D) گرفتـه شده از روشهای تصویـربـرداری پزشکـی(Imaging) هـمچون MRI,CT Scan و... قابل انجام بوده بنحـوی که قطعات تولیدی با آلیـاژ مناسب و سازگار با هـر بافـت قابـل دسترسـی مــی باشد این روش نمـونـه سـازی شرایطــی را جهت ارتبـاط بین پزشک، طـــراح و تولید کننــده فـراهـم می کند تا از نتایج کار یکدیـگر با وجود نمونه تولیدی، مطلع و به رفــع نقایـص و اعمال سریع اصلاحات یا بهبود آن بپردازند.
  بدیهــی است در ایــن روش نمونــه های تولیــدی با توجــه به موادمتعارف قابل استفــاده درپروتــزها و استانداردهای پزشکی می باشند که پس از جایگذاری در نقاط مختلف بدن همچون استخوانهای محل فمورتی بیا و غیره شاهد
  Rejection و Migration نمی باشیم.
  در این روش قسمـت غایب ویـا آسیـب دیـده استــخـوان

  پس از تصویـربرداری پزشــکی به وسیـله ش
  W3بیه سازی و قرینه سازی با نقاط هـمسان، مشخص و محدوده جایگذاری پروتز با استفاده از نرم افزار موقعیت یابـی و در اختیـار پزشک قـرار داده می شود و تیـم جراحی قبل از جراحــی؛ نقطه مورد عمل را کاملا" مشاهده و بازبینی می کنند.
  یکی از پرکاربردترین تکنیکهای نمونه سازی سریع روش FDM است که دراین روش با استفاده از ذوب رشته‌های نازک پلاستیکی و قراردادن آنها بصورت لایه لایه قطعات عملکردی از جنس انواع پلاستیکهای صنعتی تولید می شود. دستگاههای نمونه سازی سریع ساخت شرکت Beijing TierTime Technology نیزاز تکنیک FDM جهت تولید قطعات پلاستیکی استفاده می کنند. مزیت اصلی این دستگاهها قیمت بسیار پائین آن در مقایسه با سایر دستگاههای نمونه سازی سریع موجود و کیفیت مناسب آن می باشد.
  دستگاههاي ساخت اين شركت تحت عنوان پرينترهاي سه بعدي
  Inspire در چهار مدل به شرح 7زيرعرضه مي شوند كه تفاوت آنها در ابعاد ساخت قطعه مي باشد:
  مدل Inspire S200 : ابعاد ساخت 150mm×200mm×200mm
  مدل
  Inspire S250 : ابعاد ساخت 150mm×200mm×250mm
  مدل
  Inspire D290 : ابعاد ساخت 255mm×290mm×320mm
  مدل
  Inspire A450 : ابعاد ساخت 350mm×380mm×450mm


  از جمله مزایای دستگاههای نمونه سازی سریع
  Inspire می توان به موارد زیر اشاره نمود:
  - كيفيت مناسب و قیمت پائین دستگاه در مقایسه با سایر دستگاههاي نمونه سازي سريع موجود
  - هزینه بسیار پائین مواد مصرفی دستگاه از جنس پلاستيك
  ABS
  - داراي گواهي
  CE
  - عملکرد آسان و سریع
  كاربردها:
  - کارامدترین ابزار برای طراحان صنعتی جهت ساخت نمونه اولیه از طرح جدید با کمترین هزینه و بدون نیاز به ابزارسازی جهت ارزیابی طرح از نظر ارگونومی، امکان سنجی تولید، بازاریابی و نظرسنجی از مشتریان
  - ساخت سریع قطعات پیچیده عملکردی از جنس پلاستیک با کمترین هزینه
  - ساخت مدل انواع مجسمه، تندیس و قطعات تزئینی
  - قابل استفاده جهت مراكز و موسسات آموزشي
  - ساخت مستقیم مدلهای پزشکی، پروتز، ایمپلنت سفارشی

  نمونه قطعات ساخته شده بوسيله پرينتر سه بعدي
  Inspire

  جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قيمت و شرايط خريد دستگاههاي نمونه سازي سريع Inspire با شرکت آرتا ره آوران به عنوان نماينده رسمی فروش و خدمات پس از فروش دستگاههاي نمونه سازي سريع Inspire‌ در ايران تماس حاصل فرمائيد.
  جهت كسب اطلاعات با شماره 44058194 (021)-09125017782 آقای مهندس بیات تماس حاصل فرمایید.
  همچنين سایر خدمات مهندسی معکوس، نمونه سازی و قطعه سازی سریع از قبیل
  SLA, SLS, FDM, 3DPrint بدست متخصصان شرکت آرتا ره آوران ارائه می گردد.
  #3 ارسال شده در تاريخ April 2nd, 2012 در ساعت 13:55:01

