glacier.shtml[attachment=125](با عرض پوزش بعلت کمبود فضای پیوستها عکس حذف شد . ولی دوستان در صورت تمایل مشاهده عکس مذبور به لینک منبع که در زیر گزارش آمده مراجعه نمایند. با تشکر. نجف47 )

بسمه تعالی
با سلام

برای نخستین بار یخچالی طبیعی که احتمالا فعال است بر مریخ کشف شده است. این پدیده در تصاویر فضاپیمای اروپایی "مریخ اکسپرس" مشاهده شده است.


یخچال های کهن، که قدمت بسیاری از آنها به میلیون ها سال می رسد، قبلا بر سیاره سرخ رؤیت شده بود، اما قدمت تشکیل این یخچال ممکن است از چند ده هزار سال تجاوز نکند.

این یخچال جوان در ناحیه موسوم به "دوتورانیلوس منسا" در فاصله میان ارتفاعات پرفراز و نشیب جنوب مریخ و نواحی پست و مسطح شمالی آن رؤیت شده است.

دکتر گرهارد نیوکِم، محقق دانشگاه آزاد برلین آلمان و دانشمند ارشد دوربین "اچ آر اس سی" فضاپیما به بی بی سی گفت: "اگر این تصویری از زمین بود، فورا می گفتم که 'یخچال' است."

"ما هنوز موفق نشده ایم که نشانه طیفی (نوری) آب را ببینیم. اما در ماه های آینده بر فراز آن پرواز خواهیم کرد و اندازه گیری هایی انجام خواهیم داد. در لبه های یخچال می توانیم تیزی های سفید رنگی ببینیم که فقط می تواند یخ های تازه شکل گرفته باشد."

این پدیده در مکان های خیلی کمی از سیاره سرخ پیدا می شود زیرا تا یخ در معرض محیط مریخ قرار گرفت، تصعید می شود - یعنی از حالت جامد مستقیما به گاز بدل می شود.

سیل

دکتر نیوکم تخمین می زند که آب در "دوتورانیلوس منسا" از 10 تا 100 هزار سال پیش به سطح آمده باشد.

وی گفت: "این بدان معنی است که این اکنون یک یخچال فعال است. این منحصر به فرد است و احتمالا یخچال های بیشتری هم وجود دارد."

دکتر نیوکم توضیح می دهد که آب پس از به سطح آمدن یخ بست و یخچال تشکیل شد.

با این حال همه پژوهشگران این برداشت از حوادث را نپذیرفته اند. برخی معتقدند که بارش برف می تواند عامل تشکیل یخچال بر مریخ باشد، همانطور که روی زمین چنین اتفاقی می افتد.

اما گرهارد نیوکِم فکر می کند بارش در مریخ کمتر از آن است که بتواند عامل پیدایش این یخچال باشد.

نشانه های مربوط به یخچال ها قبلا در آتشفشان "المپوس مانس" رؤیت شده بود. اما تصور می شود قدمت آنها حدود 4 میلیون سال باشد.

دکتر نیوکم گفت نشانه های یخچال های طبیعی می تواند بهترین نقطه برای فرود کاوشگرهای روبوتیک برای جستجوی شواهد حیات باشد.

اگر میکروب ها در اعماق مریخ دوام بیاورند، امکان انتقال آنها به سطح به وسیله آبی که از اعماق فوران می کند هست.

ماه پیش آژانس فضایی اروپا پنج هزارمین گردش "مریخ اکسپرس" در مدار سیاره سرخ را جشن گرفت.

این فضاپیما در روز 25 دسامبر 2003 وارد مدار مریخ شد و از آن زمان مشغول عکسبرداری و مطالعه همسایه زمین بوده است.


منبع:
http://www.bbc.co.uk/persian/science/story/2007/12/071219_si-mars-