تین نیوز | یک کارشناس حمل و نقل هوایی گفت: به دنبال آزادسازی نرخ‌های بلیت، قطعاً درآمد و هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی مناسب‌تر خواهد شد و ایرلاین‌ها با قدرت بیشتری اقدام به نوسازی ناوگان خواهند کرد.
" علی‌رضا منظری" با بیان اینکه صنعت حمل و نقل هوایی یکی از پراهمیت‌ترین زیرساخت‌های گردشگری به‌شمار می‌آید، اظهار داشت: در این میان به دلیل استفاده اغلب گردشگران از حمل و نقل هوایی، جایگاه این نوع از حمل و نقل به عنوان یکی از زیرساخت‌های اساسی صنعت گردشگری بسیار با ارزش است تا اندازه‌ای که کارشناسان معتقد هستند روند توسعه هرچه جدی‌تر صنعت حمل و نقل هوایی می‌تواند بر بهبود وضعیت گردشگری کشور اثرگذار باشد.
وی با اشاره به تأثیر بسزای حمل و نقل هوایی در تولید ناخالص ملی، اظهار داشت: اغلب کشور‌های دنیا به همین دلیل سعی می‌کنند زیرساخت‌های حمل و نقل هوایی خود را هر چه بهتر توسعه دهند تا در این رقابت بزرگ جا نمانند.
‌این کارشناس حمل و نقل هوایی با بیان اینکه این حمل و نقل به دلیل سرعت بالای آن جایگاه خاصی بین مسافران و صاحبان کالا دارد، تصریح کرد: حمل و نقل هوایی در تمام دنیا به عنوان صنعتی پرهزینه مطرح است و هر کس قصد استفاده از این سیستم حمل و نقلی دارد باید هزینه‌های سنگین آن را بپردازد.
وی با اشاره به هدف‌گذاری قانون برنامه پنجم مبنی بر آزادسازی کامل نرخ‌ها در سال سوم برنامه، اظهار داشت: با وجود الزامات قانون نرخ‌های بلیت فعلاً تکلیفی است.
این کارشناس حمل و نقل‌هایی اظهار داشت: نرخ‌های تکلیفی موجب شده است شرکت‌‌های هواپیمایی مدعی باشند دخل و خرج آنها با هم نمی‌خواند و با این هزینه‌های سنگین ارزی، قیمت‌های تکلیفی ریالی، قابل قبول نیست.
منظری اظهار داشت: در این راستا زیان‌دهی شرکت‌های هواپیمایی خصوصی و دولتی به دلیل هزینه‌های عملیاتی بالا و عدم آزاد‌سازی قیمت‌ها نیز یکی از مشکلات دست‌اندرکاران صنعت هوایی کشور و مدیران شرکت‌های هواپیمایی است که همه این موارد به کاهش کیفیت حمل و نقل هوایی می‌انجامد.
‌این کارشناس حمل و نقل هوایی با بیان اینکه آزادسازی نرخ‌‌ها به افزایش کیفیت خدمات می‌انجامد، اضافه کرد: اگر این افزایش کارآمدی برای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی انجام نشود، طبیعی است که در رقابت بین‌ شرکت‌های هواپیمایی ایرانی و ایرلاین‌های خارجی در مسیرهای مختلف، امکان رقابت سالم فراهم نخواهد بود و طبیعتاً شرکت‌های خارجی هواپیمایی، تعداد بیشتری مسافر جذب کرده و جابه‌جا می‌کنند.

* نوسازی ناوگان هوایی دستاورد اول آزادسازی نرخ‌ها است
منظری با تأکید بر اینکه نوسازی ناوگان هوایی کشور موضوع قابل توجهی است، تصریح کرد: به دنبال آزادسازی نرخ‌های بلیت، قطعاً درآمد و هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی متناسب‌تر خواهد شد و ایرلاین‌ها با قدرت بیشتری اقدام به نوسازی ناوگان خواهند داشت.
‌این کارشناس حمل و نقل هوایی اظهار داشت: در حال حاضر ناوگان هوایی کشور دارای سن بالایی است که باید این امکان فراهم شود تا بازسازی در ناوگان هوایی انجام شود تا متوسط سن هواپیماهایمان کاهش یابد، ضمن آنکه در بخش‌های تعمیر و نگهداری هواپیما باید توسعه‌هایی انجام شود که از تعمیرات خارجی هواپیماهای خود بی‌نیاز شده و در تعمیرات خودکفا باشیم.
به ادعای اغلب شرکت‌های هواپیمایی داخلی، وجود قیمت‌های یکسان کنونی بلیت هواپیما در یک مسیر بدون توجه به نوع و مدل هواپیما، موجب شده است ایرلاین‌ها در راستای توجیه مالی مطلوب‌تر اقدام به ورود هواپیماهای ارزان و شاید قدیمی به ناوگان هوایی خود کنند.
زمانی که قیمت بلیت یک فروند ایرباس تازه‌ساخت و یک هواپیمای فرسوده و بدون خدمات عالی (البته ایمن) در یک مسیر هوایی مشخص یکسان باشد، قطعاً مدیران شرکت‌های هواپیمایی خرید و و ورود هواپیماهای سه میلیون دلاری را بر خرید هواپیماهای 20 میلیون دلاری ترجیح می‌دهند که همین امر یکی از دلایل افزایش متوسط سن ناوگان هوایی کشور شده است.