برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. Mahan ?????? ??
  Mahan

  رئیس سایت
  August 2007
  دبی
  2,716
  تعداد تشکر : 10,099
  Thanked 8,421 Times in 1,306 Posts

  ??? ??? کهکشان راه شیری را ببینید

  راه شیری


  یکی از تصاویری که دانشمندان بعنوان نمای بیرونی کهکشان ما یعنی راه شیری رسم کرده اند.
  دانشمندان به توده های بزرگی از ستاره ها که به دلیل نیروی جاذبه کنار هم قرار دارندن کهکشان (Galaxy) می گوید.
  شاید بدانید در تقسیم بندی کهکشان ها، آنها را درسه دسته مختلف قرار می دهند که عبارتند از مارپیچی (Spiral)، بیضوی (Elliptical) و بی قاعده (Irregular). وجه نام گذاری آنها طبیعتا` به آنگونه که این کهکشانها از بیرون دیده می شوند باز می گردد.

  برخلاف تصور بسیاری از ما کهکشان راه شیری (Milk Way) یعنی جایی که زمین و منظومه شمسی جزوی از آن هست بصورت یک روبان نیست، بلکه از نوع مارپیچی می باشد. هنگامی که از بیرون به کهکشان راه شیری نگاه می کنید ممکن است آنرا بعنوان توده ای از ابر و یا غبار تعبیر کنید اما آن چیزی نیست جز تعداد غیرقابل شمارش از ستاره ها که برای چشم قابل رویت نیستند.

  راه شیری را تقریبا` می توان مسطح در نظر گرفت که تنها قسمت مرکزی این کهکشان کمی برآمدگی دارد. قطر این کهکشان چیزی حدود 120 هزار سال نوری بوده و اگر ابرهای پیچی اطراف آنرا هم در نظر بگیریم این قطر می تواند به 300 هزار سال نوری هم برسد.

  فاصله خورشید ما از مرکز کهکشان راه شیری چیزی حدود 30 هزار سال نوری میباشد و برآوردها نشان می دهد که حدود 400 بیلیون ستاره در کهکشان ما وجود دارد. برای درک عظمت هستی همین بس که تا کنون برآورد دانشمندان از تعداد کهکشان هایی که وجود دارد به عددی حدود 120 بیلیون میرسد.

  قسمتهای اصلی کهکشان ما

  قسمتهای مختلف کهکشان راه شیری
  در قسمت مرکزی یک هسته برآمده وجود دارد که به آن Bluge گفته میشود. تراکم جرمی ستاره ها در این محدوده بسیار بالا می باشد و سن ستاره هایی که در این قسمت قرار دارد به بیش از 10 بیلیون سال میرسد.
  دیسک (Disk) قسمت تقریبا` مسطحی است شامل تعداد زیادی ستاره و اجرام آسمانی که همراه کهکشان حرکت می کند. خورشید و منظومه شمسی نیز در همین قسمت از کهکشان راه شیری قرار دارند که در هر 250 میلیون سال یکبار به دور هسته مرکزی کهکشان راه شیری گردش می کنند. اغلب اجرامی که در این قسمت قرار دارند جوان بوده و سن آنها از حدود یک میلیون سال به بالا می باشد.

  اطراف دیسک قسمتهایی بنام هاله (Halo) قرار دارد که شکل گیری آن به اوایل پیدایش کهکشان راه شیری بر می گردد شاید چیزی حدود 10 تا 15 بیلیون سال پیش. علاوه بر اجرام موجود در این قسمت، توده هایی از گازهای بسیار گرم و یونیزه شده نیز در هاله کهکشان راه شیری موجود هست. مطالعاتی که در باره گردش کهکشان راه شیری انجام شده است نشان می دهد که جرم این قسمت بیشتر توسط موادی که بخوبی شناسایی نشده اند و به آنها dark-matter گفته میشود تشکیل شده است و در کل جرم کلی کهکشان ما را احاطه کرده اند.


  منبع:daneshnameh.roshd.ir
  نوشته شده توسط: سیارک
  #1 ارسال شده در تاريخ September 16th, 2007 در ساعت 01:39:04

 2. nima novini ?????? ??
  nima novini
  هوانورد نیمه فعال-ستوان دوم
  September 2007
  tehran
  227
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 38 Times in 24 Posts

  ??? ??? RE: کهکشان راه شیری را ببینید

  مركز كهكشان ما سياچاله ايست كه از زمين هم ميتوان آن را ديد (هرچند ديدن سياهچاله بي معناس و بايد بگوييم اثر آن ) در ميان بازوان كهكشان مارپيچ ما كه از زمين ديده ميشه
  از زمين در مكانهاي رصدي كه هوا صاف و غبار كمه نواري پر از ستاره ديده ميشه كه نماي داخل راه شيريه و علت نامگذاري كهكشان ما هم همينه
  #2 ارسال شده در تاريخ September 16th, 2007 در ساعت 14:45:55

