برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 2 ?? 2
dqw
 1. setare aseman ?????? ??
  setare aseman

  هوانورد عادی - گروهبان یکم
  March 2013
  شیراز
  63
  تعداد تشکر : 922
  Thanked 253 Times in 62 Posts

  ??? ??? طرز تشکیل شفق قطبی

  در شكل فوق قطب‌هاي جغرافيايي سياره زمين نشان داده شده است . همانطور كه ميدانيم خورشيد از شرق طلوع كرده و از غرب ، غروب مي‌كند . پس جهت چرخش ( اسپين ) سياره زمين همان جهت فلش آبي رنگ است ، يعني اگر سياره زمين را از بالاي قطب شمال جغرافيايي بنگريم دوران آن پاد ساعت گرد خواهد بود ، يعني مخالف جهت چرخش عقربه‌هاي ساعت . به شكل زير توجه نماييد .  با توجه به اينكه طبق قرارداد جهت ميدان الكتريكي بار مثبت از داخل به طرف خارج ( به طرف بار منفي ) است ، فلش قرمز رنگ جهت دوران ميدان الكتريكي را نشان مي‌دهد و با قانون دست راست ميتوانيم جهت ميدان مغناطيسي و قطبين مغناطيسي را مشخص كنيم . به شكل زير توجه كنيد :
  در رسم فوق دايره قرمز رنگ سياره زمين با بار الكتريكي مثبت فرض شده كه حول محور عمودي در حال دوران ( اسپين ) است . فلش قرمز رنگ جهت دوران ميدان الكتريكي و فلش سبز رنگ جهت دوران ( اسپين ) سياره زمين است . در اين وضعيت قطب شمال جغرافيايي قطب S مغناطيسي و قطب جنوب جغرافيايي قطب N مغناطيسي خواهد بود يعني شكل زير :


  اين پديده دو نظريه ارايه شده مبني بر دوران ميادين الكتريكي و ساختار زوجين ( مذكر و مونث [منفي و مثبت] ) در منظومه شمسي را ثابت مي‌كند . ولي اينك دو سوال مهم مطرح ميشود .

  1- سرعت زاويه‌اي سياره زمين خيلي كم است ، يعني يك دور در بيست و چهار ساعت ، اين اسپين چگونه ميتواند ميدان الكتريكي سياره زمين را دوران دهد ؟
  2- چنين به نظر مي‌رسد كه سطح سياره زمين بار الكتريكي منفي دارد ، چگونه بار الكتريكي آن مثبت خواهد بود ؟
  3- همانطور كه میدانیم حرارت باعث كاهش خاصیت مغناطیسی در فلزات میشود ، در حالی كه هسته زمین فلزی و از جنس نیكل است با این دمای خیلی زیاد هسته ، چرا خاصیت مغناطیسی آن از بین نرفته و نمی رود ؟


  جواب :
  1- همانطور كه ميدانيم هسته زمين مايع و فلزي است . مايع بودن به علت حرارت زياد است ، در واقع هسته زمين به حالت مذاب و گداخته است كه مسلما به علت يونيزه شدن بار الكتريكي مثبت خواهد داشت و همانطور كه در مبحث فضاي مشبك ، الكتروگراويتي و نيروهاي پيشران و اسپين در فضا گفته شد اين هسته با سرعت بسيار زيادي شروع به دوران خواهد كرد كه علت اصلي سرعت زاويه‌اي سياره زمين همين مسئله است . در اين شرايط ميدان الكتريكي دوران پيدا كرده و قطبين مغناطيسي پديدار خواهند شد .