 6. The Following 4 Users Say Thank You to 136999 For This Useful Post:

  IR Blue SKY (April 2nd, 2012), IRI.AMIR (April 2nd, 2012), MrezaT (April 2nd, 2012), YASHAR A&P (April 2nd, 2012)

 7. 136999 ?????? ??
  136999
  هوانورد عادی - سرباز یکم
  February 2012
  کرج
  7
  تعداد تشکر : 5
  Thanked 31 Times in 7 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 1

  Post بررسی روشهای نمونه سازی سریع – بخش چهارم

  1. نمونه سازی سریع قطعات(R.P)
  نمونه سازی سریع به مجموعه عملیاتی مرتبطی اتلاق می‌شود که برای ساختن یک شی فیزیکی بطور مستقیم از داده‌های CAD انجام می‌شود . روشهای نمونه سازی سریع عموماٌ از این نظر به هم شبیهند که در آنها با افزودن لایه‌های موجود به صورت متناوب، قطعه مورد نظر ایجاد می‌شود. این کار دقیقاٌ در مقابل عملی قرار دارد که فرزکاری و تراشکاری انجام می‌شود. در تراشکاری و فرزکاری اشیا به وسیله برداشتن لایه از مواد فرم دهی میشوند. نمونه سازی سریع با نامهای دیگری نظیر : شکلدهی آزاد (FFF)، ساخت لایه‌ای ، ساخت اتوماتیک و... نیز شناخته می‌شود.
  اگر چه فرآیند ساخت با افزودن لایه‌ها عموماٌ به عنوان روشی جدید شناخته می‌شود ولی در واقع اینگونه نیست و سابقه این روش به حدود قرن 18 میلادی بر می‌گردد. دکتر ژزف بیمن مطالعات زیادی در مورد تاریخچه نمونه سازی سریع منتشر نموده است . این مقاله راجع به اختراعات اولیه است که باید برای تکمیل نیازهای امروزی توسعه داده شود.
  امروزه برای ساختن یک محصول جدید بدون شک باید یک نمونه و یا یک سیستم از پیش طراحی شده برای آن قبل از اختصاص مبالغ زیاد برای ساخت و تولید و یا مونتاژ درست کرد.
  دلیل اصلی برای این موضوع کاستن هزینه‌های فراوان و جلوگیری از اتلاف وقت و کاهش زمان است.
  با ایجاد یک نمونه از پیش ساخت این قابلیت وجود خواهد داشت که اشتباهات طرح پیدا شده و یا اگر دید مناسبتر و یا طرح بهتری از مطالعه یک نمونه نسل قبلی به وجود آمد، قابلیت تکرار وجود خواهد داشت. مسئله‌ای که در این مورد وجود دارد اینست که ساختن یک نمونه با روشهای سنتی فوق العاده زمانبر است. آماده سازی ابزار و ماشین آلات فوق العاده زمانبر است و در طول این مدت تا آماده شدن یک نمونه اولیه امکانات و نیروی انسانی و خدمات هزینه به بار می‌آورد.
  مورد دیگر سرعت عرضه به بازار و توانایی رقابت محصول در بازار است . واضح است که اگر محصول زودتر از رقبا روانه بازار شود قطعاٌ سودآوری بیشتری را نصیب سازنده خواهد کرد. از اینرو هرچقدر سرعت جریان محصول از یک ایده تا محصول نهایی بیشتر باشد حالات مطلوبتری خواهد بود که بازهم نیاز به ایجاد یک نمونه سریع را جبران ناپذیر می‌نماید.
  پس به طور کلی مزایای استفاده از فناوری نمونه سازی سریع عبارتند از :
  1- مدلهای فیزیکی قطعات را که از روی فایل‌های
  CAD تولبد می‌شوند می‌توان در ظرف چند سات ساخت تا ارزیابی سریعی از قابلیت تولید و کارآمدی طرح مطرح شود. به این طریق نمونه سازی سریع به عنوان ابزاری مهم برای مجسم کردن و تأیید مفهوم ذهنی عمل می‌کند.
  2- نمونه دارای موادی مناسب را می‌توان برای به دست آوردن قطعات نهایی در عملیات تولیدی بکار برد. به این طریق، نمونه سازی سریع به عنوان یک فناوری مهم عمل می‌کند.
  3- از عملیات نمونه سازی سریع می‌توان در بعضی موارد برای ساختن ابزار آلات عملیات تولیدی استفاده کرد. به این طریق ، می‌توان ابزارآلات را در عرض چند روز به دست آورد.
  نمونه سازی سریع لزوماٌ خیلی سریع نیست بلکه سرعت در آن نسبی است:
