سال 2020 سفینه های فضایی از فرودگاه فضایی "واستوچنی" پرتاب می شوند

"آناتولی پرمینوف" رئیس آژانس فدرال فضایی روسیه -"روس کاسموس"- روز شنبه به «نووستی» اطلاع داد که پس از سال 2020 سفینه های فضایی جدید از فرودگاه فضایی "واستوچنی" پرتاب خواهند شد.

وی گفت: ساخت فرودگاه فضایی جدید در استان آمور (خاور دور روسیه) از سال 2010 آغاز می شود. تا سال 2018-2020 زیرساخت های لازم ایجاد خواهند شد تا برنامه پروازهای سرنشین دار را اجرا کرد. فضانوردان در سفینه های فضایی جدید پرتاب می شوند که این سفینه ها نیاز به موشک های حامل و سکوهای پرتاب جدید دارند.

به گفته پرمینوف، پایگاه فضایی جدید، شهری کامل با تمامی کارگاه ها، کارخانه ها، جاده های اتومبیل رو و راه آهن خود خواهد بود و تمامی این ها باید طی پنج سال ساخته شوند.

وی افزود که مدیریت فرودگاه فضایی بر عهده "روس کاسموس" خواهد بود. اما اگر لزومی باشد، این آژانس از پرتاب ماهواره های وزارت دفاع امتناع نخواهد کرد، همان گونه که اکنون در بایکانور بطور مشترک با قزاقستان انجام می شود و خواهد شد.

"سرگی ایوانوف" معاون اول نخست وزیر روسیه پیشتر به خبرنگاران اطلاع داده بود که روز 6 نوامبر سال جاری "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه حکم ساخت فرودگاه فضایی جدید "واستوچنی" را امضا نمود که در استان آمور واقع خواهد شد. به گفته ایوانوف کار ساخت و تجهیز پایگاه ده سال بطول می انجامد.

رئیس "روس کاسموس" همچنین اطلاع داد که از این پایگاه فضایی، در صورت لزوم می توان در اهداف نظامی وزارت دفاع و نیز برای برنامه همکاری های بین المللی استفاده کرد.
takeoff.ir