 3. samira ?????? ??
  samira
  هوانورد عادی - گروهبان سوم
  September 2007
  32
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 4 Times in 2 Posts

  ??? ??? RE: کهکشان راه شیری را ببینید

  شب که آسمان صاف و بدون ماه باشد، دور از روشنايي چراغهاي شهر، (راه کاهکشان، راه مکه يا) راه شيري، به شکل نواري مات و شيري رنگ نمايان مي شود که از اين سو به سوي ديگر آسمان امتداد يافته است، راه شيري بخشي از صفحه کهکشان ماست و اين کهکشان خود چرخ و فلک عظيم و چرخاني شامل ميلياردها ستاره است. منظومه خورشيدي ما دي نيمه راه بين مرکز و لبه اين قرص کهکشاني کلوچه مانند که 120000 سال نوري درازا دارد جاي گرفته است. بخش نمايان راه شيري، نور به هم آميخته ميلياردها ستاره است که در نواري مات، از يک سو به سوي ديگر آسمان کشيده شده است.
  هنگام تابستان در نيمکره شمالي، بخشي از راه شيري ديده مي شود که از صورت هاي فلکي عقرب و قوس در جنوب آسمان مي گذرد و از اين دو صورت فلکي عقاب و دجاجه به شمال مي رسد. راه شيري در زمستان از بين سگ هاي شکارچي، يعني کلب اکبر و کلب اصغر مي گذرد و از بالاي سر جبار شکارچي و بين پاهاي دوپيکر يا جوزا عبور مي کند. در بهار، مسير راه شيري از بين دو صورت فلکي ذات الکرسي و برساووش مي گذرد.
  کهکشان راه شيري در برگيرنده قرص کم و بيش تختي با قطر تقريبي 120000 سال نوري و ضخامت 10000 سال نوري است. لبه کهکشان به قدري مات است که مرز آشکاري ندارد، بنابر اين، اندازه اي که براي کهکشان برآورد مي شود، به تلقي ما از لبه بستگي دارد.
  قرص تخت به جاي دو بازي مارپيچي خوش ترکيبي که در بعضي از کهکشانها يافت مي شود، الگوي مارپيچي درهم تنيده اي دارد. قرص و بازوهاي مارپيچي دربرگيرنده ستاره هاي جواني از تمام رده هاي طيفي، خوشه هاي بازي شامل صدها ستاره جوان، ابرهاي گازي بين ستاره اي و مولکولها و غبارهايي هستند که ستاره هاي تازه اي در آنها در حال شکل گرفتند. منظومه خورشيدي در يکي از بازوهاي مارپيچي و در فاصله تقريبي 25000 سال نوري از مرکز کهکشان قرار گرفته است.
  هسته کهکشان با يک برآمدگي به قطر 12000 سال نوري و ضخامت 10000 سال نوري احاطه شده است. هاله اي کروي شکل که بيشتر از خوشه هاي کروي تشکيل شده، قرص را در برگرفته است. قطر احتمالي هاله 300000 سال نوري است و ممکن است مقدار قابل ملاحظه اي ماده تاريک نامرئي را، شايد چنديدن برابر ماده اي که مي توانيم ببينيم، در خود جا داده باشد. تعيين ميزان گستردگي ماده تاريک دشوار است، چرا که نمي توانيم آن را ببينيم و تا کنون نسبت به چند و چون آن يقين پيدا نکرده اين. بعضي از اخترشناسان چنين نظر مي دهند که ماده تاريک بخش هاله، ممکن است تا نيمه راه کهکشان امراه المسلسله (زن به زنجير کشيده) نيز گسترده شده باشد.
  اخترشناسان در سال 1997 چشم انداز بهت آوري را کشف کردند، فوراني از گاز داغ و پادماده در نقطه اي واقع در 35000 سال نوري بيرون هسته کهکشان راه شيري و عمود بر قرص کهکشان. اين کشف را رصدخانه پرتوي گاماي کامپتون، که گسيل جريان عظيمي از پرتوهاي گاما را به همراه پادماده ثبت کرده بود محقق ساخت. اخترشناسان يقين نداشتند که آيا فوران پادماده هم چنان ادامه دارد يا اينکه آنها صرفاً ابري از پاد ماده را در حال جدا شدن از بقيه کهکشان مشاهده مي کنند.
  به نظر مي رسد که فوران ياد شده بيشتر در بر گيرنده پوزيترون باشد، همراه با ذرات يا اتم هاي فوق العاده پرجرم پادماده. پوزيترون ها که ممکن است ناشي از گاز داغي باشند که ضمن پيچ و تاب خوردن به درسون سياه چاله اي فرو کشيده مي شود و يا از انفجار ابرنواخترها و کوتوله هاي سفيد ناشي شده باشند، اخترشناسان را به اين گمان رساندند که فوران يا ناشي از تشکيل ستاره اي عظيم در نزديکي سياهچاله مرکز کهکشان راه شيري و يا نتيجه انفجار ستاره هاي پرجرم و جوان است.
