برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 6 ?? 6
dqw
 1. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,048
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 862

  ??? ??? پیشنهاد روسیه برای فروش سامانه S۴۰۰ به ایران

  پیشنهاد روسیه برای فروش سامانه S۴۰۰ به ایران
  وزیر دفاع گفت: طرف روسی، فروش سامانه موشکی اس ۴۰۰ را به ایران پیشنهاد کرد، برنامه‌ای برای خرید این سامانه نداریم.

  سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز شنبه در نشست خبری گفت: در بالاترین سطح درباره خرید سامانه موشکی اس 300 با روس‌ها مذاکره کردیم و قرارداد قبلی را احیا کردیم. شکایت خودمان را هم از روس‌ها درباره اس 300 پس گرفتیم.

  وی همچنین افزود: طرف روسی اس 400 را پیشنهاد کرد، برنامه‌ای برای خرید این سامانه نداریم.


  وزیر دفاع تصریح کرد: پذیرش هواپیماهای روسیه (در پایگاه هوایی نوژه) در راستای همکاری متقابل برای مقابله با تروریست‌ها و هدف‌قراردادن آنها است که به خواست دولت سوریه انجام می‌شود.


  سردار دهقان اضافه کرد: ملت دست خالی یمن، عربستان سعودی را شکست داده و سعودی‌ها را در باتلاق گرفتار کرده‌اند. در عراق هم کار داعش در حال یکسره شدن است.
  وی همچنین با اشاره به سیاست‌های منطقه‌ای ترکیه گفت: سیاست ترکیه در منطقه نفعی برای مردمش و منطقه نداشته است.


  ** مشروح این خبر به شرح ذیل است


  سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که به مناسبت روز صنعت دفاعی و در نشست خبری با خبرنگاران سخن می‌گفت، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای هفته دولت در پاسخ به سوالی درباره سامانه دفاعی اس300 گفت: همانطور که قبلا نیز گفته بودم، ما از طرف روس به دلیل عمل نکردن به قرارداد اس 300 به بهانه قطعنامه‌های شورای امنیت به مراجع حقوقی شکایت کردیم و ضمن بررسی شکایت در سطوح بالا، بین آقای روحانی و پوتین نیز مذاکراتی صورت گرفت و در نهایت مقرر شد که طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند.

  وی با بیان اینکه ایران از شکایت علیه روسیه منصرف شده است، افزود: با تحویل سامانه اس 300 به ایران ما از شکایت خود منصرف شدیم البته طبیعی است که در صورتی که خللی در انجام کامل این قرارداد، انجام شود ما حق خود را برای بررسی حقوقی محفوظ می‌دانیم.


  خبرنگاری از وزیر دفاع درباره سامانه موشکی اس 400 پرسید که وی در پاسخ گفت: طرف روس پیشنهاد اس 400 و برخی سامانه‌های دیگر را به ما داد اما ما برنامه‌ای برای اس400 نداریم.


  سردار دهقان در پاسخ به سوالی درباره تحولات منطقه نیز اظهار داشت: اقداماتی که نظام سلطه علیه جریان مقاومت در منطقه انجام داده به نتیجه نرسیده و حتی با پاسخ‌های منفی نیز همراه بوده است. ما معتقدیم که تاریخ ثابت خواهد کرد، کسانی که تصمیمات راهبردی اشتباه اتخاذ می‌کنند، پیام‌های منفی بلندمدتی را دریافت خواهند کرد؛ تیر عربستان به سنگ خورده و امروز آنها در باتلاق یمن گرفتار شده و از ملت دست خالی مظلوم عرب و مسلمان یمن شکست خورده‌اند.


  وی با بیان اینکه ارتش پوشالی عربستان با سلاح‌هایی که از آمریکایی‌ها گرفته نتوانسته است ملت یمن را زمین گیر کند، گفت: عربستان امروز برای مقابله با مقاومت، دست به هر اقدامی می‌زند اما اقدامات آنها با شکست مواجه شده است.


  ** اقدامات ترکیه در حمایت و تقویت جریان تروریستی داعش بر کسی پوشیده نیست


  وزیر دفاع در پاسخ به سوالی درباره سیاست‌های ترکیه در سوریه، تاکید کرد: متأسفانه دولت ترکیه در سوریه اقدامات بدی علیه نظام سیاسی و مشروع سوریه انجام داده و اقدامات آنها در حمایت و تقویت از جریان تروریستی داعش، بر کسی پوشیده نیست و امروز ما می‌بینیم که سیاست‌های ترکیه به نفع مردم و منطقه نبوده است؛

  وقتی می‌بینند در گوشه و کنار ترکیه انفجاراتی رخ می‌دهد و امنیت خود ترکیه با هدف برانگیخته شدن این کشور به حمایت بیشتر تروریست‌ها انجام می شود، باید بگوییم سیاست‌های ترکیه و برخی کشورهای منطقه به جای آن که علیه اسرائیل باشد، در حمایت از این رژیم و علیه جریان اسلامی است.


