تین نیوز | شرکت هواپیمایی بوئینگ به عنوان بزرگترین کمپانی صنایع هوا و فضا در جهان در تلاش است تا تاییدیه سازمان‌های نظارتیِ ایلات متحده را برای استفاده از سوخت‌های گیاهی به جای سوخت‌های فسیلی دریافت کند.

شرکت بوئینگ قصد دارد با دریافت تاییدیه دولت آمریکا، سوخت هواپیماهای خود را از مواد سوختی سبز و تهیه شده از روغن‌های گیاهی تامین کند تا ضمن کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، میزان تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی و گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد.

این سوخت‌های گیاهی در مقایسه با سوخت‌های فسیلی کمتر از نصف آنها در طول چرخه سوختی خود، دی‌اکسیدکربن تولید می‌کنند. این سوخت‌ها همچنین بسیار ارزانتر هستند به طوری که هر گالن آنها تنها سه دلار هزینه دارد.

در صورت تاییدِ استفاده از این سوخت‌ها‌، گزینه‌های پیشروی شرکت‌های هواپیمایی که اکنون از سایر انواع سوخت‌های زیستی تهیه شده از مواد گیاهی غیرخوراکی استفاده می‌کنند، افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از «بلومبرگ»، در حال حاضر پالایشگاه‌های موجود که سوخت مورد نیاز ناوگان حمل و نقل آمریکا، اروپا و سنگاپور را فراهم می‌کنند، حداکثر قادرند سالانه 600 میلیون گالن (معادل 2.27 میلیون لیتر) از سوخت هواپیماها را تامین کنند که این رقم تنها یک درصد تقاضای صنایع هواپیمایی در جهان است.

در حال حاضر اتحادیه اروپا خطوط هواپیمایی را ترغیب به خرید سوخت‌های پاک‌تر کرده تا انتشار گازهای گلخانه‌ای به حداقل برسد.

بررسی‌ها تایید می‌کند که مسافرت‌های هوایی عامل تولید تقریبا 2 درصد از آلاینده‌های جوی و انتشار گاز دی‌اکسیدکربن هستند.