برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. neda pilot ?????? ??
  neda pilot

  هوانورد عادی - گروهبان یکم
  March 2012
  تهران
  75
  تعداد تشکر : 98
  Thanked 252 Times in 72 Posts

  فلش رۆیت هلال ماه شوال

  هر سال با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان، مسئله رویت هلال ماه از اهمیت ویژه‌ای نزد عموم برخوردار و سوال‌هایی در ذهن هر علاقمندی مطرح می‌شود.


  علی ابراهیمی سراجی، رویت گر هلال ماه در گفتگو با روز باشگاه خبرنگاران گفت: ماه قمری 29 و نیم روز است یعنی بین 29 روز و 6 تا 18 ساعت متغییر است و به همین دلیل ماه های قمری گاهی 29 روزه گاهی در روز سی ام به اتمام می رسند.


  وی افزود: رویت هلال ماه یک بحث علمی است که بر دو پایه و ریشه علمی و فقهی استوار شده و رصد آن بخصوص پس از اتمام ماه مبارك رمضان از اهمیت ویژه ای برخودار است و تخمین زمان رویت هلال ماه به وسیله پارامترها، معیارهای جهانی و محاسبات دقیق صورت می گیرد.
  هلال ماه شوال عصر روز 28 مرداد رویت می شود

  هلال ماه 29 رمضان در شامگاه 28 مرداد1391 و پس از غروب خورشید، در تمام پهنه ایران غیر قابل رویت است، بنابراین برای رویت آن باید ساعاتی قبل از غروب خورشید، اقدام به رصد هلال در روز کرد. با رویت شدن هلال در روز، فردای آن روز یعنی یکشنبه 29 امرداد اول ماه شوال است و ماه

  رمضان امسال 29 روزه می‌شود.
  رویت هلال ماه یک بحث علمی است که بر دو پایه و ریشه علمی و فقهی استوار شده و رصد آن بخصوص پس از اتمام ماه مبارك رمضان از اهمیت ویژه ای برخودار است و تخمین زمان رویت هلال ماه به وسیله پارامترها، معیارهای جهانی و محاسبات دقیق صورت می گیرد  وی با تاکید بر اینكه تنها 20 دقیقه برای رویت این هلال تازه متولد شده فرصت هست گفت: هلال ماه شوال به دلیل نزدیکی آن به افق و گرد و غبار موجود در هوا درشامگاه قابل رویت نیست و چند ساعت مانده به غروب خورشید در 28 مرداد در آسمان با ابزار اپتیکی رصد می شود. البته این هلال

  باریك تنها یك درصد از روشنی قرص ماه را دارا خواهد بود. جایگاه این هلال در سمت چپ خورشید با فاصله زاویه ای 11 درجه بوده و به دلیل وجود خورشید در آسمان رویت آن با چشم غیر مسلح باید با احتیاط و در نظر گرفتن مسائل ایمنی برای سلامت چشم صورت گیرد.

  ابراهیمی سراجی عنوان کرد: این هلال باریك در مناطق کوهستانی و مرتفع که آلودگی نوری و گرد و غبار در آنها کم باشد راحت تر رویت خواهد شد و همچنین شرایط فصلی بر روی رویت هلال ماه تاثیر گذار است.  وی با بیان اینكه یكی از مسائل تاثیر گذار در رویت هلال ماه قمری درجه جدایی ماه از خورشید است گفت: درجه جدایی هلال ماه از خورشید امسال 11 درجه است كه با توجه به اینكه در سالهای قبل این درجه جدایی 8 و یا 9 بود بنابراین امسال رصد ماه كمی راحت تر از سالهای گذشته خواهد

  بود.  پارامترها و عوامل نجومی مهم در رویت هلال
  1.زمان مقارنه (لحظه برابر شدن طول سماوی ماه و خورشید)

  2.سن هلال
  3.جدایی زاویه ای ماه وخورشید (حد دانژون)
  4.اختلاف سمت ماه وخورشید در زمان غروب خورشید
  5.ارتفاع هلال

