برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 8 ?? 8
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,850 Times in 3,722 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? اولین هنرستان هوانوردی دختران

  اولین هنرستان هوانوردی دختران

  برخاستن از كره خاكی و به پرواز درآمدن رویایی دست نیافتنی و خیالی خوش بود كه انسان همیشه در سر داشت، برداران رایت با اختراع هواپیما به این رویا رنگ واقعیت دادند و آسمان رویایی گذرگاهی برای حل و نقل بشر شد، در كنار تحقق این رویا مشاغل بسیاری در عرصه های اجتماعی ظاهر شد. امروزه شاهد امرار معاش و كسب درآمد بسیاری از طریق پرواز و امور مرتبط با آن هستیم.
  زنان نیز همچون مردان، شور پرواز را رها نكرده اند و با كسب شناخت از توانایی های خود، برای پرورش قابلیتها به دنبال راه حل بوده اند. از این رو با معصومه حیدری موسس اولین و تنها هنرستان هوانوردی دختران در كشور و خانم غلامیان یكی از اساتید این رشته، به گفتگو نشستیم تا اقدامات آنها را برای هدایت بانوان مشتاق به عرصه هوانوردی جویا شویم:
  • چه انگیزه ای شما را به سمت تاسیس هنرستان هوانوردی هدایت كرد؟
  با توجه به اینكه بسیاری از دختران علاقه وافری به حرفه هوانوردی داشته و دارند جای خالی مدرسه ای در سطح هنرستان در این رابطه حس می شد. از این رو در سال 1383 این هنرستان را بنا كردیم، تا قبل از آن تنها دانشگاه در زمینه هوانوردی وجود داشت و البته پذیرش از هردو جنس خانم و آقا صورت می گرفت. تصور من این است كه علاقمندان به این رشته می توانند با تحصیل در این مدرسه و گرفتن مدرك دیپلم كاردانش، با پایه ای قوی تر وارد دانشگاه شوند و ادامه تحصیل دهند، هر چند كه با اخذ این مدرك، امكان اشتغال دانش آموزان فارغ التحصیل با مدرك دیپلم در موسسات مربوطه فراهم می شود. این هنرستان زیر نظر سازمان آموزش و پرورش تاسیس شده است و به صورت غیرانتفاعی اداره می شود.
  • طی سالهای فعالیت مدرسه، چه دانش آموزانی و با چه هدفی اقدام به ثبت نام كرده اند؟
  بر خلاف تصور موجود كه تنها قشر مرفه جامعه را متقاضی فراگیری رشته هوانوردی می داند، شاهد ثبت نام دانش آموزان از تمام اقشار و مناطق بوده ایم. به صورتی كه گاه متقاضیانی به دلیل علاقه زیاد از شهرستان به تهران آمده اند و در مدرسه ثبت نام كرده اند. آنها باور دارند ورود به بازاركار از طریق تحصیل در هنرستان هوانوردی و یا ادامه تحصیل از این راه، علاوه بر لذت بخش بودن، نتیجه مطلوبی را نیز در پی دارد. توانایی های كسب شده در این سه سال، آنها را برای جذب در بازاركار آماده می سازد و آنها با مدرك دیپلم قادر به اشتغال خواهند بود.
  در حقیقت به دست آوردن شغلی كاملا مرتبط با عرصه هوانوردی تنها انگیزه ورود دانش آموزان دختر به این هنرستان است. از لحاظ علمی نیز سطح دانش آموزان باید بالا باشد، مثلا زبان انگلیسی و ریاضی در این رشته از اهمیت بالایی برخوردار است و زبان انگلیسی به عنوان درس پایه محسوب می شود. از لحاظ جسمی نیز به دلیل تنوع شغلی موجود، محدودیتی در پذیرش دانش آموزان وجود ندارد. هر چند افرادی كه متقاضی شغل خلبانی و مهمانداری هستند باید دارای ویژگی هایی باشند كه مورد نظر سازمان هواپیمایی و نیز آژانسهای هواپیمایی است.
  • شهریه تحصیل در این هنرستان چقدر است؟
  شهریه تحصیل در مدرسه تقریبا در هر سال 5/1 میلیون تومان است كه در مقایسه با دیگر مدارس غیرانتفاعی چندان رقم بالایی نیست، چرا كه تمام هزینه های جانبی همچون تهیه ابزار كار، كارگاه و كلاسهای آموزش پرواز بر عهده مدرسه است كه در مقایسه با تحصیل در دیگر مدارس غیرانتفاعی و گرفتن مدرك نظری، می توان به ارزش این هزینه پی برد. فرد با گرفتن مدرك دیپلم نظری عملا قادر به یافتن شغلی در جامعه نخواهد بود، در حالیكه دانش آموزان در اینجا توانایی های عام حرفه هوانوردی را فرا گرفته و آمادگی لازم را برای پذیرش نقشهای مختلف شغلی كسب می كنند.
  • نقش آموزش های داده شده با نیاز بازاركار چگونه است؟