  چند ستاره در کهکشان راه شيري موجود است؟ چرخش کهکشان راهي به سوي پاسخ به اين پرسش است. راه شيري به آن علت مي چرخد که ستاره هاي آن به طور جداگانه، پيرامون مرکز کهکشان مدارپيمايي مي کنند. همان گونه که گراني خورشيد موجب چرخشي مداري سياره ها به دور خورشيد مي شود، گرانش متراکم ناشي از جرم ستاره هاي کهکشان راه شيري، ستاره هاي دورتر را به مدارپيمايي پيرامون مرکز کهکشان وادار مي سازد. اندازه نيروي گرانشي و در نتيجه ويژگيهاي مداري به جرم بستگي دارند. بنابر اين مي توان با بررسي حرکت هاي مداري ستاره هاي دور دست راه شيري، جرم کهکشان را به دست آورد. جرم کهکشان راه شيري در محدوده قطر 120000 سال نوري، حدود سيصد ميليارد برابر جرم خورشيد است. از آن جا که خورشيد ستاره کم و بيش متوسط کهکشان است، راه شيري تقريباً 200 تا 300 ميليارد ستاره را در خود جا داده است. حرکت مداري خورشيد دور مرکز کهکشان به گونه اي است که با سرعت 250 کيلومتر در ثانيه، 220 ميليون سال طول خواهد کشيد تا يک بار هسته کهکشاني را دور بزند.
  هسته و هاله کهکشان ما در برگيرنده ستاره هاي مسن تري است که پيش از همه ستارگان ديگر شکل گرفته اند. خوشه هاي کروي موجود در هاله حدود 10 تا 17 ميليارد سال سن دارند و در شمار پيرترين اجرام کهکشان قرار مي گيرند. اين ستاره هاي پير به ستاره هاي جمعيت 2 معروفند. قرص و بازوهاي مارپيچي، دربرگيرنده ستاره هاي جوان نسل دوم و سوم (ستاره هاي جمعيت 1) و هم چنين گاز و غبار بين ستاره اي هستند. تفاوت جايگاه ستاره هاي جوان و پير در راه شيري، از منشأ و تحول اين کهکشان خبر مي دهد. توزيع کروي ستاره هاي پير در هاله، نشانگر آن است که کهکشان در ابتداي شکل گيري اش، کروي بوده است. يافت شدن جوانترين ستاره هاي در قرص پهن، بيانگر آن است که راه شيري رفته رفته در حال تخت و قرص شکل شدن است. کهکشان ضمن چرخش تخت و تخت تر مي شود.
  چه چيز در هسته راه شيري است ؟
  با تلسکوپ هاي نوري، هيچ چيز در آن نمي بينيم. غبار بين ستاره اي نور مرئي هسته را پنهان مي سازد. با اين حال هسته، در برگيرنده چشمه هاي بسيار قوي امواج راديويي، تابش فروسرخ و پرتوهاي ايکس است. يکي از اين چشمه ها که قوس A نام دارد ظاهراً در مرکز کهکشانيعني در نقطه اي قرار گرفته است که کل سامانه کهکشاني بر گرد آن مي چرخد.
  انرژي عظيمي که از قوس A گسيل مي شود، مربوط به ناحيه اي به قطر کمتر از يک روز نروي (در حدود ابعاد منظومه شمسي) است. اين در حالي است که قطر کل کهکشان، در مقايسه 120000 سال نوري است. چه چيز اين مقدار انرژي را در چنين ناحيه کوچکي از فضا توليد مي کند ؟ بسياري از اخترشناسان تصور مي کنند که سياه چاله اي فوق العاده پرجرم با جرمي حدود يک ميليون برابر خورشيد، در مرکز کهکشان راه شيري قرار گرفته است. چنين سياهچاله اي به حدي فشرده است که مي تواند توجيه کننده انرژي خروجي هسته راه شيري از چنان حجم کمي باشد.
  اختروشها و ساير کهکشانهاي فعال نيز، بسيار بيشتر از آنچه که با ناحيه کوچک هسته شان به آساني قابل توجيه باشد، انرژي گسيل مي کنند. در مورد اختروشها نيز گفته مي شود که سياهچاله هاي فوق العاده پرجرمي در هسته خود دارند، که حتي از سياهچاله هسته راه شيري هم پرانرژي تر است. شايد هسته کهکشان راه شيري نوع ملايم تري از يک اختروش يا کهکشان فعال باشد.
  رازهاي بسياري درباره کهکشان راه شيري وجود دارد.
  منبع : دانشنامه همگاني نجوم
  #3 ارسال شده در تاريخ October 13th, 2007 در ساعت 19:19:58

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0