[size=large][align=center]آغاز بیست و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی[/align][/size]

ساعت خبر: 8:41 - تاريخ خبر: 12/11/1386

آئین های گرامیداشت بیست ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، امروز - جمعه - همزمان با لحظه تاریخی ورود حضرت امام به ایران آغاز شد.

[align=center][/align]


واحد مرکزی خبر : در نخستین برنامه امروز ساعت نه و 33 دقیقه لحظه ورود امام ، مسیر حرکت امام خمینی ( ره ) از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا گلباران خواهد شد.

اجرای سرودهای جمهوری اسلامی ایران ، دیو چو بیرون رود، بهاران خجسته باد و خمینی ای امام با همکاری گروه رزم نوازان ارتش جمهوری اسلامی ایران از برنامه های روز جمعه در حرم امام خمینی ( ره ) است .

مراسم نثار گل به مرقد امام راحل ، هم خوانی، سخنرانی حاج سید حسن خمینی و مداحی از دیگر برنامه های گرامیداشت بیست و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است که در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) برگزار می شود.

[align=center][/align]

نمازجمعه این هفته تهران نیز به امامت آیت الله امامی کاشانی در حرم حضرت امام خمینی (ره) اقامه خواهد شد.

در ادامه برنامه های ویژه روز 12 بهمن ، همچنین برنامه مراسم مکان جلوس حضرت امام خمینی (ره) در بهشت زهرا برگزار می شود.

این مراسم از ساعت 13 و 30 دقیقه بعدازظهر آغاز می شود و رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در آن سخنرانی خواهد کرد .

مراسم با گل افشانی مکان جلوس حضرت امام خمینی پایان می یابد.

در 12 بهمن 1357 حضرت امام خمینی (ره) پس از حدود 15 سال دوری و تبعید از وطن ، در میان استقبال پر شور مردم قدم به خاک ایران اسلامی گذاشت و بزرگ ترین استقبال تاریخ در تهران شکل گرفت.


استقبال گسترده مردم آگاه و بیدار ایران از امام، چنان بی نظیر بود که می توان گفت در هیچ دوره ای از تاریخ معاصر، مردم از یک شخصیت محبوب خود، این چنین استقبال نکرده اند.


امام پس از سخنرانی کوتاه تشکرآمیز در فرودگاه، برای ادای احترام به شهیدان انقلاب اسلامی به مرقد آنها در بهشت زهرا رفتند. در مسیر بهشت زهرا، دریایی از انسان ها موج میزد و اتومبیل با کندی می توانست حرکت کند.


ساعت ها طول کشید تا این فاصله طی شد. اتومبیل حامل امام را ده ها موتورسوار حفاظت می کرد. بر سقف اتومبیل حامل حضرت امام، جوانان عضو کمیته استقبال قرار داشتند و از مردم درخواست می کردند که راه را باز کنند.


صدها خبرنگار و عکاس، از این مراسم عکس می گرفتند تا هر چه زودتر این حادثه تاریخی را مخابره کنند.


جمعیت استقبال کننده در طول 33 کیلومتر از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا را بین 5 تا 8 میلیون نفر یعنی بیش از جمعیت آن روز تهران تخمین زدند.

صدها هزار نفر از شهرهای مختلف ایران اسلامی به تهران آمده بودند تا در این مراسم باشکوه شرکت کنند.


ورود اتومبیل حامل امام، با آن جمعیت انبوه امکان پذیر نبود لذا از هلی کوپتر استفاده شد.


امام در بهشت زهرا، در جایی که هزاران شهید گلگون کفن انقلاب آرمیده بودند و در میان انبوه جمعیت سخنان مهمی ایراد فرمودند.


ایشان در این سخنرانی که یکی از پر جمعیت ترین اجتماعات تاریخ بود، غیر قانونی بودن رژیم سلطنت پهلوی را با استدلال مطرح و خطوط آینده انقلاب و دولت اسلامی را ترسیم نمودند و نخست وزیری شاپور بختیار را غیر قانونی اعلام کرده و فرمودند: «من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم.»‌


به این ترتیب از ورود بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران 10 روز تاریخی که بعدها دهه فجر انقلاب اسلامی نام گرفت ، سپری شد تا طومار رژیم پهلوی و 2500 سال استبداد شاهنشاهی برای همیشه در هم تنیده شود.

[align=center][size=large]لینک تصاویر امدن امام[/size][/align]