  پروسه ها ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها برای طراحی چرخه به طول بیانجامد اما هنوز نیازمند صرف ساعتها و وقت برای ساخت یک شی باشد.
  پیش ساختها برای ارزیابی طرحها اغلب به وسیله روشهای ذکر شده ساخته می‌شوند اما تکنولوژی در حال آغاز به تغییر به تولید مستقیم و مونتاژ قطعات مفید و نهایی، تزریق و دیگر روشهاست...
  تکنولوژی‌های نمونه سازی سریع بر مبنای هرماده‌ای که برای بشر ساخته شده پایه‌ریزی گردید. مایعانی که تحت اثر نور به جامد تبدیل می‌شوند (فتوپلیمر) مورد استفاده در اولین نسل ماشینهای کاربردی (استریولیتوگرافی) و برای مرور سریع فرآیندها: پایه‌ریزی شده بر اساس لایه پودر (تفجوشی لیزری گزینشی) ، اکستروژن ترموپلاستیک‌ها (مدلسازی رسوب گداخته) ، رسوب مواد ورقی (تولید اشیای چند لایه) و... همچنین از گازها برای نقطه شروع ساخت اشیا کوچک استفاده شده است.
  در مورد اندازه اشیائی که با این روش‌ها ساخته می‌شوند در حال حاضر از اشیا میکروسکوپیک تا سازه‌های بزرگ با استفاده از تکنولوژیهای ذکر شده ساخته می‌شود. در بازه مواد از کاغذ و پلاستیک تا فلز و سرامیک و در نوع کاربرد از اسباب بازی تا هواپیما و وسایل پیشرفته پزشکی قابل ساخت است.
  در حدود 50 شرکت در سطح جهانی سازنده سیستمهای مدلسازی سریع هستند. خیلی از این شرکت‌ها روابط تنگاتنگی با سازندگان مواد
  R.P. دارند و چهارده شرکت از آنها سیستمهایی تولید می‌کنند که بر مبنای تعدادی از متغیرهای روش استریو لیتوگرافی پایه ریزی شده است . بر اساس یک طبقه بندی فرآیندی نمونه‌سازی سریع به سه گروه تقسیم شده:
  1- کاهشی
  2- افزایش
  3- مجازی
  همانطور که از نامها پیداست فرآیند کاهشی با براده برداری از یک قطعه، افزایشی با افزودن تدریجی مواد می‌سازند و فرآیندهای مجازی از فناوریهای پیشرفته تجسم بر اساس کامپیوتر را بهره می‌گیرد.
  از آنجاییکه سیستمهای نمونه سازی سریع و مواد مورد استفاده در آنها رو به پیشرفت است لذا در آینده طیف بشیتری از خصوصیات مواد مکانیکی را در بر خواهد گرفت . واژه نمونه سازس سریع یک نام غلط برای این تکنولوژی است. این فناوری بطور واقع بیانگر حالات نوظهور تولید کامپیوتری است. دنیای واقعی ملموس است و مدلسازی سریع واسطه بین قوانین مور و دنیای ملموس است
  کاربردهای دستگاههای ساخت شرکت
  Beijing TierTime Technology Co :
  - ساخت نمونه اولیه از محصول جدید با کمترین هزینه و بدون نیاز به ابزارسازی جهت ارزیابی محصول از نظر ارگونومی، امکان سنجی تولید، بازاریابی و نظرسنجی از مشتریان
  - ساخت سریع قطعات پیچیده عملکردی از جنس پلاستیک با کمترین هزینه
  - ساخت مدل انواع مجسمه، تندیس و قطعات تزئینی
  - ساخت مستقیم مدلهای پزشکی، پروتز، ایمپلنت سفارشی
  #4 ارسال شده در تاريخ April 2nd, 2012 در ساعت 13:56:33

 8. The Following 5 Users Say Thank You to 136999 For This Useful Post:

  IR Blue SKY (April 2nd, 2012), IRI.AMIR (April 2nd, 2012), mary31 (January 19th, 2014), MrezaT (April 2nd, 2012), YASHAR A&P (April 2nd, 2012)

 9. MrezaT ?????? ??
  MrezaT
  هوانورد نیمه فعال-سروان
  October 2010
  OIIA
  460
  تعداد تشکر : 620
  Thanked 1,027 Times in 355 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 3

  ??? ??? پاسخ: بررسی روشهای نمونه سازی سریع در چهار بخش

  علیرضا ببینم با مقالاتت چه میکنی...
  #5 ارسال شده در تاريخ April 2nd, 2012 در ساعت 17:02:30

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0