بسمه تعالی
با سلام

قوي ترين ابررايانه خاورميانه با همت جوانان ايراني براي پيش بيني وضع هوا ساخته شد.


مجري طرح ابر رايانه گفت:ايران توانايي ساخت ابر رايانه براي رفع نياز نهادها و دستگاه هاي مختلف كشور را دارد ، و با اين هدف موفق به ساخت قوي ترين ابر رايانه خاورميانه ، با همت دانشجويان با هدف پيش بيني وضع هوا براي سازمان هواشناسي شد.به گزارش سرويس دريافت خبر برنا؛" احمد معتمدي" مجري طرح ابر رايانه اظهار داشت : ويژگي منحصر به فرد ابر رايانه ها نسبت به ساير رايانه ها در سرعت بالاي قدرت محاسبه و ظرفيت و توانايي آنها است ، و قابليت پردازش كل اطلاعات سه جلدي كشور را در عرض يك چهارم ثانيه دارند.
وزير سابق ارتباطات و فناوري به برنامه 45 دقيقه گفت: ابر رايانه ها با قابليت پردازش 860 ميليارد دستورالعمل در ثانيه كالاي راهبردي محسوب مي شود و فروش بر اساس قوانين خاص است.
وي ساخت اين ابريانه را كار ملي دانست وخاطر نشان کرد : در ساخت اين ابر رايانه از طرح هاي تيمي در سطح دانشگاه و از متخصصين خارج از كشور استفاده شده است.
معتمدي ساخت اين بر رايانه را به همت محققان مرکز تحقيقات پردازش هاي فوق سريع دانشگاه صنعتي امير کبير دانست و افزود : اين ابررايانه اطلاعات هواشناسي را دقيق تر و با سرعت پيش بيني بالا ارائه مي دهد.
مجري طرح ابر رايانه تصريح کرد : اين ابررايانه با 216 هسته پردازشي اپترون با فركانس 2 گيگاهرتز با بهره‌گيري از فناوري كلاستر به صورت موازي عمل مي‌كنند.
وي در پايان با بيان اينكه ايران جزو 20 كشور توليدكننده ابررايانه است ادامه داد : 81 درصد ابر رايانه ها به دليل قابليت خوب و توجيه پذير اقتصادي با بهره گيري از فن آوري خوشه اي (كلاستر ) ساخته مي شوند.

منبع:

http://www.bornanews.com/Nsite/FullStory/?Id=91220