"مسنجر" در حال عبور از مجاورت عطارد است

نخستين فضاپيمايي كه طي بيش از ‪ ۳۰‬سال از عطارد ديدار كرده، هم اكنون در حال گذر از فاصله ‪ ۲۰۰‬كيلومتري اين سياره است.

به گزارش ايرنا، شبكه خبري بي‌بي‌سي روز سه‌شنبه اعلام كرد:اين عبور يكي از سه گذري خواهد بود كه فضاپيماي "مسنجر" در سال‌هاي آينده انجام خواهد داد تا به تدريج از سرعت خود كاسته و در سال ‪ ۲۰۱۱‬در مدار اين سياره كوچك قرار گيرد.

اين فضاپيماي آمريكايي در جريان گذر روز دوشنبه بيش از ‪ ۱۳۰۰‬عكس تهيه كرده و رصدهاي ديگري انجام مي‌دهد.

از ماه مارس ‪ ۱۹۷۵‬كه "مارينر ‪ "۱۰‬براي سومين بار از نزديك عطارد گذشت تاكنون هيچ كاوشگري از آن ديدن نكرده است.

"مريلين ليندستروم" دانشمند اصلي اين ماموريت در آژانس فضايي آمريكا "ناسا" گفت: "مسنجر حاضر يراق و آماده رفتن است. تيم آماده است و واقعا پرانرژي است. عطارد، مسنجر دارد مي‌آيد."
اين محقق ناسا گفت كل جامعه علوم سيارات بي‌صبرانه منتظر رسيدن اين فضاپيما به نزديك‌ترين سياره به خورشيد بوده است.

وي افزود: "هدف مسنجر درك سطح، درون، ميدان مغناطيسي و اتمسفر اين دروني‌ترين سياره منظومه شمسي است، اما اميدواريم كه اين فرآيند به درك ما از چگونگي شكل‌گيري كليه چهار كره خاكي منظومه كمك كند."
مسنجر هم اكنون نيمي از مسير در سفر هفت ساله خود به بخش دروني منظومه شمسي را طي كرده است.

اين فضاپيما تا مارس ‪ ۲۰۱۱‬در مدار عطارد قرار نخواهد گرفت، چرا كه براي رسيدن به اين مقصد بايد يك رشته پرواز از كنار سياره انجام داده و با كمك موتورهايش در مسير درست قرار گيرد.

مسنجر از ساعاتي قبل از رسيدن به ‪ ۲۰۰‬كيلومتري عطارد، رصدهاي خود را آغاز كرده بود. ابزارهاي اين فضاپيما قرار است حدود ‪ ۷۰۰‬گيگابايت داده را طي ‪ ۵۵‬ساعت جمع آوري كنند.

فضاپيما اواسط روز سه‌شنبه به وقت شرق آمريكا به رصدهاي خود پايان خواهد داد و ابزارهاي ارتباطي خود را به سوي زمين نشانه خواهد رفت تا گنجينه داده‌هاي جمع‌آوري شده را مخابره كند.

ابزارهاي الكترونيكي و رصدي آن توسط يك سپر محافظت مي‌شود تا در دمايي مطلوب كار كنند، اما روي ديگر سپر كه رو به خورشيد است، دمايي بيش از ‪۳۰۰‬ درجه سانتيگراد را تجربه مي‌كند.

تصور مي‌شود كليه سيارات خاكي - زمين، مريخ، عطارد و زهره - در فرآيندي مشابه به طور همزمان شكل گرفته باشند، اما عطارد كمي غيرعادي است.

چگالي اين سياره چنان بالاست كه بيش از دو سوم جرم آن بايد از فلز آهن تشكيل شده باشد.

اين سياره همچنين آنقدر به خورشيد نزديك است كه اختلاف دماي روز و شب آن در ناحيه استوايي بيش از ‪ ۶۰۰‬درجه است و با اين حال احتمال دارد آب و يخ در گودال‌هاي عميق قطبي آن كه در سايه دائمي هستند، وجود داشته باشد.