برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

???? 1 ?? 2 12 ??????????
????? ?????: ?? 1 ?? 10 ?? 19
dqw
 1. Nima Amini ?????? ??
  Nima Amini

  عضو شورا هوانوردی
  July 2008
  ایران
  1,673
  تعداد تشکر : 8,296
  Thanked 8,135 Times in 1,642 Posts

  ??? ??? حالت فوق بحرانی Mach=1 و رژیم Transonic

  هوالعلم
  حالت فوق بحرانی Mach=1 و رژیم Transonic


  رژیم جریان ماخ 1 از مرموز ترین رژیم های موجود در بررسی حرکت یک جسم پرنده در سیال هوا می باشد و عموما ساختار هواپیماها تحمل نیروهای ایجاد شده در پرواز ماخ یک را ندارند و در صورت استمرار پرواز در این شرایط، قسمت های مختلف هواپیما از هم گسیخته خواهند شد و بر مبنای تکنولوژی امروز، پرواز در ماخ یک، خط قرمز تعیین شده ی طبیعت برای خلبانان است و تا کنون هواپیمایی طراحی نشده است که صرفا برای شرایط فوق بحرانی ماخ=1 طراحی شده باشد، زیرا با افزایش سرعت و یا کاهش سرعت می توان از این شرایط بحرانی خارج شد.

  در حالت معمولی،در یک جریان آرام (Laminar) زمانی که یک ایرفویل (ارفویل/Airfoil) را بررسی می کنیم، پس از تزریق آشکارسازها در تونل باد، سرعت جریان بر روی سطح بالایی ارفویل (Up.Ch) در اثر تنش وارد شده بین جریان و سطح، صفر یا نزدیک به صفر و یا بسیار اندک شده است و هر چقدر از آن نقاط بر روی Up.Ch طبق محور z بالاتر می رویم، کم کم سرعت جریان افزایش می یابد تا نقطه ای که از آن به بعد، سرعت جریان برابر با سرعت جریان آزاد می باشد و در چنین شرایط معمولی ای، معادلات بسیار ساده ای برای محاسبه ی تنش برشی و فشار وارده بر هر نقطه ی ارفویل وجود دارند که توسط آن ها مقدار ضرایب بی بعد Drag و Lift و گشتاور را در زوایای Alphaset مورد نظر محاسبه می کنیم و می توانیم یک ارفویل جدید طراحی کنیم و از آن در ساخت بال هواپیماهای سرعت-کم (Low speed) یا ماخ پایین (Sub-sonic) استفاده کنیم.

  در این شرایط ساده، با طراحی مقاطع مورد نظر بال و طراحی سازه و انتخاب مواد با استفاده از یک سری اصول مهندسی، می توانیم بال اختصاصی خودمان را بسازیم، شاید این بال را بتوان در سرعت های پایین صوت و یا حتی سرعت های کمی بالاتر نیز (در صورت مستحکم بودن سازه) استفاده کرد اما استفاده در سرعت خاصی نظیر ماخ 1 به احتمال نزدیک به 100% سازه متلاشی خواهد شد و در این شرایط است که به اصطلاح "نیروهای عجیبی تولید می شوند!!" که تهدید آمیز هستند. (البته این یک مثال کلی بود و در اصل بحث های ایرودینامیک ماخ بالای 1 با ایرودینامیک ماخ پایین 1 متفاوت می باشد و در اغلب موارد برخی طراحی های ماخ پایین برای ماخ های بالا پاسخگو نیستند)

  در اینجا می خواهیم تا حدودی به صورت کلی دلیل بحرانی بودن Mach=1 و نابودی سازه در صورت استمرار پرواز در این ماخ را با مثالی از یک هواپیمای فرضی بررسی کنیم.