  2- وقتي بار الكتريكي هسته سياره زمين مثبت باشد ، مسلما سطح سياره زمين همانند اتم‌ها بار الكتريكي منفي پيدا خواهد كرد ، ولي چون سرعت زاويه‌اي سطح سياره زمين كم است ، اين ميدان الكتريكي منفي دوران قابل ملاحظه‌اي نخواهد داشت و دوران ميدان الكتريكي مثبت هسته ، همواره قالب خواهد بود .
  در اشكال فوق مارپيچ‌هاي قرمز رنگ بيانگر دوران ميدان الكتريكي سياره زمين است ، كه فقط سه‌تاي آنها رسم شده است . منحني‌هاي آبي رنگ بيانگر خطوط ميدان مغناطيسي است كه فقط يك سطح از آن رسم شده است . همانطور كه قبلا گفته شد خورشيد مونث است ، پس بار الكتريكي آن نيز مثبت خواهد بود و چنين به نظر ميرسد كه در زمان دفع بارهاي الكتريكي ، بيشتر از همه بار الكتريكي مثبت يعني پروتونها به طرف فضاي بيرون خورشيد پرتاب شوند كه اين ذرات با سرعت به طرف سياره زمين ميرسند و به دام ميدان الكترومغناطيسي آن مي‌افتند . با توجه به اينكه انتهاي اين مارپيچ‌ها به طرف قطبين مغناطيسي و جغرافيايي است و امتداد و راستاي ميدان الكتريكي سياره زمين از طرف داخل به سمت بيرون است ، تراكم و چگالي اين ذرات در قطبين افزايش پيدا كرده و تصادم آنها با لايه‌هاي بالايي اتمسفر ، باعث يونيزه شدن گازها شده و اين گازها در حالت برانگيخته از خود نور ساتع خواهند كرد .
  ساختار اسپيرال لكاريتمي ( مارپيچ طلايي يا فيبوناچي ) در عكس فوق كاملا مشهود است كه اشاره به دوران ميادين الكتريكي دارد .

  aurora
  3- زمین شناسان با برسی امواج زلزله حدس میزنند كه هسته زمین فلزی و از جنس نیكل است در حالی كه فشار در هسته زمین چیزی در حدود 2 الی 3 میلیون اتمسفر است و در این شرایط ، گاز هیدروژن به صورت فلز در آمده كه به آن هیدروژن فلزی می گویند چه برسد به سایر عناصر . در واقع تمامی عناصر در این فشار ، بسیار چگال و سخت هستند كه با فلزات اشتباه گرفته شده اند . ولی همانطور كه توضیح داده شد علت مغناطیسی بودن زمین یونیزه شدن عناصر در هسته و دوران آنها با سرعت زاویه ای است كه گشتاور مغناطیسی را پدیدار و باعث میشود .


  اكتشافات جديد :
  دانشمندان مي‌گويند براي فوران‌هاي ناگهاني و حركات سريع كه گاه در نورهاي شمالي و جنوبي مشاهده مي‌شود توضيحاتي يافته‌اند .

  به گفته آنها اين پديده ناشي از انتشار مقدار عظيمي انرژي ذخيره شده است كه 100 هزار كيلومتر بالاتر از سطح زمين در ميدان مغناطيسي محافظ آن روي مي‌دهد . اين حوادث انفجار گونه زماني اتفاق مي‌افتد كه خطوط ميدان مغناطيسي زمين تحت فشار زياد ، ناگهان شكل تازه‌اي به خود مي‌گيرند . اين نتيجه گيري بر اطلاعات جمع آوري شده توسط پنج ماهواره سازمان هوا - فضاي آمريكا ، ناسا ، كه دور زمين مي‌گردند استوار است . واسيليس آنجلوپولوس از دانشگاه كاليفرنيا در لس آنجلس گفت : " ما عاملي كه نورهاي شمالي را به رقص در مي‌آورد كشف كرده‌ايم ."
  وي دانشمند ارشد ماموريت تميس (Time History of Events and Macroscale Interactions during Substorms) است . محققان با استفاده از پنج ماهواره همانند تميس كه در فاصله زياد از يكديگر مي‌گردند و همچنين شبكه حمايتي آنها روي زمين ، سلسله حوادثي را رديابي كردند كه با يك " زير توفان " اوليه شروع شده و در نهايت به يك رقص رنگارنگ نور در آسمان شب دو قطب زمين منجر مي شود . اين مطالعات تاييد كرد كه توفانها با يك به اصطلاح " باز اتصال " در خطوط ميدان مغناطيسي شروع ميشود .
  نيكولا فاكس دانشمند دانشگاه جانز هاپكينز توضيح داد : " زمين غرق بادهاي خورشيدي است ، كه ميدان مغناطيسي خورشيد را با خود حمل مي كنند . "
  " اين ميدان ميتواند در جهت‌هاي مختلف قرار گيرد اما وقتي در جهت مقابل ميدان مغناطيسي زمين قرار مي گيرد ، درست همانطور كه دو قطب مخالف يك آهنربا همديگر را جذب مي كنند ، خطوط دو ميدان شكسته شده و به هم مي پيوندند ."
  " اين اتصال مجدد باعث ورود مقدار عظيمي انرژي خورشيدي به داخل اتمسفر مغناطيسي زمين مي شود . اين به نوبه خود يك زير توفان ايجاد مي كند كه در نهايت منجر به نورهاي قطبي مي شود . " رصدهاي تميس نشان مي دهد كه يك زير توفان در منطقه‌اي از فضا به فاصله تقريبا يك سوم مسافت زمين از ماه روي مي دهد و يك الگوي مشخص را دنبال مي كند . اين الگو حاوي يك دوره باز اتصال ، و بعد روشنايي سريع نورها و گسترش سريع اين نورها به سوي قطب‌هاست . اين فرآيند در توزيع مجدد جريانهاي الكتريكي كه در اطراف زمين در فضا جريان مي يابند به اوج مي رسد .
  درك زير توفانها مهم است چون اين پديده مي تواند ذرات پرانرژي زيانبار را به زمين نزديك كند ، جايي كه فضانوردان و ماهواره‌ها قرار دارند . جريانهاي عظيم همچنين مي تواند وارد اتمسفر شده و خطوط برق و سيستم هاي ارتباطي را مختل كند . دانشمندان مايل هستند امكان پيش بيني مشكلات احتمالي اين پديده را داشته باشند .

