در بخش هوایی ایمنی پروازها اولویت ماست

وزیر راه و ترابری گفت: تنها اولویت در بخش هوایی ایمنی پرواز است و به همین دلیل در روزهای اخیر به دلیل شرایط نامساعد جوی و برودت شدید هوا پرواز‌ها لغو یا با تاخیر انجام ‌گرفت و به خاطر همین مرتبا از مردم عذرخواهی می‌كنیم و این كار تنها برای حفظ جان آنها است.
مهندس محمد رحمتی اظهار كرد: نیروهای راهداری، پلیس راه و هلال احمر در چند روز اخیر كه اغلب نقاط كشور با بارش برف و كولاك همراه بود، در جاده‌ها مستقر بودند و به سرعت عملیات باز كردن راه‌ها را انجام می‌دادند به طوری طی بیش از چند ساعت راه‌های مسدود شده باز می‌شد اما باید توجه داشته باشیم رانندگی در شرایط جوی منهای ۳۰ درجه ویژگی‌های خاصی خود را دارد و قبل از ورود به این مسیرها باید تمهیدات لازم اندیشیده شود.

[align=center][/align]

وی افزود: حتی در برخی محورها مسیر را مسدود اعلام می‌كردیم در صورتی كه تردد امكان‌پذیر بود اما به دلیل حفظ جان مسافران كه در آن شرایط مشكلی برای آنها پیش نیاید مسیر مسدود باقی‌ می‌ماند.
رحتمی ادامه داد: به طور طبیعی در دمای منهای ۳۰ درجه گازوئیل دچار یخ‌زدگی می‌شود و رانندگان حرفه‌ای به خوبی می‌دانند در محورهای كوهستانی در این دما گازوئیل دچار یخ‌زدگی می‌شود.
وی گفت: طبیعی است در این شرایط مردم گله‌مند باشند چرا وضعیت اینگونه است. اما بی‌انصافی است عنوان كنیم راهدارها خوب عمل نكردند چراكه آنها از جان خود برای بازكردن راه‌ها در گردنه‌ها در این چند روز اخیر مایه‌ گذاشتند به طوری كه پای دو تن از راهدارها در هنگام عملیات باز كردن جاده‌ها قطع شد.
وزیر راه افزود: راهدارها قشر زحمت‌كش هستند كه در این شرایط دشوار در جاده‌های كشور كار می‌كنند و كسی حاضر نیست در این شرایط دشوار در زیر بارش كولاك كه حتی دید یك متری وجود ندارد كار كند اما آن‌ها از جان خود می‌گذرند.
وزیر راه درباره‌ی توسعه ناوگان هوایی گفت: با توجه به اینكه در تحریم به سر می‌بریم نمی‌توانیم هواپیمای نو خریداری كنیم و معمولا هواپیما‌های كاركرده در شركت‌های هواپیمایی به كار می‌بریم و این هواپیماها از نظر ایمنی در سطح استاندارد و قابل قبول هستند.
وی با اشاره به اینكه بزرگترین ایرلاین كشور هواپیمای جمهوری اسلامی ایران(هما) است، گفت: این شركت نیز با توجه به اینكه در بخش ذیل اصل ۴۴ قرار دارد باید به بخش خصوصی واگذار شود كه شرایط آن توسط سازمان خصوصی سازمان اعلام ‌می‌شود كه پیش‌بینی می‌شود بخشی از سهام هما به این بخش واگذار ‌شود.
رحتمی با اشاره به اینكه حدود ۵۰ درصد بخش حمل و نقل هوایی را هما انجام می‌دهد، اظهار كرد: ۵۰ درصد دیگر حمل و نقل هوایی را هفت ایرلاین متعلق به بخش خصوصی برعهده دارند كه در حال حاضر تمامی این ایرلاین‌ها به دنبال خرید هواپیما هستند تا بر ظرفیت ناوگان افزوده شود.
وی با بیان اینكه در سه سال گذشته هر سال بیش از دو هزار و ۵۰۰ صندلی پرواز به ناوگان اضافه كرده‌ایم، گفت: هر سال ۱۵ درصد رشد در این بخش داریم.
وزیر راه كه در یك برنامه تلویزیونی، سخن می‌گفت درباره توسعه بخش ریلی نیز گفت: بودجه راه‌آهن علاوه برای اعتبار همیشگی در سال آینده یك میلیارد دلار برای توسعه این بخش اختصاص داده شده است كه امیدواریم به تصویب مجلس برسد. همچنین پروژه‌ی راه آهن تهران- اصفهان در حال انجام است و به زودی عملیات آن سرعت می‌گیرد.
وزیر راه در پایان درباره مشكلات زیست محیطی آزادراه تهران و شمال گفت: ‌كاری را نخواهیم كه در این زمینه مشكل بوجود آید.

[size=x-small]منبع: www.Aftab.ir , خبرگزاری ایسنا
لینک اصلی[/size]