  در یک روز معتدل، یک هواپیمای تحقیقاتی با موتور(های) توربوجت بر روی باند از ماخ 0 پس از رسیدن موتورها به rpm مطلوب، شروع به حرکت می کند و در طول این حرکت بر روی باند فرودگاه، همواره خطوط جریان بر روی نقاط مختلفی روی بال تغییر می کنند. حال تصور کنید هواپیمای تحقیقاتی با سرعت 138 متر بر ثانیه به موقعیت مکانی مورد نظر در ارتفاع 1800 متری رسیده و مختصات های از پیش تعیین شده را در قالب خط پروازی دنبال می کند. در این حالت، هواپیما با ماخ 0.4 پرواز می کند. طبق محاسبات قبلی در تونل باد، ضرایب فشار، درگ، لیفت و ... در این شرایط تعیین شده اند و ساختار این هواپیمای فرضی ما به گونه ای است که در این شرایط به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی به پرواز ادامه می دهد. ناحیه ی لزج بر روی مقاطع بال، تقریبا کوچک و عادی است و جریان رفتار طبیعی ای از خود بروز می دهد.

  پس از رسیدن به نقطه ی تعیین شده ی دوم، هواپیما سرعت خود را به 230 متر بر ثانیه می رساند، ناگهان دستگاه های اندازه گیری، عدد ماخ 0.7 را نشان می دهند که هنوز هواپیما در محدوده ی Sub-sonic قرار داد. جریان سیال هوا بر روی بال ها در شبیه سازی تونل باد نتایج متفاوتی نسبت به حالت قبلی را نشان می داد و در اینجا نیز توسط خلبان تا حدودی ممکن است محسوس باشد. در این حالت، در بخش هایی از مقاطع بال، در Up.Ch جریان Super-sonic حاکم می شود و تغییر فشار قابل ملاحظه است. در این هنگام است که یک Shock wave بسیار کوچکی تولید می شود و با افزایش کمی در سرعت، هواپیما از subsonic به transonic منتقل می شود.

  Shock wave در این حالت به این دلیل تولید شده است که در یک ناحیه ای از مقاطع بال (فرض کنید از نقطه ی یک چهارم تا کمی عقب تر)، سرعت و فشار نسبت به یک ناحیه ی دیگر تغییر بسیار بالایی داشته و به اصطلاح جلوی چشم خود را نمی بیند و زمانی که جریان از آن نقطه عبور می کند، کاهش سرعت ناگهانی ای را خواهد داشت. البته این موج شوک در تونل باد نیز بدون آشکارساز قابل مشاهده نیست. در این ماخ، ما پدیده ی جدایش (Sepration) را نیز تا حدودی داریم.

  حال هواپیمای تحقیقاتی ما وارد point سوم شده است و طبق برنامه ی قبلی، باید سرعت خود را از 230 متر بر ثانیه به 270 متر بر ثانیه برساند، حال موقعیت هواپیمای ما با موقعیت اول بسیار متفاوت است و نسبت به حالت دوم نیز شدید تر است. ماخ ما در این محدوده ی مکانی 0.8 است و جریان فراصوتی بر نقاط بیشتری نسبت به حالت قبلی بر روی Up.Ch حاکم است و چنین جریانی بر بخش هایی از Lo.Ch نیز ایجاد می شود و پدیده ی Shockwave در هر دو سطح تا حدودی دیده میشود و Separation بیشتر شده است و قابل توجه است و Drag نیز به تبع آن تا حد بسیار بالایی سریعا افزایش یافته است.

  در این حالت Fuselage هواپیمای تحقیقاتی فرضی ما باید به گونه ای بهینه طراحی شده باشد که عملکرد مطلوبی در این شرایط داشته باشد و نسبت به سایر هواپیماهای ماخ پایین تر، ایرودینامیکی تر بوده و CP و Wave-drag کمتری بر روی نقاط مختلف آن مشاهده شود که باعث صرفه جویی هزینه در انتخاب و طراحی برخی section ها و صرفه جویی در مصرف سوخت و افزایش مداومت پروازی (Endurance) خواهد شد.
  از سایر بخش هایی که باید در هواپیمای ما به صورت بهینه شده وجود داشته باشد، اعمال Sweep به بال است و بال کنونی ما در این شرایط باید اصطلاحا Swept Wing باشد.