  6.مکث ماه
  7.ضخامت هلال
  8.فاز هلال
  9. طول کمان هلال
  10. زاویه توجیه هلال با افق
  11. موقعیت جغرافیایی ناظر (به دلیل ارتباط مستقیم پارامترهای رویت با مختصات جغرافیایی)
  12. عرض دایره البروجی ماه
  13. در اوج یا حضیض بودن ماه
  14. عوامل محیطی (ابر، دما، فشار و رطوبت، وجود گرد وغبار)
  15. قدرت ابزار اپتیکی در صورت لزوم استفاده از ابزار
  16. قدرت تفکیک چشم ناظر
  17. اطمینان پذیری حواس وچشم (هلال باید چندبار و در حد چند ثانیه رویت شود، برای حصول اطمینان توصیه می شود چند بار چشمان خود را باز و بسته نمایید و روی تصویر متمرکز شوید)
  18. زوال خورشید. زاویه ارتفاع منفی خورشید که نشان دهنده میزان تاریک شدن آسمان می باشد به عنوان پارامتر زوال در رویت پذیری اهمیت پیدا می کند.
  درباره در اوج یا حضیض بودن ماه

  مدار چرخش ماه به دور زمین مداری بیضوی شکل است و مدارهای بیضی شکل دارای دو نقطه اوج (بیشترین فاصله) و حضیض (کمترین فاصله) هستند. زمانی که ماه در اوج باشد بدلیل فاصله بیشتر دارای اندازه ظاهری کوچکتر و بر اساس قوانین سه گانه کپلری دارای سرعت کمتری در

  آسمان می باشد. در صورتی که ماه نو در زمان اوج بودن ماه رخ دهد ماه به دلیل سرعت کمتر، به آرامی از خورشید فاصله می گیرد. در این حالت با وجود سن زیاد ماه جدایی زاویه بین ماه و خورشید کم بوده و این رویت هلال را دشوار می کند. علاوه بر این، دور بودن ماه به معنای کوچک تر، کم

  نور تر بودن قرص ماه و کم بودن سطح بازتاب کننده ماه نیز می باشد که به نوبه خود رویت را سخت تر می کند. برخلاف در اوج بودن، اگر ماه نو در زمانی رخ دهد که ماه در حضیض باشد علاوه بر اینکه قرص ماه بزرگتر وسطح روشن آن بزرگتر بوده، سرعت ظاهری ماه نیز بیشتر بوده و ماه با سرعت

  بیشتری از قرص درخشان خورشید فاصله گرفته و با وجود سن کم می تواند جدایی زاویه مناسبی با خورشید داشته و رویت هلال ساده تر خواهد بود.
  هلال باید چندبار و در حد چند ثانیه رویت شود، برای حصول اطمینان توصیه می شود چندبار چشمان خود را بازوبسته نمایید و روی تصویر متمرکز شوید

  روشهای رویت هلال ماه نو  1. چشم غیر مسلح (بدون ابزار)
  2. دوربین دوچشمی معمولی
  3. دوربین دوچشمی حرفه ای

  4. تلسکوپ

  5. CCD (دوربینی الکترونیکی با قابلیت پردازش تصویر به کمک کامپیوتر:از لحاظ مسائل فقهی ثبت تصویر هلال بکمک سی سی دی به تنهایی جهت اثبات رویت کافی نیست.)
  چرا رصد هلال ماه نو معمولا دشوار است؟

  1. هلال های اول و آخر ماه معمولا باریک هستند

  2. این هلال ها معمولا به خورشید نزدیک و در نتیجه تحت تاثیر نور شدید آن هستند
  3. ماه فاصله کمی از افق دارد و خط دید در نزدیکی افق از ضخامت بیشتری از جو عبور کرده و در نتیجه غبار، رطوبت و تلاطم جوی رصد را دشوار تر می کند.
  4. به دلیل نزدیکی ماه به خورشید مدت مکث هلال در بالای افق اندک است و رصد کننده فرصت کمی برای رویت هلال دارد.
  منبع:تبیان
  مهربانی جاده ای است که هرچه پیش می روند ، خطرناک تر می گردد...(دکتر شریعتی)
  #1 ارسال شده در تاريخ August 18th, 2012 در ساعت 12:27:49

 2. The Following 5 Users Say Thank You to neda pilot For This Useful Post:

  F-14A TOMCAT (August 18th, 2012), Mohammadme (August 18th, 2012), mona (September 12th, 2012), pakradm (August 18th, 2012), PILOTSAEED (August 18th, 2012)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0