[align=center][size=medium]رصد يك سياهچاله عظيم ويرانگر[/size]آژانس فضایی آمریکا ، ناسا گفته است، ستاره شناسان ناسا برخورد بی نهایت شدید یک کهکشان كه دارای سیاه چاله اي عظیم است را با يك کهکشان کوچکتر دیگری رصد کرده اند.
با اينكه برخورد کهکشان ها در فضا حادثه تازه ای نیست، این نخستين بار است که ستاره شناسان در آژانس فضایی آمریکا ، ناسا چنین رخداد کیهانی شدید و پر تلاطمی را رصد می کنند.
رشته ذرات متصاعد از سیاه چاله کهکشان بزرگتر به اندازه اي پرقدرت است که به گفته کارشناسان ناسا، می تواند هرگونه حیات را در سیارات کهکشان کوچکتر نابود کند و حتی ستارگان جدیدی را بوجود آورد.
جزئیات این رخداد در نشریه (Astrophysical Journal) منتشر خواهد شد.
ناسا تصاویر این حادثه کیهانی را از طریق تلسکوپ های متعددی از جمله تلسکوپ های فضایی چاندرا ، اسپیتزر و هابل ثبت کرده است.این حادثه در منظومه ای به نام (3C321) رخ داده است .این منظومه حدود 1.4 میلیارد سال نوری از کره زمین فاصله دارد و کهکشان های آن نسبتا به هم نزدیک هستند. به گفته ناسا اين دو کهکشان در حال ادغام شدن هستند.
در این حادثه، دانشمندان ناسا کهكشان بزرگتر را « ستارگان مرده كهكشان » ناميده اند.
این کهکشان رشته ذرات با انرژی بالایی که حاوی اشعه ایکس و گاما هستند را به سمت کهکشان مجاور خود فرستاده است.
برخی از دانشمندان ناسا معتقدند که تصادم کهکشان « ستارگان مرده كهكشان» می تواند منشا حیات در کهكشان های مجاور آن باشد . .
اما در عین حال، گفته می شود که جریان ذرات « سیاه چاله » این کهکشان که با سرعت نور حرکت می کند، می تواند اثر فاجعه باری برای سیاره های دیگر داشته باشد.

www.jamejamonline.ir[/align]