  در جنگنده های F-14 Tomcat، زمانی که هواپیما در ماخ های پایین پرواز می کند، بال ها اصطلاحا کاملا باز هستند، زمانی هم که سرعت بالاتر می رود، کامپیوتر تعبیه شده در این هواپیما، بسته به افزایش عدد ماخ، بال را به میزان مورد نظر عقبگرد می دهد و اینگونه wave drag را به صورت خودکار کاهش می دهد و خودش را اتوماتیک با شرایط جدید سازگار می کند.


  بارگزاری مجدد تصویر
  بال هواپیما سازگار برای پرواز در ماخ پایین


  بارگزاری مجدد تصویر
  بال هواپیما سازگار با شرایط ماخ بالاتر

  حال برگردیم به بحث هواپیمای تحقیقاتی فرضی خودمان. گفتیم که اکنون هواپیما به ماخ 0.8 رسیده است و شرایط ایجاد شده در این حالت را نیز بیان کردیم و گفتیم که برای کاهش پسای موج در حالت کلی چه نوع بدنه و بالی داشته باشیم.

  هواپیما اکنون به ماخ ای رسیده است که به آن Transonic می گوییم (ترنسونیک در قرارداد کلی به ماخ 0.8 تا 1.2 گفته می شود).

  اینک هواپیما سرعت خود را با حفظ ارتفاع مذکور در پوینت چهارم به 333 متر بر ثانیه می رساند. این سرعت در این ارتفاع برابر با سرعت صوت است و شرایط Mach=1 در این لحظه بر سیال و هواپیما اعمال می شود. هواپیما با سرعتی حرکت می کند که صوت نیز حرکت می کند. در این حالت یک سری نیروهای ویرانگر، مغشوش و تقریبا ناشناسی حول هواپیما مخصوصا بال ها تولید می شوند که باعث تکان های بسیار شدید و حالت عجیبی در هواپیما می شود. نیروها و گشتاورهای وارد بر بدنه ی هواپیما چنان بالا هستند که هر لحظه ممکن است ساختار آن منهدم شود و بال ها بشکنند و بدنه ی هواپیمای جت تحقیقاتی ما از چند قسمت جدا شود. در اینجا تغییرات فشار بالایی در نقاط مختلف بال دیده می شود و نقاط کم فشار، بال را می پوشانند و ابرهای قابل مشاهده ای را اطراف Leading edge بال تولید می کنند.

  خلبان در این حالت باید از ماخ 1 خارج شود و باید یا سرعت خود را کم کند و یا سرعتش را افزایش دهد.

  با افزایش سرعت 400 متر در ثانیه همچنان در وضعیت ترنسونیک قرار دارد، با این حال از شرایط فوق بحرانی ماخ یک خارج شده است و این ابرهایی که آشکار شده است در هنگام افزایش سرعت از 333 متر بر ثانیه به 400 متر بر ثانیه به نواحی عقب تری نسبت به محور x در طول بال خواهد رفت و در این هنگام است که صدای غرش سهمناکی ایجاد می شود و اصطلاحا گفته می شود که دیوار صورتی شکسته شده است. ماخ بالاتر رفته است و در طول چند لحظه این ابرها از LE به نواحی عقب تر بال رفته و سپس بسیار ناچیز می شوند، چنان که گویی محو شده اند. در چنین ماخ ای، اگر هواپیمای ما از بالای سر افراد دیگری عبور کند در آن لحظه صدایی شنیده نمی و صدا با چند ثانیه تاخیر از آنجا می گذرد.