  سردار دهقان با بیان اینکه عربستان از منافقین به عنوان جریان جاسوسی علیه ایران استفاده می‌کند، خاطرنشان کرد: می‌خواهم از همین جا به عربستان این پیغام را بدهم که جریان منافقین به عنوان جریان منحوس به هیچ عهدی که بسته، پایبند نبوده و جاسوسی و نوکری آنها برای شما نیز از همین موارد است و حمایت شما از منافقین یک لکه ننگ در حرکت‌های شما تلقی خواهد شد.


  ** عربستان از منافقین به عنوان جریان جاسوسی علیه ایران استفاده می‌کند


  وی با ابراز امیدواری از اینکه جریان داعش در عراق به پایان عمر خود برسد، گفت: با آزادی موصل، انشاالله تغییرات مهمی در عراق شکل خواهد گرفت و داعش به روزهای پایانی عمر خود نزدیک می‌شود.


  خبرنگاری از وزیر دفاع درباره آخرین وضعیت سوریه و استفاده هواپیماهای روسیه از پایگاه هوایی ایران برای حمله از مقر تروریست‌ها پرسید که وی در پاسخ گفت: همکاری ما با روسیه براساس سیاست‌های کلی نظام و با مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در سطح راهبردی است و استفاده هواپیماهای روس از پایگاه هوایی ایران در راستای همکاری‌های متقابل برای مقابله با تروریست‌ها و هدف قراردادن تجمعات، مقرها و امکانات جریان تروریستی در سوریه است که در راستای همکاری‌های سه جانبه و درخواست دولت سوریه انجام شده است.


  ** استفاده روس‌ها از پایگاه همدان ارتباطی به مجلس ندارد/ پایگاهی در اختیار روس‌ها قرار نداده‌ایم


  سردار دهقان با اشاره به 5 دیدار خود با وزیر دفاع روسیه در چند سال گذشته از افزایش سطح روابط ایران و روسیه برای مبارزه با تروریست و برقراری صلح و امنیت در منطقه خبر داد و در پاسخ به سوال خبرنگاری که می‌گفت آیا حضور خبرنگاران روس در پایگاه نوژه همدان نیاز به مصوبه مجلس ندارد،

  گفت: استفاده هواپیماهای روسی از پایگاه هوایی ایران ارتباطی به مجلس ندارد چرا که ما هیچ پایگاهی را در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم. اگر کسی از روی ناآگاهی چنین برداشتی کرده که ما پایگاه نظامی ایران را در اختیار روسیه قرار داد‌ایم و این اقدام‌مان خلاف قانون اساسی بوده، اشتباه برداشت کرده است چرا که ما هیچ پایگاهی در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم و اقدامی هم که صورت گرفت، تصمیم نظام و شورای عالی امنیت ملی بوده است.


  وی در پاسخ به سوالی در مورد ابراز نگرانی برخی کشورها از گسترش فعالیت‌های موشکی ایران نیز تصریح کرد: ما دنبال ابراز نگرانی برخی‌ها هستیم، چون همانطور که گفته بودیم برای افزای توان موشکی و دفاعی خود هیچ محدودیتی قائل نیستیم و هیچ کس نیز قادر نیست چنین محدودیتی برای ما اعمال کند.


  وزیر دفاع در پاسخ به سوال خبرنگاری که می‌گفت چگونه داعش از تجهیزات و امکانات پیشرفته نظامی برخوردار است، خاطرنشان کرد: سوال ما نیز همین است که چه کسانی داعش و تروریست‌ها را تأمین می‌کنند؛

  آیا جز این است که امروز عربستان، قطر و آمریکا و بعضا تا همین اواخر ترکیه تروریست‌ها را تجهیز می‌کردند؟ طبیعی است وقتی جبهه مقاومت توان عملیاتی خود را بالا می‌برود و قدرت مانور بیشتری پیدا می‌کند، تروریست‌ها از اربابان‌شان طلب امکانات و تجهیزات بیشتری می‌کنند که امروز شاهد هستید که آنها صاحب توپخانه هم شده‌اند که این نشان می‌دهد داعش به یک ارتش تبدیل شده است.


