برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? شباهت عجيب تيتان با زمين کشف شد  زمين به دليل برخورداري از ويژگي حفظ حيات در منظومه شمسي بسيار منحصربفرد است؛ اما از جنبه‌هاي ديگري ممكن است آن گونه كه تصور مي‌شود، غيرمعمولي نباشد.


  ستاره‌شناساني كه به بررسي تيتان، بزرگترين قمر سياره زحل مي‌پردازند، از شباهت عجيب اين قمر با زمين در جنبه زمين‌شناسي سخن مي‌گويند.


  تيتان از چشم‌اندازهاي طبيعي شكل گرفته در اثر جريانهاي رودخانه‌اي برخوردار بوده، اگرچه اين رودها به جاي آن از متان مايع برخوردار بوده‌اند.


  همچنين سطح اين قمر مانند زمين عاري از دهانه بوده كه نشانگر تغييرات دائم آن توسط فعاليت‌هاي زمين‌شناسي مانند سياره ماست.


  مناظر يخي تيتان ابتدا در سال 2004 هنگامي كه فضاپيماي كاسيني- هویگنس براي اولين بار وارد جو اين قمر شد،‌ توسط محققان در زمين كشف شد كه به بررسي اطلاعات ارسالي مي‌پرداختند.


  دانشمندان پيش از اين قادر به مشاهده رودخانه‌هاي جالب سطح تيتان نبودند چرا كه جو آن به دليل وجود متان و نيتروژن بقدري غليظ بوده كه مناظر آن از زمين قابل مشاهده نبودند.

  محققان دانشگاه فنی ماساچوست و دانشگاه تنسي در پي كشف رودخانه‌هاي سطح اين قمر به بررسي تاريخچه زمين‌شناسي آن پرداختند. اگرچه با وجود شبكه‌هاي قابل مشاهده رودخانه‌اي، ‌ستاره‌شناسان موفق به كشف فرسایش كمتر از انتظار شدند با توجه به اینکه تيتان براي مدت چهار ميليارد سال به دور سياره زحل چرخيده است.

  همچنين دانشمندان در زمان بررسي براي وجود دهانه‌هاي احتمالي كه در اثر برخورد با دنباله‌دارها ايجاد شده‌اند، با ميزان كمتري نسبت به ديگر قمرهاي موجود در منظومه شمسي مواجه شدند.

  در حقيقت تعداد دهانه‌ها بيشتر يادآور موقعيت زمين بوده كه صفحات تكتونيكي و انفجارهاي آتشفشاني بيشتر تاثيرات بدنه‌هاي خارجي بر روي سياره را پوشانده‌اند.


  كشف عوامل دخيل در شكل‌گيري چشم‌اندازهاي تيتان مي‌تواند چالش‌برانگيز باشد چرا كه تصاوير ماهواره‌اي قادر به ارائه يك اثر خوب از فراز و نشيب‌هاي سطح اين قمر نيستند. اما محققان انتظار دارند كه شباهتهاي آن با زمين بتواند به آنها در درك بهتر از چگونگي تغيير سطح تيتان طي هزاران سال كمك كند.
  خدایا! زندگی از این زیباتر و بهتر دیگه نمی شه.
  شکر شکر شکر


  #1 ارسال شده در تاريخ July 28th, 2012 در ساعت 21:32:43

 2. The Following 6 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  behi_pilot (July 29th, 2012), captain Rahimpour (September 19th, 2013), Dream Bird (July 28th, 2012), F-35 (July 29th, 2012), mohammad hossein (July 28th, 2012), saman9086 (July 28th, 2012)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0