  اختصاصی مرکز هوافضا و هوانوردی ایروسنتر
  #1 ارسال شده در تاريخ March 14th, 2013 در ساعت 00:39:54

 2. The Following 17 Users Say Thank You to Nima Amini For This Useful Post:

  Ali Pilot (March 14th, 2013), امیررضا (March 14th, 2013), B727 (March 15th, 2013), Dream Bird (March 15th, 2013), Esmaiel_F4 (March 17th, 2013), IRIAF F-14A (March 14th, 2013), maverick100 (March 14th, 2013), mobinall (March 14th, 2013), mohamadbaha (March 17th, 2013), Mohammadme (March 14th, 2013), mona (May 17th, 2013), NightVision (March 14th, 2013), pilot 747 (March 14th, 2013), saman9086 (March 14th, 2013), sokuteasemuni (August 13th, 2013), vmanafi (March 14th, 2013), yasini-phantom (March 17th, 2013)

 3. saman9086 ?????? ??
  saman9086
  هوانورد فعال-سرهنگ
  December 2011
  شیراز
  1,549
  تعداد تشکر : 3,752
  Thanked 4,220 Times in 1,282 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 4

  ??? ??? پاسخ: حالت فوق بحرانی Mach=1 و رژیم Transonic

  یه سوال

  در حالت ماخ1 این نیروی بسیار تخریب کننده فقط به هواپیما وارد میشود یا به خلبان هم چنین نیرویی وارد میشود؟

  ممنون از این مطلب جالبتون  Russian Air force
  #2 ارسال شده در تاريخ March 14th, 2013 در ساعت 00:53:13

 4. The Following 8 Users Say Thank You to saman9086 For This Useful Post:

  امیررضا (March 14th, 2013), B727 (March 15th, 2013), Dream Bird (March 15th, 2013), Esmaiel_F4 (March 17th, 2013), mohamadbaha (March 17th, 2013), mona (May 17th, 2013), Nima Amini (March 14th, 2013), vmanafi (March 14th, 2013)

 5. NightVision ?????? ??
  NightVision
  هوانوررد عادي
  October 2009
  - OITT - RW 30R
  1,995
  تعداد تشکر : 2,829
  Thanked 8,067 Times in 1,997 Posts

  ??? ??? پاسخ: حالت فوق بحرانی Mach=1 و رژیم Transonic

  ??? ??? ????? ???? ???? saman9086 ????? ??? ??
  یه سوال

  در حالت ماخ1 این نیروی بسیار تخریب کننده فقط به هواپیما وارد میشود یا به خلبان هم چنین نیرویی وارد میشود؟

  ممنون از این مطلب جالبتون
  بله سرعت بالاتر مساوی با جی بالاتر و طبیعتا فشار بالاتر بر روی خلبان

  به طوری که ایست قلبی - شکستن گردن و برخی از استخوان های بدن در این حالت می تونه رخ بده که

  خلبان باید نسبت به وضعیت خودش و هواپیما این شرایط رو تجربه کنه

  یا ثانیه های بیشتر یا کمتر به هر حال باید به نحوی باشه فشاره وارده باعث ایجاد آسیب جدی در بدن خلبان یا بدنه هواپیما نشه.....
  #3 ارسال شده در تاريخ March 14th, 2013 در ساعت 11:03:11

 6. The Following 10 Users Say Thank You to NightVision For This Useful Post:

  B727 (March 15th, 2013), Dream Bird (March 15th, 2013), Esmaiel_F4 (March 17th, 2013), maverick100 (March 14th, 2013), mohamadbaha (March 17th, 2013), mona (May 17th, 2013), Nima Amini (March 14th, 2013), saman9086 (March 14th, 2013), vmanafi (March 14th, 2013), yasini-phantom (March 17th, 2013)

 7. yasini-phantom ?????? ??
  yasini-phantom
  هوانورد فعال-سروان
  July 2012
  تهران
  496
  تعداد تشکر : 821
  Thanked 1,920 Times in 442 Posts

  ??? ??? پاسخ: حالت فوق بحرانی Mach=1 و رژیم Transonic

  ??? ??? ????? ???? ???? NightVision ????? ??? ??
  بله سرعت بالاتر مساوی با جی بالاتر و طبیعتا فشار بالاتر بر روی خلبان

  به طوری که ایست قلبی - شکستن گردن و برخی از استخوان های بدن در این حالت می تونه رخ بده که

