استاد فيزيك دانشگاه كاليفرنيا:

«هابل» در صورت تعمير 5 سال بيشتر زنده مي‌مانداستاد فيزيك دانشگاه كاليفرنيا گفت: در صورتي كه ماموريت تعمير تلسكوپ فضايي هابل انجام شود، اين تلسكوپ 5 سال بيشتر زنده خواهد ماند.
بهرام مبشر گفت: در حال حاضر تمامي تجهيزات و دوربين‌هاي تلسكوپ فضايي هابل از كار افتاده و تنها دو دوربين اين تلسكوپ فعال است كه يكي در حوزه مادون قرمز فعاليت مي‌كند و دوربين ديگر دوربين اپتيكال است.
وي با اشاره به ماموريت شاتل فضايي براي تعمير تلسكوپ فضايي هابل در 12 مرداد سال 87 (3 آگوست 2008) خاطرنشان كرد: اگر اين ماموريت و تعمير هابل با موفقيت انجام شود، 5 سيستم جديد بر روي اين تلسكوپ نصب خواهد شد كه قدرت ديد دانشمندان را در فضا چندين برابر مي‌كند.
محقق ماموريت تلسكوپ فضايي هابل يادآور شد:‌ در صورت تعمير اين تلسكوپ و نصب تجهزات جديد، هابل 5 سال بيشتر زنده خواهد ماند و در صورتي كه اين تعمير انجام نشود هابل در مدار زمين منفجر خواهد شد.
در روز 24 آوريل سال1990،‌ شاتل ديسكاوري در حالي كه تلسكوپ فضايي هابل را حمل مي‌كرد با موفقيت از مركز فضايي فلوريدا به فضا پرتاب شد.
اين تلسكوپ طوري طراحي شده بود كه مي‌توانست در بالاي جو زمين در فاصله 611.5 كيلومتر (معادل 380 مايل) به كار خود ادامه دهد و به همين علت بر روي تصاوير اين تلسكوپ نورهاي جو زمين اختلالي به وجود نمي‌آوردند و اين سبب شد تا اين تلسكوپ نسبت به تلسكوپ‌هاي زميني متمايز شود.


[align=center][/align]


در ماه مي سال 1990 اولين تصوير هابل به زمين ارسال شد كه اين تصوير به طور كامل واضح نبود و مي‌توان گفت تفاوت زيادي با تصاوير تلسكوپ‌هاي زميني نداشت اما در سال 1993 در ماموريتي با سرنشين اين تلسكوپ در فضا تعمير شد و به فعاليت خود ادامه داد.
هابل در مدت ماموريت خود در دانش بشري تحولي بزرگ ايجاد كرد و توانست از جرم‌هايي در جهان تصويربرداري كند كه مربوط به حدود 14 ميليارد سال پيش بوده است و اين امر سبب شد تا دانشمندان بتوانند سن تقريبي جهان را حدس بزنند.
هابل در مدت ماموريت خود بيش از 700 هزار عكس را تهيه نموده و به زمين ارسال كرده كه بخشي از اين تصاوير بعد از پردازش به صورت عمومي انتشار يافته و ديگر تصاوير، براي مطالعه و بررسي در اختيار اخترشناسان قرار گرفته است.
اين تلسكوپ فضايي اين امكان را به اخترشناسان داده تا بتوانند، فاصله كهكشان‌ها را محاسبه كنند و همچنين اين تلكسوپ موفق شده تا نشانه‌هاي تولد ستاره‌ها و منظومه‌هاي سياره‌اي را پيدا كند.
ساخت تلسكوپ فضايي هابل در حدود 20 سال به طول انجاميد و هزينه ساخت اين تلسكوپ بيش از يك و نيم ميليارد دلار بود.


[size=x-small]منبع: www.Avia.ir , www.farsnews.net
لینک اصلی[/size]