اخبار آسمان ایران در هفته گذشته/ جهانگیریان رئیس سازمان هواپیمایی شدشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۸


تین نیوز | انتصاب رئیس جدید سازمان هواپیمایی کشوری، برقراری مجدد پرواز ایران ـ بحرین و رشد پروازهای عبوری و خارجی ایران، از مهم ترین اخبارحمل و نقل هوایی ایران در هفته گذشته هستند.

به گزارش تین نیوز، آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، در جلسه چهارشنبه گذشته هیئت دولت، از انتصاب علیرضا جهانگیریان به ریاست سازمان هواپیمایی کشوری خبر داد.

جهانگیریان، رئیس پژوهشکده علوم و فناوری فضا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران است. وی مدرک دکترای تخصصی مهندسی مکانیک از دانشگاه یومیست انگلستان دارد و با مرتبه علمی دانشیاری، در دانشکده هوافضای دانشگاه امیرکبیر مشغول به تدریس می‌باشد.

افزایش 500 درصدی هزینه‌های ناوبری
حمید غوابش، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، از افزایش 500 درصدی هزینه های ناوبری هواپیما در یک سال اخیر خبر داد و گفت: تعداد زیادی از ناوگان به دلیل متوسط سن بالا، برای تعمیرات کلی از شبکه خارج شده اند و تعدادی هم بنا بر تعمیرات روتین از ناوگان خارج شده و در حال تعمیرات هستند که این موضوع، کاهش عرضه را به دنبال دارد.

وی درباره افزایش متوسط 65 درصدی نرخ بلیت هواپیما که از سال گذشته 15 مهرماه به اجرا رسید، گفت: بطور قطع افزایش قیمت بلیت هواپیما توانست تا حدودی درآمد ایرلاین‌ها را افزایش دهد اما متاسفانه در این مدت هزینه ها هم ثابت نماند و نرخ در دیگر بخش های صنعت با افزایش روبرو شد.

غوابش با بیان اینکه بخشی از ناوگان به دلیل اینکه فرسودگی فعال نیستند، بیان کرد: حدود 40 درصد از ناوگان در هرمقطع در سیکل تعمیر و نگهداری قرار می گیرد که البته مدت زمانی که دوباره به برنامه های پروازی برگردند، بستگی به عمر هواپیما و قطعات مورد نیاز آن دارد.

برقراری مجدد پرواز ايران ـ بحرين از آذرماه
حمیدرضا پهلوانی، رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشوری هفته گذشته اعلام کرد که با توجه به درخواست‌های مکرر از سوی مردم بحرین برای سفر به جمهوری اسلامی ایران به ویژه مشهد مقدس، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت با ارائه تسهیلات به این مسافران، پروازهای متقابلی را بین مشهد مقدس و منامه برقرار کند.

وی افزود: سازمان هواپیمایی کشوری ایران در نشستی با هیات اعزامی از سازمان هواپیمایی کشوری بحرین با شروع پروازها موافقت کرد. بر اساس این توافق، مقرر شد پرواز شرکت‌های هواپیمایی طرفین از 24 آذر راه‌اندازی شود.

به گفته پهلوانی، طرفین پروازهای خود را با چهار پرواز در هفته آغاز خواهند کرد که این میزان با توجه به تقاضای بازار تا سقف 45 پرواز در هفته قابل افزایش است.

رشد تعداد پروازهای خارجی و عبوری درآسمان ایران
ابراهیم شوشتری، معاون عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌ها از افزایش 5.1 درصدی تعداد پروازها در ماه مهرماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: در مهر ماه سال جاری 15 هزار و 39 پرواز عبوری بر فراز آسمان ایران انجام شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ده درصد رشد به چشم می‌خورد.

وی افزود: در ماه گذشته پنج هزار و 593 نشست و برخاست بین‌المللی انجام شده که در قیاس با مدت مشابه در سال 91، بیش از 12 درصد رشد را می‌توان مشاهده کرد.

معاون عملیات هوانوردی با اشاره به کاهش 0.2 درصدی پروازهای داخلی تصریح کرد: در مهر ماه سال جاری 14 هزار و 36 پرواز داخلی فایل شده است که نسبت به مهر سال گذشته 30 مورد کاهش صورت گرفته است.

شوشتری اضافه کرد: در مهر ماه جاری نسبت به ماه‌ گذشته به طور کلی 1140 سورتی کاهش در پروازهای داخلی، 706 سورتی افزایش در پروازهای عبوری، 456 سورتی افزایش در نشست و برخاست بین‌المللی و 80 سورتی کاهش در سایر پروازها صورت گرفته و در مجموع 970 سورتی کاهش به ثبت رسیده است.

بهبود خدمات پروازی با ادغام ایرلاین‌ها
حمیدرضا پهلوانی، رییس سابق سازمان هواپیمایی کشوری گفت: ساختارهای اقتصادی متفاوت شرکت‌های هواپیمایی مانع ادغام آنها با یکدیگر شده در صورتی که با ادغام ایرلاین‌های کوچک خدمات پروازی بهتر می‌شود.

وی ادامه داد: شرکت‌های هواپیمایی کوچک باید از طرح ادغام با ایرلاین‌های بزرگ‌تر استقبال کنند چون شرکت‌های بزرگ سیستم اقتصادی و مالی مجزا و گسترده‌ای دارند که بدون شک ادغام برای آنها چندان ضروری به نظر نمی‌رسد.

به گفته پهلوانی، با ادغام، شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند در یک فضای سالم اقتصادی فعالیت کنند و سازمان هواپیمایی نیز پیشنهاداتی برای ادغام ایرلاین‌های کوچک با بزرگ دارد تا از مشکلات مالی آن‌ها کاسته شود.