  تنوع شغلی در این حرفه، راه را برای دانش آموختگان در بازاركار باز می كند و آنها می توانند در عرصه هایی از قبیل مهمانداری، خدمات فرودگاهی، برج مراقبت، عملیات پرواز، راهنمای تور، فروش بلیط و تعمیر و نگهداری هواپیما مشغول به كار شوند. از آنجا كه اینگونه مشاغل محدودیتهای شغل خلبانی را نیز ندارد، عده بیشتری از دختران را جذب می كند هرچند اكثر دختران با هدف خلبانی به این هنرستان می آیند اما با ورود به هنرستان و آشنایی با دیگر مشاغل هوانوردی كه هیجان و لذتی كمتر از خلبانی ندارند، با رغبت فراوان به ادامه تحصیل می پردازند.
  خلبانی تنها یكی از مشاغلی است كه دانش آموختگان می توانند انتخاب كنند. البته به علت شرایط و ویژگی های خاصی كه جهت احراز شغل خلبانی وجود دارد، افراد كمی آن را انتخاب می كنند زیرا علاوه بر علاقه و شجاعت كه لازمه این حرفه است، ویژگی های جسمی و پزشكی نیز مورد نظر می باشد چنانكه خلبانان می بایست بر اساس قانون كاملا از حیث پزشكی سالم باشند و هر ساله نیز با توجه به افزایش سن، تست سلامت شوند و الا از لحاظ قانونی نیز محدودیتی برای پرواز بانوان وجود ندارد. بر اساس چنین شرایطی است كه خواه ناخواه با گذشت زمان عده بیشتری از گردونه متقاضیان خلبانی كاسته می شوند هر چند هم اكنون نیز شاهد پرواز بانوان خلبان در سطح كشور هستیم كه این افراد، الگو و انگیزه مناسبی برای دختران جوان هستند تا سختی های راه را برای رسیدن به شغل ایده آل پذیرا باشند.
  • دختران فارغ التحصیل از مدرسه هوانوردی در بازاركار چه جایگاهی خواهند داشت؟
  خوشبختانه با مساعدت خوب سازمان هواپیمایی كشوری، شرایط بسیار مساعدی از لحاظ اشتغال دانش آموزان وجود دارد. به طوریكه با اعلام سازمان هواپیمایی كشوری، فارغ التصحیلان هنرستان هوانوردی دختران، برای استخدام در آژانسهای هواپیمایی در اولویت هستند. توانایی دختران فارغ التحصیل به حدی است كه همكاری آنان با آژانسها نتیجه مطلوبی را برای كارفرمایان نیز در پی خواهد داشت و با توجه به تخصصشان در مقایسه با دیگران بهترین گزینه برای جذب هستند و درست در زمان یافتن شغل است كه مفهوم مهارت ورزی اهمیت خاص خود را نشان می دهد چرا كه در مدارس كاردانش و فنی حرفه ای دانش آموزان علاوه بر فراگیری دروس تئوری، به صورت عملی نیز كار می كنند و در نهایت مهارتی را متناسب با نیاز جامعه فرا می گیرند كه با به كار گیری آن می توانند به فعالیتی درآمدزا بپردازند، در صورتیكه مدركشان تنها دیپلم است.
  همچنین به دلیل نبودن دوره یكساله پیش دانشگاهی، دانش آموزان هنرستان یك سال از هم دوره ای های خود جلو افتاده، می توانند وارد دانشگاه شوند و ادامه تحصیل دهند.حتی دانشگاه جامع علمی كاربردی در پذیرش دانشجوی این رشته، ‌فارغ التحصیلان مقطع دیپلم هوانوردی را در اولویت قرار داده است.
  هنرستان تصمیم دارد علاوه بر گواهینامه مهارت كه در انتهای سه سال تحصیل به دانش آموزان داده می شود، با برگزاری دوره های فروش بلیط، دانش آموزان را برای حضور در بازاركار جامعه قوی تر نماید.
  در ضمن مدرك مهارت از سوی سازمان هواپیمایی كشوری صادر می شود كه اعتبار بین المللی دارد و فارغ التحصیلان می توانند حتی خارج از كشور با ارائه آن مشغول به فعالیت شوند.
  • در مورد ادامه تحصیل فراگیرانتان توضیح دهید.
  عده ای از دانش آموزان به انگیزه یافتن شغلی مناسب به این هنرستان می آیند و با همان مدرك دیپلم وارد بازاركار می شوند اما عده ای دیگر ادامه تحصیل را برای یافتن شغلی تخصصی تر انتخاب می كنند و تحصیلات خود را در رشته های دانشگاهی همچون تعمیر و نگهداری هواپیما، الكترونیك، فیزیك، مهمانداری و كامپیوتر ادامه می دهند.
  دخترانی كه همچنان متقاضی شغل خلبانی هستند، می توانند با ثبت نام در مدارس خلبانی و باصرف هزینه ای در حدود 23 میلیون تومان به آرزوی خود برسند.
  علاوه بر این، دوره های شبانه هنرستان نیز جهت ادامه تحصیل افرادی كه دیپلم نگرفته اند برقرار شده است تا این افراد با مهارت آموزی بتوانند وارد بازاركار شوند.
  • فعالیت بانوان را دراین حرفه چگونه ارزیابی می كنید؟
  به نظر می رسد در آینده، شاهد حضور گسترده تر بانوان در مشاغل مختلف و متنوع هوانوردی باشیم كه این امر شامل خلبانی نیز می شود، چرا كه دقت و ظرافت زنانه، توانسته به خوبی از عهده مهار هواپیما برآید. هر چند حضور بیشتر بانوان پشتكار، كسب مهارت و توانایی آن را می طلبدكه تحصیل در هنرستان هوانوردی می تواند فرصت خوبی را برای پرورش استعدادها و هدایت علایق در اختیارشان قرار دهد.