  BBCPersian.com | دانش و فن | بخشی از اسرار نورهای قطبی گشوده شد


  اما قبل از اين اكتشاف دانشمندان در مبحث هندسه دوجيني و ساختار خورشيد ؛ ذره يا ماده اوليه ( دخان ) را باور كنيم عنوان شده بود كه شفق قطبي حاصل تخليه انرژي توسط بادها ( طوفانهاي ) خورشيدي در اتمسفر سياره زمين است . در واقع همانطور كه انرژي خورشيد در اتمسفر خودش تخليه ميشود ، اين انرژي توان تخليه شدن در اتمسفر سياره زمين را نيز دارد . استنباط ما اين است ، همانطور كه امواج الكترومغناطيس بسته به فركانس يا طول موجشان در لايه‌ها و زير لايه‌ها ( ترازهاي انرژي ) از اتم‌ها القا يا جذب ميشوند ، بادها و طوفانهاي الكترومغناطيسي خورشيد نيز توان القا يا جذب در لايه‌هاي بخصوصي از اتمسفر سياره زمين را دارند كه به اين پديده ، شفق قطبي گفته ميشود . مبحث مرتبط ( اصل تبادل انرژي كوانتومي توسط لايه‌ها و زير لايه‌ها در اتم‌ها  منبع:??? ????? ??? ????
  زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
  خبر رفتن موشک به فضا
  لمس تنهایی ماه
  فکر بوییدن گل در کره ای دیگر


  #1 ارسال شده در تاريخ April 21st, 2013 در ساعت 21:20:12

 2. The Following 5 Users Say Thank You to setare aseman For This Useful Post:

  امیررضا (April 22nd, 2013), Dream Bird (April 22nd, 2013), maryam 69 (April 22nd, 2013), mona (April 21st, 2013), saman9086 (April 21st, 2013)

 3. setare aseman ?????? ??
  setare aseman

  هوانورد عادی - گروهبان یکم
  March 2013
  شیراز
  63
  تعداد تشکر : 922
  Thanked 253 Times in 62 Posts

  ??? ??? پاسخ: طرز تشکیل شفق قطبی

  تو این سایت هم فیلمای مختلفی از نجوم وسیاره ها وشفق قطبی هست

  Auroras + Moon Mesmerize Skywatchers In Sweden | Time-Lapse Video | Space.com
  زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
  خبر رفتن موشک به فضا
  لمس تنهایی ماه
  فکر بوییدن گل در کره ای دیگر


  #2 ارسال شده در تاريخ April 21st, 2013 در ساعت 22:00:11

 4. The Following 3 Users Say Thank You to setare aseman For This Useful Post:

  امیررضا (April 22nd, 2013), Dream Bird (April 22nd, 2013), mona (April 21st, 2013)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0