به ملاقات عطارد برویم در شامگاه ۲ بهمن 1386

اگر تا به حال سياره‌ي عطارد را رصد نکرده‌ايد، شامگاه ۲ بهمن فرصت مناسبي براي رصد اين غزال تيزپا است


غزال تیز‌پای منظومه شمسی (عطارد) طی چند روز آینده از وضعیت مناسب رصدی برخوردار خواهد شد. عطارد پس از ملاقات خورشید در ۲۶ آذرماه (مقارنه‌ي بيروني) شروع به فاصله گرفتن از آن نموده و کم‌کم از افق غربی پدیدار شده است. روند دور شدن زاویه‌ای عطارد ادامه خواهد داشت تا این‌که در روز سه‌شنبه ۲ بهمن ماه به بیشترین کشیدگی شرقی با جدایی زاویه ۱۹ درجه خواهد رسید.

[align=center][/align]

[align=center][/align]

سیاره عطارد در روز ۲ بهمن ماه در فاصله ۹۷/۰ واحد نجومی از زمین و ۳/۰ واحد نجومی از خورشید قرار دارد و رصدگران با ابزارهای مناسب رصدی ۵۶% از سطح این سیاره را با قطر زاویه‌ای ۹۲/۶ ثانیه قوسی مشاهده خواهند کرد.
پس از اين روز عطارد جدایی زاویه‌اي خود را از خورشید کم‌تر خواهد نمود تا در روزهای نزديك به ۱۳ بهمن ماه در افق ناپدید خواهد شد. البته در این کم‌شدن فاصله با افق، جدایی زاویه‌ای، قدر و فاز (درصد بخش درخشان) آن نیز کم خواهد شد.

علاقه‌مندان به رصد در روزهای اخیر فرصت مناسبی برای رصد عطارد در پیش رو دارند و با وجود افق مناسب (از نظر رصدی)، در روزهاي سرد سال این سیاره با قدر ۶/۰- جلوه بیشتری خواهد داشت. براي رصد عطارد کافي است که مکاني با افق غربي باز پيدا کرده و عطارد را پس از غروب خورشيد در بالاي محل غروب مشاهده کنيد.

اگر تا به حال عطارد را به خوبي رصد نکرده‌ايد فرصت را از دست ندهيد.


[size=x-small]nojum.ir [/size]