خبر خوش هوافضا اعلام شد

رئيس‌جمهور صبح امروز دستاورد تازه‌ هوافضا شامل ساخت ماهواره ايراني «اميد»، ايستگاه‌هاي زميني و پايگاه پرتاب فضايي را افتتاح كرد.

[align=center][/align]

به گزارش فارس، محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهوري اسلامي ايران كه صبح امروز دوشنبه در مركز هوافضاي وزارت دفاع حضور يافته بود ضمن بازديد از بخش هاي مختلف اين مركز و نيز گفت‌وگو با مسئولين و دست‌اندركاران هوافضا، به بازديد از دستاورد تازه هوافضا با عنوان اولين سامانه فضايي بومي ايران به مناسبت دهه فجر پرداخت.

اين خبر خوش شامل 3 بخش است:
1- ماهواره «اميد»؛ اولين ماهواره بومي ايران و به منظور مصارف تحقيقاتي پيشرفته است. اين ماهواره به دست دانشمندان و متخصصان ايراني طراحي و ساخته شده و در مدار ارتفاع پايين قرار مي‌گيرد. اين ماهواره در آينده نزديك توسط ماهواره‌‌بر ساخت كشورمان و از پايگاه پرتاب فضايي ايران به مدار پرتاب خواهد شد.

2- ايستگاه هدايت و كنترل ماهواره در مدار پايين؛ اين ايستگاه‌ها وظيفه تعيين موقعيت ماهواره را بر عهده داشته و ارتباط راديويي با ماهواره را برقرار مي كند و فرمانهاي كنترل لازم را به ماهواره ارسال نموده و پاسخ ماهواره را دريافت مي كند.

3- افتتاح پايگاه پرتاب فضايي ايران با پرتاب راكت كاوشي؛ اين پايگاه به منظور پرتاب ماهواره‌هاي ايراني در داخل كشور طراحي و ساخته شده و راكت كاوشي از جمله مقدمات اوليه پرتاب ماهواره به مدار مي‌باشد.
اين راكت شناسايي محيط پروازي ماهواره‌ها قبل از پرتاب را انجام مي‌دهد.

[size=x-small]منبع: www.Tabnak.ir
لینک اصلی[/size]