  http://www.bazarekar.ir/frmArticle_f...&CategoryID=46
  #1 ارسال شده در تاريخ February 1st, 2008 در ساعت 01:54:50

 2. The Following 5 Users Say Thank You to SKY MAN For This Useful Post:

  adkaton_f29 (August 10th, 2010), AMIR SABBAGH (November 17th, 2010), carol (November 17th, 2010), IRIAF-TFB4 (November 17th, 2010), سجیل (November 17th, 2010)

 3. mohsen.love23 ?????? ??
  mohsen.love23
  هوانورد عادی - سرباز یکم
  March 2008
  13
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 3 Times in 3 Posts

  ??? ??? RE: اولین هنرستان هوانوردی دختران

  اگه می شه هنرستان پسرانه هم معرفی کنید.من در استان اصفهان هستم ایا هنرستان خلبانی در این استان نیست.مچکر
  #2 ارسال شده در تاريخ September 2nd, 2008 در ساعت 10:06:13

 4. mohsen.love23 ?????? ??
  mohsen.love23
  هوانورد عادی - سرباز یکم
  March 2008
  13
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 3 Times in 3 Posts

  ??? ??? RE: اولین هنرستان هوانوردی دختران

  پس چی شد....؟
  #3 ارسال شده در تاريخ September 4th, 2008 در ساعت 12:29:18

 5. carol ?????? ??
  carol
  هوانورد نیمه فعال-سرهنگ دوم
  October 2010
  THR
  569
  تعداد تشکر : 1,002
  Thanked 2,262 Times in 477 Posts

  ??? ??? پاسخ: اولین هنرستان هوانوردی دختران

  لیست دروس تخصصی هنرستان هوانوردی:

  1-زبان فنی هواپیما 4واحد

  2-آیرودینامیک 2واحد

  3-نقشه کشی صنعتی 2واحد

  4-مواد هواپیما 2واحد

  5-تئوری شعبات 2واحد

  6-کارگاه عمومی 1واحد

  7-الکتریک هواپیما 1واحد

  8-ساختمان هواپیما 1واحد

  9-مقررات هوایی 1واحد

  10-کارگاه مدل سازی هواپیما 4واحد

  11-عملی پرواز با هواپیما 2واحد

  12-ورقکاری وکارگاه 3واحد

  13-آلات دقیق 3واحد

  14-موتور هواپیما 4.5 واحد

  15-هواشناسی 2واحد

  16-ناوبری 1واحد

  17-ریاضی وفیزیک کاربردی 4واحد

  خوب گوش کردن را ياد بگيريم
  گاه فرصتها بسيار آهسته در ميزنند . .
  #4 ارسال شده در تاريخ November 17th, 2010 در ساعت 00:49:00

 6. The Following 4 Users Say Thank You to carol For This Useful Post:

  AMIR SABBAGH (November 17th, 2010), azerilA (November 17th, 2010), IRIAF-TFB4 (November 17th, 2010), سجیل (November 17th, 2010)

