[align=center][size=large]انعکاس گسترده پرتاب کاوشگر فضایی ایران در رسانه های جهان [/size][/align]

پرتاب موفقیت آمیز کاوشگر سفیر، نخستین کاوشگر فضایی ایران و پیوستن جمهوری اسلامی ایران به جمع 11 کشور فضایی جهان ، انعکاس گسترده ای در رسانه های جهان داشت

[align=center][/align]

واحد مرکزی خبر : آزمایش نخستین کاوشگر پرتاب ماهواره به فضا در ایران در صدر اخبار شبکه تلویزیونی بی بی سی قرار داشت.

شبکه تلویزیونی بی بی سی در گزارشی از تهران پرتاب این کاوشگر را برای ایرانیان اقدامی غرورآفرین توصیف کرد.

الجزیره هم خبر افتتاح نخستین پایگاه فضایی در ایران را تقریبا در همه بخش های خبری خود بازتاب داد و در دو بخش خبری با ملحم ریا خبرنگار خود در تهران درباره این موضوع ارتباط مستقیم برقرار کرد.

خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره آزمایش پرتاب کاوشگر ایران به فضا را برای جهان اسلام مهم دانست و گفت : به طور قطع علوم فضایی به دیگر دستاوردهای علمی ایران اعم از هسته ای ، پزشکی و دفاعی افزوده شد و به نوعی نشان می دهد که تحریم ها ایران را از پیوستن به زمره کشورهای پیشرفته بازنخواهد داشت .

همچنین شبکه تلویزیونی العربیه پیشرفت جدید جمهوری اسلامی ایران در زمینه فضایی و پرتاب کاوشگر ساخت ایران به فضا را در بخش های خبری خود بازتاب داد .


شبکه تلویزیونی یورونیوز
در گزارش خود از این رویداد آورده است که ایران درحال اثبات این نکته است که باوجود تحریم ها در ارسال ماهواره به مدار زمین به خودکفایی دست یافته است.

پایگاه اینترنتی خبر ترک نیز پرتاب کاوشگر ایران را مقدمه پرتاب ماهواره ایران به فضا دانست و این جمله که " ایران هم به جمع رقبای فضایی پیوست " را برجسته کرد.

همچنین پایگاه اینترنتی صباح با اشاره به موفقیت دانشمندان ایرانی در طراحی ، ساخت و پرتاب کاوشگر به فضا نوشت ایران برای نجات از سلطه قدرت های بیگانه مصمم است به آخرین فن آوری مدرن روز دست یابد.

خبرگزاری های ان تی وی ، زمان ، اخلاص و ملیت ترکیه هم این خبر را به طور مفصل منتشر کردند.

تلویزیون سوریه هم در بخش های مختلف خبری با پخش تصاویری از مراسم پرتاب این کاوشگر تصریح کرد : ایران با تلاش دانشمندان خود به جمع 11 کشوری پیوست که به فضا راه یافته است.

این رسانه سوری همچنین موفقیت دانشمندان ایرانی در طراحی ، ساخت و پرتاب کاوشگر به فضا را ستود و یادآور شد که ایران برای رهایی از سلطه قدرت های بیگانه مجهز به آخرین فن آوری های پیشرفته مدرن است.

کاوشگر فضایی جمهوری اسلامی ایران به منظور تعیین مکان صحیح استقرار ماهواره ، برداشت اطلاعات از محیط فضایی پرتاب گرها ، ایستگاههای فضایی ، ماهواره ها و کپسولهای برگشت پذیر در جو ، کار خود را آغاز کرده است.
راکت کاوشی که دوشنبه به فضا پرتاب شد ازجمله مقدمات اولیه پرتاب ماهواره به فضاست.

هدف دیگر پرتاب نخستین کاوشگر فضایی جمهوری اسلامی ایران ، برداشت اطلاعات از لایه های مختلف جو برای طراحی و ساخت کپسولهای برگشت پذیر به جو است.

به این ترتیب ، از این پس دیگر جمهوری اسلامی ایران هیچ نیازی به کشورهای خارجی برای پرتاب ماهواره ندارد .