برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. mona ?????? ??
  mona

  هوانورد ارشد- مدير سابق
  September 2009
  Iran
  985
  تعداد تشکر : 13,048
  Thanked 4,746 Times in 981 Posts

  ??? ??? کشف راز لکه های شیری ماه

  طی دهه‌ های متمادی لکه‌های شیری رنگ روی سطح ماه پرسشهای متعددی را در اذهان ایجاد کرده بود اما اکنون محققان موفق به حل راز این لکه ها شده‌اند.

  دانشمندان راز لکه های شیری روی سطح ماه را به عنوان بخشهایی از خاک ماه که توسط حبابهای مغناطیسی موثر اما ضعیف حفاظت می شود، توصیف کرده اند.

  نتایج این تحقیقات می تواند به سازندگان فضاپیماها کمک کند برای حفظ فضانوردها در مأموریتهای آینده، محافظ مغناطیسی در مقابل تشعشعهای مضر بسازند.

  برخلاف زمین، ماه دارای میدان مغناطیسی جهانی نیست تا آن را در مقابل باد خورشیدی یا همان جریان ذرات باردار خورشید حفظ کند. این ذرات با خاک ماه در تماس هستند و آن را طی هزاران سال تیره تر کرده اند.

  اما نگاه دقیق تری به سطح ماه نشان می دهد که برخی مناطق در سطح ما نسبتا روشن تر هستند و روشنایی آن تاکنون منبع مشخصی نداشت.

  براساس اظهارات روث بامفورد از آزمایشگاه راترفورد اپلتون در بریتانیا، این لکه های شیری رنگ یا مناطق روشن سطح ماه به سرعت به یک راز تبدیل شد.

  در زمان مأموریتهای آپولو این لکه ها را با حبابهای میدان مغناطیسی چند صدمتر آن طرف تر تطبیق داده شده است. برخی از دانشمندان فکر می کردند که این مگنتوسفرها می تواند ذرات خورشیدی را منحرف کنند. اما اندازه گیریهای بیشتر نشان داد که این میدان ها به قدری ضعیف هستند که پروتنهای باردار مثبت می توانند از داخل آنها عبور کنند.

  در آزمایش جدید آزمایشگاهی بامفورد و همکاران وی یک شعاع از پروتنها و الکترونها را به عنوان باد خورشیدی به یک آهنربای کوچک ارسال کردند. این ذرات باردار از روی آهنربا چون قطرات بارانی که به چتر می خورد، گذشت.

  جورجیانا کرامر از موسسه ماه و سیاره درهیوستن تگزاس اظهار داشت: تاجایی که ما می دانیم، این نخستین بار است که این آزمایش به معنای واقعی انجام شده است.

  این گروه تحقیقاتی اعتقاد دارد که الکترونهای باردار منفی خطوط مگنتوسفر کوچک را دنبال می کند، درحالی که پروتنها به آرامی از میان آن عبور می کنند. این جدایی میان بارهای منفی و مثبت یک میدان الکتریکی ایجاد می کند که قوی تر از میدان مغناطیسی است.

  بامفورد اظهار داشت که گروه وی روی محافظهای منحرف کنند مغناطیسی برای فضا پیماها کار می کرده است اما منتقدان اظهار داشتند که اجرای چنین امری نیازمند انرژی بسیاری برای عملی شدن است؛ اکنون با درک حبابهای ماه به مثابه محافظ مغناطیسی محققان می توانند یک سیستم مصنوعی بسازند که بتواند با انرژی کم کار کند.
  خدایا! زندگی از این زیباتر و بهتر دیگه نمی شه.
  شکر شکر شکر


  #1 ارسال شده در تاريخ September 12th, 2012 در ساعت 17:12:26

 2. The Following 2 Users Say Thank You to mona For This Useful Post:

  IR Blue SKY (September 12th, 2012), mohammad hossein (September 12th, 2012)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0