بسمه تعالی
با سلام

نخستين نمايشگاه فضانوردي عصر شنبه با حضور " گئوركي گرچكو " فضانورد بين‌المللي روسي در مركز ستاره شناسي تهران گشايش يافت.


مسوول اين نمايشگاه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اعلام كرد كه اين نمايشگاه از امروز تا ‪ ۲۱‬دي در مركز ستاره شناسي تهران و بعد از آن تا ‪ ۲۳‬دي در فرهنسگراي بهمن برپا است.

"سيروس برزو" گفت: در اين نمايشگاه اشياي جالب ازجمله موادغذايي فضايي كه در ناوهاي كيهاني و ايستگاه‌هاي فضايي مصرف مي‌شود، به نمايش گذاشته شده است.

وي ادامه داد: علاوه بر اين مجمسه‌هايي ازفضانوردان كه به كمك صنعتگران ساخته شده به نمايش گذاشته شده است.

برزو ادامه داد: تابلوهايي از استاد فرشچيان و كتاب نخستين‌هاي فضا از جمله وسايل اهدايي "انوشه انصاري" نخستين فضا نورد زن ايراني است كه در اين نمايشگاه در معرض ديد عمومي قرار مي‌گيرد.

وي افزود: آثاراستاد فرشچيان سال گذشته با همكاري "پاول وينو گرادوف" كيهان نورد روسي به فضا رفت و در ايستگاه فضايي بين‌المللي مهر خورد و به عنوان نخستين اشياي ايراني سفر كرده به فضا ثبت شد.

برزو، مجموعه‌هاي تمبر، كبريت و مدال، را از ديگر اشياي اين نمايشگاه برشمرد و گفت: اسلايد و فيلم‌هاي مربوط به نجوم و فضانوردي و عكس‌هاي امضا شده توسط فضانوردان از جمله بخش‌هاي مختلف اين نمايشگاه است.

وي ادامه داد: پاكت‌هاي پستي كه به مناسبت پرتاب‌هاي فضايي منتشر و تمبر آنهادر روز پرتاب باطل شده و توسط فضا نوردان امضا شده است، نشان پرواز و پرچم ايران و پوسترهاي فضايي امضا شده توسط فضانوردان مختلف از ديگر بخش‌هاي اين نمايشگاه است.

مسوول اين نمايشگاه گفت: دراين نمايشگاه مجسمه‌هاي فلزي روميزي فضا- نوردان مختلف و نشرياتي كه خبراصلي و تيتر آنها به وقايع مهم فضايي دهه ‪۱۹۶۰‬و‪ ۱۹۷۰‬ميلادي اختصاص‌دارد، درمعرض ديد علاقه مندان قرار گرفته‌است.


منبع: ایرنا