برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. نجف47 ?????? ??
  نجف47
  هوانورد ارشد-سرهنگ دوم
  October 2007
  مازندران
  508
  تعداد تشکر : 187
  Thanked 287 Times in 73 Posts

  ??? ??? دوقلو‌هاي وويجركاشفان فروتن كهكشان

  بسمه تعالی
  با سلام

  دوقلو‌هاي وويجر، دورترين ساخته‌هاي بشر و تقريباً ديگر از مرز‌هاي منظومه شمسي خارج شدند.  بيش از يك سال پيش، وويجر 1 با گذر از آخرين ناحيه تحت سلطه خورشيد، وارد بخش‌هاي ديگر كهكشان راه‌شيري شد و حالا در چند هفته گذشته، با ارزيابي اطلاعات به‌دست آمده از وويجر 2، مهندسان ناسا به‌اين نتيجه رسيدند كه وويجر 2 هم از جهت مقابل وويجر 1 از منظومه شمسي خارج شده‌است.

  در اين آخرين ناحيه منظومه شمسي، ذرات بارداري كه از خورشيد به بيرون پراكنده، با پلاسماي موجود در فضاي بين ستارگان مخلوط مي‌شوند. در اين منطقه از توان ذرات باردار ساطع شده از خورشيد به‌شدت كاسته مي‌شود.

  فاصله اين ناحيه تا خورشيد، بيش از صد برابر فاصله خورشيد تا زمين است. به‌اين ترتيب، تنها يك ماموريت ديگر پيش‌روي اين سفيران صلح و دوستي بشر باقي‌مانده‌است؛ رساندن پيغام انسان‌ها به هر نوع حيات هوشمند فرازميني.

  40 هزار سال تا خورشيد

  سي سال و سه ماه پيش بود كه دو كاوشگر بي‌سرنشين وويجر ۱ و ۲ مأموريت بزرگ و تاريخي‌شان را آغاز كردند. هدف اصلي اين برنامه، مطالعه سيارات دوردست‌تر منظومه شمسي يعني مشتري، كيوان، اورانوس و نپتون بود.

  اين دو كاوشگر به سوي خارج از منظومه شمسي و در جهت مركز كهكشان راه‌شيري با سرعت ۱۷ كيلومتر درثانيه درحال دورشدن از زمين هستند اما با اين حال هنوز سرگرم انجام اكتشافات تازه و ارسال اطلاعات جديد به زمين‌اند.

  وويجرها با پاگذاشتن به نواحي كه تاكنون هيچ ساخته دست بشر به‌آن نواحي نرسيده است، اطلاعات بسيار گرانبهايي را از نواحي فراتر از مدار پلوتو به زمين فرستادند. يكي از اين نواحي، منطقه هليوسفر بود كه در چند سال گذشته وويجرها درحال گذر از آن بودند.

  اين منطقه از فضا، به لطف داده‌هاي ارسالي وويجرهاي ۱ و ۲ دقيق‌تر از هر زمان شناخته شده‌است. الان وويجرها بيش از 15‌ميليارد كيلومتر از زمين فاصله دارند. مخازن انرژي اين دو كاوشگر، امكان ارسال اطلاعات از آن‌ها را حداقل تا سال ۲۰۲۰ فراهم مي‌كند.

  اما خيلي طول مي‌كشد تا وويجرها به ستاره ديگري غير از خورشيد نزديك شوند؛ چيزي نزديك به ۴۰ هزار سال.

  تور مجلل

  برنامه وويجر (دريانورد) قسمتي از يك برنامه فضايي متوقف شده به نام «تور مجلل» بود كه قرار بود در دهه ۱۹۶۰ به شناسايي دقيق اجسام مختلف موجود در منظومه شمسي بپردازد.

  اما درآن سال‌ها ناسا روي برنامه آپولو و فرود انسان بر روي ماه تمركز كرده‌بود و اين برنامه هم به‌خاطر كمبود بودجه متوقف شد. پس‌از آن در دهه ۱۹۷۰ برنامه‌ريزان ناسا با كمي تغيير در اين برنامه، وويجر را جايگزين كردند.

  وظيفه برنامه وويجر شناخت سيارات گازي و اقمار آنها بود. سيارات منظومه شمسي به دو دسته تقسيم مي شوند:

  دسته اول كه سيارات داخلي هستند، جنسشان از عناصر سنگين است. به همين دليل به آنها سيارات خاكي يا سنگي هم مي گويند. تير، ناهيد، زمين و مريخ از اين گونه‌اند.

  اما دسته ديگر سيارات خارجي هستند كه با يك كمربند سنگي از سيارات داخلي جدا شده اند. جنس سيارات خارجي گازي است. به همين دليل به آنها سيارات گازي هم مي گويند. مشتري، كيوان، اورانوس، نپتون و پلوتو از اين نوع هستند.

  برنامه تحقيقاتي وويجر توسط يك تيم مشترك از سازمان هوانوردي و فضانوردي آمريكا و آزمايشگاه پيشرانه موشكي (JPL‌) در مؤسسه فناوري كاليفرنيا (Caltech) برنامه‌ريزي و هدايت مي‌شود.