  خلبان باید نسبت به وضعیت خودش و هواپیما این شرایط رو تجربه کنه

  یا ثانیه های بیشتر یا کمتر به هر حال باید به نحوی باشه فشاره وارده باعث ایجاد آسیب جدی در بدن خلبان یا بدنه هواپیما نشه.....
  البته فكر كنم براي سرعت‌هاي بالاتر، خلبان لباس‌هاي مخصوص مي‌پوشه. درسته؟!
  اولين قانون پرواز، دل كندن از زمين است

  #4 ارسال شده در تاريخ March 17th, 2013 در ساعت 14:50:36

 8. The Following 6 Users Say Thank You to yasini-phantom For This Useful Post:

  امیررضا (March 17th, 2013), Esmaiel_F4 (March 17th, 2013), mohamadbaha (March 17th, 2013), mona (May 17th, 2013), saman9086 (March 17th, 2013), vmanafi (March 17th, 2013)

 9. saman9086 ?????? ??
  saman9086
  هوانورد فعال-سرهنگ
  December 2011
  شیراز
  1,549
  تعداد تشکر : 3,752
  Thanked 4,220 Times in 1,282 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 4

  ??? ??? پاسخ: حالت فوق بحرانی Mach=1 و رژیم Transonic

  بله درست میفرمایین

  مثلا خلبان های میگ25/31 از لباس های مخصوص استفاده میکنن(به علت سرعت و ارتفاع پروازی این هواپیما)
  Russian Air force
  #5 ارسال شده در تاريخ March 17th, 2013 در ساعت 16:38:57

 10. The Following 7 Users Say Thank You to saman9086 For This Useful Post:

  امیررضا (March 17th, 2013), Dream Bird (March 17th, 2013), Esmaiel_F4 (March 17th, 2013), mohamadbaha (March 17th, 2013), mona (May 17th, 2013), vmanafi (March 17th, 2013), yasini-phantom (March 17th, 2013)

 11. yasini-phantom ?????? ??
  yasini-phantom
  هوانورد فعال-سروان
  July 2012
  تهران
  496
  تعداد تشکر : 821
  Thanked 1,920 Times in 442 Posts

  ??? ??? پاسخ: حالت فوق بحرانی Mach=1 و رژیم Transonic

  ??? ??? ????? ???? ???? saman9086 ????? ??? ??
  بله درست میفرمایین

  مثلا خلبان های میگ25/31 از لباس های مخصوص استفاده میکنن(به علت سرعت و ارتفاع پروازی این هواپیما)
  تو پرنده‌هاي غربي هم موردي هست كه از اين لباس‌ها بپوشند؟!
  اولين قانون پرواز، دل كندن از زمين است

  #6 ارسال شده در تاريخ March 17th, 2013 در ساعت 17:11:24

 12. The Following 3 Users Say Thank You to yasini-phantom For This Useful Post:

  Esmaiel_F4 (March 17th, 2013), mohamadbaha (March 17th, 2013), mona (May 17th, 2013)

 13. Esmaiel_F4 ?????? ??
  Esmaiel_F4

  هوانورد فعال-سرهنگ دوم
  July 2012
  اهواز
  959
  تعداد تشکر : 8,446
  Thanked 5,425 Times in 934 Posts

  ??? ??? پاسخ: حالت فوق بحرانی Mach=1 و رژیم Transonic

  بله این تاپیک توضیحات مختصری هم نوشتم: پیچیده ترین لباس پروازی که یک خلبان تا به حال پوشیده+عکس
  IRIAF F-4 Phantom


  Phantom Phor EVER
  #7 ارسال شده در تاريخ March 17th, 2013 در ساعت 20:16:33

 14. The Following 3 Users Say Thank You to Esmaiel_F4 For This Useful Post:

  mohamadbaha (March 17th, 2013), mona (May 17th, 2013), reza_forouhi (March 20th, 2013)

 15. NightVision ?????? ??
  NightVision
  هوانوررد عادي
  October 2009
  - OITT - RW 30R
  1,995
  تعداد تشکر : 2,829
  Thanked 8,067 Times in 1,997 Posts