 7. carol ?????? ??
  carol
  هوانورد نیمه فعال-سرهنگ دوم
  October 2010
  THR
  569
  تعداد تشکر : 1,002
  Thanked 2,262 Times in 477 Posts

  ??? ??? پاسخ: اولین هنرستان هوانوردی دختران

  درسهای عمومی و تخصصی سال دوم هوانوردی:

  1- ادبیات فارسی 2

  2-زبان فارسی 2

  3-زبان انگلیسی 2

  4-عربی1و2

  5-دین و زندگی 2

  6-جغرافیای ایرن و استان

  7-ریاضی 2 (رشته ی ریاضی وفیزیک)

  8- فیزیک 2 (رشته ی ریاضی وفیزیک)

  9-آمادگی دفاعی

  10- کارگاه عمومی

  11-آیرودینامیک

  12-تئوری شعبات

  13-مواد هواپیما

  14- زبان تخصصی

  15-عملی پرواز با هواپیما

  16- فیزیک کاربردی

  خوب گوش کردن را ياد بگيريم
  گاه فرصتها بسيار آهسته در ميزنند . .
  #5 ارسال شده در تاريخ November 17th, 2010 در ساعت 00:53:49

 8. The Following 3 Users Say Thank You to carol For This Useful Post:

  AMIR SABBAGH (November 17th, 2010), azerilA (November 17th, 2010), سجیل (November 17th, 2010)

 9. carol ?????? ??
  carol
  هوانورد نیمه فعال-سرهنگ دوم
  October 2010
  THR
  569
  تعداد تشکر : 1,002
  Thanked 2,262 Times in 477 Posts

  ??? ??? پاسخ: اولین هنرستان هوانوردی دختران

  هنرستان هوانوردي دخترانه آسمان

  در طي مدتها مطالعه و تحقيق مديران ارشد آموزش فنون هوايي سازمان هواپيمايي کشوري

  و آموزش و پرورش بر آن شدند تا هنرستاني را تاسيس نمايند که فرهنگ هوانوردي را در کشور

  بالا برده و موجب سربلندي و افتخار ميهن اسلامي در عرصه جهاني باشد.لذا با هماهنگي

  هايي که با دفتر آموزش و پرورش کار و دانش گرديد،

  با توجه به علاقه دختران به هوانوردي، خانم معصومه حيدري فر اولين هنرستان هوانوردي

  دختران در كشور رادرسال 1383 درتهران بنا نمود.

  خوب گوش کردن را ياد بگيريم
  گاه فرصتها بسيار آهسته در ميزنند . .
  #6 ارسال شده در تاريخ November 17th, 2010 در ساعت 00:54:33

 10. The Following 2 Users Say Thank You to carol For This Useful Post:

  AMIR SABBAGH (November 17th, 2010), سجیل (November 17th, 2010)

 11. carol ?????? ??
  carol
  هوانورد نیمه فعال-سرهنگ دوم
  October 2010
  THR
  569
  تعداد تشکر : 1,002
  Thanked 2,262 Times in 477 Posts

  ??? ??? پاسخ: اولین هنرستان هوانوردی دختران

  از نظر کیفیت در سطح قابل قبولی است.. ویکی از بهترین هنرستان های هوانوردی دخترانه

  در تهران است البته این فقط شنیده های من از این هنرستان است.

  برای کسب اطلاع بیشتر :

  نشانی : تهران - تهران - خ. شهیدمطهری - پ. 155

  تلفن : ۸۸۷۴۲۴۰۹, ۸۸۷۴۳۱۴۵

  خوب گوش کردن را ياد بگيريم
  گاه فرصتها بسيار آهسته در ميزنند . .
  #7 ارسال شده در تاريخ November 17th, 2010 در ساعت 00:55:35

 12. The Following User Says Thank You to carol For This Useful Post:

  AMIR SABBAGH (November 17th, 2010)

 13. carol ?????? ??
  carol
  هوانورد نیمه فعال-سرهنگ دوم
  October 2010
  THR
  569
  تعداد تشکر : 1,002
  Thanked 2,262 Times in 477 Posts

  ??? ??? پاسخ: اولین هنرستان هوانوردی دختران  هنرستان هوانوردی دانش پرواز در شیراز

  همچنین با همین نام نیز هنرستان هوانوردی در مشهد داریم. البته هردوی این هنرستان ها

  پسرانه هستند.


  خوب گوش کردن را ياد بگيريم
  گاه فرصتها بسيار آهسته در ميزنند . .
  #8 ارسال شده در تاريخ November 17th, 2010 در ساعت 00:58:35

 14. The Following User Says Thank You to carol For This Useful Post:

  AMIR SABBAGH (November 17th, 2010)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0