  وظيفه اصلي وويجر۱ مطالعه و عكس‌برداري از مشتري و كيوان بود و وظيفه وويجر۲ مطالعه و عكس‌برداري از نپتون و اورانوس بود. البته وويجر۲ سرراه، عكس‌هايي هم از راه دور از مشتري و كيوان گرفت و به زمين ارسال كرد. كشفيات برنامه وويجر در منظومه شمسي به حدي بود كه قابل قياس با كشفيات كيهاني تلسكوپ‌هاي هابل و كك است.

  برادرهاي دوقلو

  اين دو كاوشگر يك منبع راديواكتيو براي تأمين انرژي الكتريكي لازم خود دارند كه هنوزهم در حال فعاليت است.

  هر دو فضاپيما كاملاً شبيه‌هم طراحي شده‌اند. وويجر، از ۳ محور اصلي ساخته شده كه روي يكي از آنها، ژيروسكوپ‌ها و راكت‌ها براي حفظ تعادل و جهت‌يابي نصب شده‌است.

  يكي از محورها هم نقش آنتن راديويي را دارد كه هميشه به سمت زمين جهت‌گيري شده و روي محور سوم هم يازده وسيله آزمايشي نصب شده كه اطلاعات را جمع‌آوري مي‌كنند. البته الان اكثر اين وسايل خاموش‌اند. اين تجهيزات را يك كامپيوتر مركزي به نام FDS هدايت مي‌كند.

  وويجرها يك جفت دوربين ديجيتال با 8نوع فيلتر هم‌دارند كه يكي از آنها با كيفيت كمتر براي عكسبرداري‌هاي زاويه باز و ديگري با كيفيت بالا و لنز تله قوي طراحي شده‌اند. ژنراتور راديو ايزوتوپ حدود ۳۱۵ وات توان لازم براي فضاپيما را تهيه مي‌كند كه البته روزبه‌روز قدرتش كم مي‌شود.

  طيف‌سنج فرابنفش وويجر تا سال ۲۰۰۳ فعال بود و بعداز آن به‌دليل صرفه‌جويي در مصرف انرژي از كار انداخته شد.

  ژيروسكوپ‌هاي وويجرها آنها را قادر مي‌سازند كه هر سال 6 بار دور خود بچرخند. البته در اثر اصطكاك اين عمل در سال ۲۰۱۰ براي وويجر۲ و در سال ۲۰۱۱ براي وويجر۱ متوقف مي‌شود و به‌اين‌ترتيب قسمت‌هاي مغناطيس‌سنج وويجر هم از كار مي‌افتند اما دوربين‌ها تا تمام‌شدن انرژي ژنراتور، كار مي‌كنند.

  در اين ژنراتور از ايروتوپ پلوتونيوم ۲۳۸ براي توليد انرژي الكتريكي استفاده مي‌شود كه نيم عمر آن ۸۵ سال است. اين ژنراتور ابتدا ۴۷۰ وات برق DC با اختلاف پتانسيل ۳۰ ولت توليد مي‌كرد كه با توجه به نيم‌عمر پلوتونيوم پس از ۲۳ سال قادر به توليد ۳۱۵ وات برق خواهد بود كه حداقل توان لازم براي وويجرهاست.

  در اوايل سال ۲۰۰۱ توان ژنراتور وويجر۱ به ۳۱۵ و وويجر۲ به ۳۱۹ وات رسيد و تعداد زيادي از تجهيزات اين فضاپيماها توسط كامپيوتر مركزي از كار افتادند تا دوربين‌ها بتوانند همچنان به كار بپردازند.

  كاشف شگفتي‌هاي تريتون

  دوقلوهاي وويجر كشفيات عظيمي در جو و سطح سيارات گازي و اقمار مهم آنها مثل اقمار گاليله‌اي مشتري و قمر معروف كيوان «تايتان» انجام دادند. عكسبرداري وويجر 1 از مشتري از ژانويه ۱۹۷۹ آغاز شد.

  وويجر در ماه مه همان سال به كمترين فاصله از مشتري يعني ۳۵۰ هزار كيلومتري سطح آن رسيد. عكسبرداري از مشتري و اقمار آن تا آوريل سال بعد ادامه داشت اما وويجر توانست در كمتر از ۴۸ ساعت تمام ويژگي‌هاي فيزيكي مشتري را كه از او خواسته بودند، مثل ميدان مغناطيسي، ويژگي‌هاي جوي و خواص الكتريكي سطح و حلقه ها را كشف و مخابره كند.

  از مهم ترين كشفيات وويجر۱ يافتن آتشفشان‌هاي گوگرد روي سطح قمر «يو» (از اقمار مشتري كه توسط گاليله كشف شده) بود كه پيش از آن در فعاليت‌هاي اكتشافي فضاپيماهاي «پايونير» ۱۰ و ۱۱ كشف نشده بود.