  ??? ??? پاسخ: حالت فوق بحرانی Mach=1 و رژیم Transonic

  ??? ??? ????? ???? ???? yasini-phantom ????? ??? ??
  البته فكر كنم براي سرعت‌هاي بالاتر، خلبان لباس‌هاي مخصوص مي‌پوشه. درسته؟!
  سرعت بالاتر که نه ارتفاع بالاتر بگیم بهتره ( چون در حالت عادی هم خلبان جی سوت می پوشه ) ولی در ارتفاع بالا لباس ها متفاوت تر میشه

  ??? ??? ????? ???? ???? saman9086 ????? ??? ??
  بله درست میفرمایین

  مثلا خلبان های میگ25/31 از لباس های مخصوص استفاده میکنن(به علت سرعت و ارتفاع پروازی این هواپیما)

  لباس های بالای جو هستند که هلمت هاشون توی ایران هم موجود هست ( برای میگ 29 )

  ??? ??? ????? ???? ???? yasini-phantom ????? ??? ??
  تو پرنده‌هاي غربي هم موردي هست كه از اين لباس‌ها بپوشند؟!
  SR-71 و U2 خلبان هاشون لباس مخصوص ارتفاع بالا می پوشند
  #8 ارسال شده در تاريخ March 17th, 2013 در ساعت 23:50:02

 16. The Following 4 Users Say Thank You to NightVision For This Useful Post:

  امیررضا (March 18th, 2013), maverick100 (March 18th, 2013), mona (May 17th, 2013), yasini-phantom (March 18th, 2013)

 17. maverick100 ?????? ??
  maverick100

  هوانورد عادی - گروهبان یکم
  August 2012
  isfahan
  76
  تعداد تشکر : 198
  Thanked 211 Times in 71 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 1

  ??? ??? پاسخ: حالت فوق بحرانی Mach=1 و رژیم Transonic

  درود بر جناب NightVision

  ببخشید ما شنیده بودیم که لباس فشار یا همان پرشر سوت توی ایران موجود نیست فقط چندتا هلمت چینی بود که استاد خلبانان چینی با خودشون به ایران آورده بودند برای اف 7 که توی پایگاه اصفهان هستن

  البته فکر نمی کنم ارتفاع پروازی میگ 29 اینقدر بالا باشه که نیاز به پرشر سوت داشته باشن ؟؟؟
  #9 ارسال شده در تاريخ March 18th, 2013 در ساعت 17:24:41

 18. The Following 2 Users Say Thank You to maverick100 For This Useful Post:

  Esmaiel_F4 (March 18th, 2013), mona (May 17th, 2013)

 19. NightVision ?????? ??
  NightVision
  هوانوررد عادي
  October 2009
  - OITT - RW 30R
  1,995
  تعداد تشکر : 2,829
  Thanked 8,067 Times in 1,997 Posts

  ??? ??? پاسخ: حالت فوق بحرانی Mach=1 و رژیم Transonic

  ??? ??? ????? ???? ???? maverick100 ????? ??? ??
  درود بر جناب NightVision

  ببخشید ما شنیده بودیم که لباس فشار یا همان پرشر سوت توی ایران موجود نیست فقط چندتا هلمت چینی بود که استاد خلبانان چینی با خودشون به ایران آورده بودند برای اف 7 که توی پایگاه اصفهان هستن

  البته فکر نمی کنم ارتفاع پروازی میگ 29 اینقدر بالا باشه که نیاز به پرشر سوت داشته باشن ؟؟؟
  هلمت های چینی اومدن و بایگانی شدن و خبری ازشون نیست ( فشار بالا روی آبگرمکن (اف-7) باعث میشه کلا از هم متلاشی بشه )

  این هم هلمت های اف-5 و میگ 29

  #10 ارسال شده در تاريخ March 19th, 2013 در ساعت 11:35:36

 20. The Following 3 Users Say Thank You to NightVision For This Useful Post:

  امیررضا (March 19th, 2013), Esmaiel_F4 (August 13th, 2013), mona (May 17th, 2013)

???? 1 ?? 2 12 ??????????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0