تین نیوز | مدیرعامل هواپیمایی کاسپین، معتقد است تحریم باعث خودسازی صنعت هوایی در بخش فنی شده است با این حال، به هواپیمای مدرن و به روز نیاز داریم.

جمشید ترکان، در گفتگو با خبرنگار تین نیوز در چهارمین نمایشگاه وزارت راه و شهرسازی، درباره این نمایشگاه اظهار کرد: از سال 81 که ما وارد صنعت هواپیمایی شدیم، همواره در نمایشگاه های مرتبط شرکت داشته ایم. به نظر می رسد نمایشگاه امسال بهتر از سال های قبل است، اما متاسفانه شرکت های هواپیمایی، امسال حضور کمرنگی دارند و امیدواریم در نمایشگاه های بعدی، حضور گسترده تری داشته باشند.

وی با اشاره به استقبال خوب صورت گرفته توسط عموم مردم از این نمایشگاه، به تین نیوز گفت: شرکت ها در این نمایشگاه، بیشتر سعی در ارائه توانمندی ها و شناساندن خودشان به مردم دارند.

ترکان با بیان این که «متاسفانه به دلیل مشکلات تحریمی که تاکنون وجود داشته، امکان رقابت بین شرکت ها به وجود نیامده است» افزود: بعضی شرکت ها، صرفا بر اساس توانمندی های خود، کارهایی انجام داده اند. البته واقعا تحریم باعث خودسازی شده است و در بخش هوایی باعث شده که خطوط از نظر فنی و خلبان، خودکفا شوند اما اگر می توانستیم از هواپیمای مدرن و به رزو هم بهره مند شویم، کارهای بزرگتری می توانستیم انجام دهیم.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی کاسپین ادامه داد: امیدواریم با تدبیر مقام معظم رهبری و کوشش دولت تدبیر و امید که زحمات بسیار ارزنده ای در ژنو کشیدند، بتوانیم هواپیماهای مدرن تر و مناسب تری که در شان مردم ایران باشد، وارد کنیم.

وی افزود: با استفاده از هواپیماهای بهتر، بحث رقابت و ارائه سرویس بهتر، بین ایرلاین ها مطرح می شود و البته هزینه ها هم تغییر می کند.

ترکان در پاسخ به سوالی درباره تاثیر آزادسازی بر وضعیت نامطلوب فعلی ایرلاین ها گفت: آزادسازی، در سخن، حرف زیبایی است، به شرطی که شاخص های آن به طور دقیق، طراحی شود.

وی ادامه داد: در اثر آزادسازی، قیمت سوخت، هزینه های فرودگاهی و سایر خدمات، افزایش می یابد؛ در نتیجه ایرلاین ها قیمت بلیت را بالا می برند اما مهم این است که ببینیم چقدر امکان رقابت ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی کاسپین اضافه کرد: رقابت وقتی ایجاد می شود که بتوانید سرویس بهتری بدهید و خدمات بهتری ارائه کنید. البته قیمت بلیت هم باید به نوعی باشد که مردم از خرید بلیت منصرف نشوند. هم اکنون شرایط اجتماعی جامعه به گونه ای نیست که مردم، مبلغ گزافی برای هواپیما بپردازند و امیدوارم در آینده، مردم ما به راحتی با هواپیما سفر کنند و بهترین وسیله سفر را، هواپیما بدانند.

ترکان یادآور شد: باید بتوانیم آزادسازی را ایجاد کنیم و شاخص های این مسئله نیز به گونه ای باشد که در اثر آزادسازی، شرکت ها بتوانند خدمات شان را افزایش دهند.