  وويجر۱ با كمك گرفتن از ميدان گرانشي مشتري، به سمت كيوان رفت و در نوامبر ۱۹۸۰ به آن سياره رسيد. كمترين فاصله وويجر۱ با كيوان تنها ۷۷ هزار كيلومتر بود. ساختارهاي پيچيده حلقه‌هاي كيوان و اتمسفر تايتان (قمر كيوان كه بسيار شبيه زمين است) از كشفيات قابل توجه وويجر۱ بود.

  عكسبرداري از تايتان آخرين مأموريت سياره‌اي وويجر۱ بود و بعد از آن به سمت فضاي خارج از سيارات رفت. در دهه ۱۹۹۰ وويجر 1 با سبقت گرفتن از پايونير ۱۰ تبديل به دورترين ساخته دست بشر از زمين شد.

  پيش از آن، پايونير ۱۰ كه در ماه مارس ۱۹۷۲ براي مطالعه روي كمربند خرده سياركي به فضا پرتاب شده‌بود، اين نقش را داشت. پايونير ۱۰ در سوم دسامبر ۱۹۷۳ نخستين تصوير close-up از سطح مشتري را به زمين ارسال كرد.

  چند هفته پس از وويجر،۱ وويجر۲ به فضا پرتاب شد. مأموريت اصلي آن مطالعه روي اورانوس و نپتون بود. اما براي ادامه حركت نياز به استفاده از نيروي گرانش مشتري داشت.

  در ۹ جولاي ۱۹۷۹ وويجر۲ به كمترين فاصله از مشتري رسيد و در ۲۵ آگوست ۱۹۸۱ به كمترين فاصله از كيوان رسيد و توانست دماي جو كيوان را با حداقل ۷۰ كلوين و حداكثر ۱۴۳ كلوين و فشار حداقل ۷۰ ميلي بار و حداكثر ۱۲۰۰ ميلي بار اندازه گيري كند.

  پس از عكسبرداري از تايتان، به سمت اورانوس رفت؛ سياره اي كه محور چرخش وضعي آن نسبت به محور چرخش مداري‌اش، ۹۸ درجه تمايل دارد. وويجر۲ ، ۱۰ قمر جديد اطراف اورانوس كشف كرد و در ۲۴ ژانويه ۱۹۸۶ به كمترين فاصله از سطح اورانوس رسيد.

  وويجر۲ در ۲۵ آگوست ۱۹۸۹ به كمترين فاصله از نپتون رسيد و كشفيات جالبي در مورد اين سياره و قمر معروف آن «تريتون» انجام داد.

  پيام‌هاي دوستي بشر، روي وويجر

  روي هر دو وويجر، يك قرص طلايي نصب شده كه يك طرف آن شبيه صفحه گرامافون يا سي‌دي است. روي آن، كلمه «سلام» به ۵۳ زبان زنده دنيا و ۲ زبان كه حدود ۵ هزار سال پيش منقرض شده‌اند، ضبط شده‌است.

  همچنين روي اين صفحه شبه‌گرامافون حدود ۹۰ دقيقه آهنگ از سمفوني‌هاي معروف بتهوون و باخ گرفته تا موسيقي محلي آذربايجان، سنگال و مكزيك ضبط شده‌است.

  پيش از اين بر روي فضاپيماي «پايونير۱۰» تصاوير كامل انسان و مكان زمين بر روي منظومه شمسي درج شده بود، اما به دليل اعتراض كليساي آمريكا مبني بر اينكه ناسا با پول ماليات‌دهندگان عكس‌‌هاي قبيح به فضا مي‌فرستد، اين بار حدود ۱۱۵ تصوير به صورت ديجيتال روي وويجر ضبط شده‌اند كه البته طريقه خواندن آنها پشت همان لوح طلايي درج شده‌است.

  از ديگر صداهاي ضبط شده روي اين صفحه صداي پرندگان و وال است. پشت لوح هم نقشه‌اي از منظومه خورشيدي و مكان زمين در آن و انرژي اولين و دومين برانگيختگي اتم هيدروژن (نشان از دستيابي انسان قوانين پيچيده مكانيك كوانتمي) و همين طور نحوه خواندن تصاوير و اصوات درج شده‌است.

  صداها به صورت كدهاي دوتايي (صفر و يك) روي لوح ضبط شده‌اند كه فاصله زماني هر كدام از آنها در هنگام چرخش حدود هفت دهم نانوثانيه است كه زمان گذار اصلي در اتم هيدروژن است.

  اما آن چيزي كه جالب توجه است، اين است كه با توجه به سرعت وويجر۱ بيش از ۴۰ هزار سال طول مي كشد كه اين فضاپيما به نزديك اولين ستاره برسد. شايد تا آن زمان ديگر هيچ اثري از بشر روي زمين نباشد.


  منبع: http://hamshahrionline.ir/News/?id=42638
  -
  عشق حسین(ع) ضامن پیروزی و قوام و بقای ماست.

  یاد امام و شهدا....دلُ میبره کربُبلا
  #1 ارسال شده در تاريخ January 5th, 2008 در ساعت 02:35:08

 2. The Following User Says Thank You to نجف47 For This Useful Post:

  ali_atlantis (May 4th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0