تین نیوز | یک شرکت هواپیمایی در کشورمان موفق به بومی سازی فناوری تجهیز هواپیمای ایلوشین 76 به سیستم اطفا حریق شده است.

نورالله امیرآبادی فراهانی، مسئول ایمنی پرواز شرکت هواپیمایی پویا، در گفتگو با تین نیوز، با اشاره به دستیابی این شرکت به فناوری سیستم اطفاء حریق در هواپیمای ایلوشین 76 اظهار کرد: در حال حاضر این فناوری تنها در چند کشور، از جمله روسیه وجود دارد.

وی افزود: چندین میلیون دلار لازم است تا هواپیما در روسیه به این فناوری، تجهیز و آموزش داده شود اما ما توانستیم به صورت بومی، تجهیز به این فناوری و آموزش آن را در شرکت انجام دهیم.

مسئول ایمنی پرواز پویا ایر ادامه داد: این فناوری قادر است در عرض 20 ثانیه، 40 تن آب را در اطفا حریق به کار گیرد. این یک فناوری جدید در کشور و یک پروژه ملی است که برای اولین بار در ایران صورت می گیرد و مرحله تست را نیز گذرانده است.

امیرآبادی فراهانی با اشاره به مشکلات پیش آمده برای ایرلاین ها در زمان تحریم در زمینه جابجایی ارز و افزایش نرخ دلار افزود: با توجه به توافق ژنو و صحبت هایی که درباره رفع تحریم شده، امیدواریم شاهد شکوفایی در صنعت هوانوردی باشیم.

وی ادامه داد: حرفه خلبانی و پرواز، علاقه مندان زیادی در کشورمان دارد اما متاسفانه به خاطر هزینه های بالا و کمبود ناوگان، توجه به این درخواست ها نشده که اگر با کاهش یا حذف تحریم، ناوگان بیشتری وارد شود، جوانان بیشتری خواهند توانست وارد این حرفه شوند.

خلبان ایلوشین 76 با اشاره به این که شرکت پویا، از یک سال پیش و با دو فروند هواپیمای ایلوشین در زمینه کارگو فعالیت می کند، افزود: سال آینده، اقدام به ورود هواپیمای یاک 12 (Y-12) و هواپیمای آنتونوف 74 خواهیم کرد.