  ** مشاورین نظامی ایرانی در عراق و سوریه حضور دارند/ به این حضور ادامه می‌دهیم


  سردار دهقان در ادامه حمایت از جریان مقاومت را در راستای پاسخ رسمی و قانونی ایران به عراق و سوریه برای برقراری صلح و امنیت و مقابله با جریان تکفیری دانست و گفت: حمایت ما از سوریه و عراق هم شرعی است و هم قانونی و هم در مناسبات جهانی به عنوان یک اصل شناخته شده است؛

  ما به لحاظ نظامی به عراق و سوریه کمک می‌کنیم و همانطور که گفته بودیم، مشاورین نظامی ما در عراق و سوریه حضور دارند و این حضور و سیاست را نیز ادامه خواهیم داد.


  ** هرکس مقابل اسرائیل بایستد و از ما کمک بخواهد، به او کمک خواهیم کرد


  وی، حمایت از سوریه و عراق برای مقابله با تروریست‌ها را اقدامی برای تأمین امنیت در منطقه و ایران دانست و اظهار داشت: ما، مقابله با تروریست‌ها در سوریه و عراق را نه تنها برای صلح و امنیت در منطقه بلکه اقدامی برای امنیت خودمان نیز تلقی و اعلام می‌کنیم هر کس و هر جریانی در مقابل اسرائیل بایستد و از ما کمک بخواهد، به آنها کمک خواهیم کرد.


  خبرنگاری از وزیر دفاع پرسید که آیا احتمال دارد روسیه از دیگر پایگاه‌های نظامی ایران برای حمله به تروریست‌ها استفاده کند یا خیر؟ تأکید کرد: در بحث استفاده هواپیماهای روسیه از پایگاه‌های هوایی ایران، مغلطه انجام می‌شود؛

  ما پایگاهی را در اختیار روسیه قرار نداده‌ایم و تنها براساس توافق طرفین و به خواست دولت سوریه مقرر شد، برای انجام عملیات و مأموریت موثرتر علیه تروریست‌ها و هواپیماهای روسیه از پایگاه ایران استفاده کنند.


  ** هواپیماهای روسیه در پایگاه همدان مسلح شده و سوخت‌گیری می‌کنند


  خبرنگار دیگری از سردار دهقان پرسید که رئیس کمیسیون امنیت ملی گفته که هواپیماهای روسیه تنها برای سوخت گیری در پایگاه همدان حضور پیدا می‌کنند،

  نظر شما چیست؟ که وی گفت: معلوم است آنها (هواپیماهای روسیه) برای تفریح به ایران نمی‌آیند، می‌آیند تا در صورت لزوم سوختگیری کنند یا مسلح شوند. اما ما فعلا برنامه‌ای برای استفاده روس‌ها از دیگر پایگاه‌ها نداریم اما اگر شرایط اقتضا کند آن را بررسی خواهیم کرد.


  وی در ادامه به ائتلاف غربی علیه تروریست‌ها اشاره کرد و گفت: تا امروز ما اقدام جدی از سوی این ائتلاف علیه تروریست‌ها ندیده‌ایم و هیچ اراده ای نیز برای این کار مشاهده نمی‌کنیم سوال ما این است که اگر غربی‌ها دنبال مبارزه با تروریست‌ها هستند چرا خودشان آنها را تجهیز می‌کنند.


  ** تا هر زمان که نیاز باشد، روس‌ها از پایگاه همدان استفاده خواهند کرد/ شرایط اقتضا کند، استفاده روس‌ها از دیگر پایگاه‌های ایران را هم بررسی می‌کنیم


  وزیر دفاع در پاسخ به خبرنگار رسانه روسی که استفاده هواپیماها از پایگاه نوژه تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ تاکید کرد: تا هر زمان که لازم باشد این تصمیم پابرجا خواهد بود.


  سردار دهقان در پاسخ به سوالی درباره مذاکره آمریکا و روس در مورد سوریه، اضافه کرد: ما با روسیه توافق کردیم که اگر هرکدام از ما، مذاکره‌ای درباره سوریه با دیگران انجام دادند، با اطلاع همدیگر باشد.

  روسیه و آمریکا فاصله دیدگاه درباره آینده نظام سوریه دارند اما ما به عنوان جمهوری اسلامی معتقدیم که نظام سیاسی سوریه باید برقرار باشد و شخص آقای اسد به عنوان فرد تصمیم‌گیر در نظام سیاسی با توجه به آرای مردمی حضور داشته باشد. لذا ما از سیاست خود دفاع کرده و می‌کنیم.


  وی گفت: اختلاف دیگر این است که بین ما و طرف غربی در اینکه کدام گروه تروریست هست یا خیر، اختلاف وجود دارد. ما معتقدیم داعش، النصره، احرار الشام و جیش الشام، همگی تروریست هستند و فرقی بین آنها نیست اما آمریکایی‌ها فقط داعش را تروریست می‌دانند. وقتی ما بگوییم فلان گروه تروریست نیست تروریست‌ها زیر پرچم دیگری جمع می شوند لذا ما این تعریف آمریکایی‌ها از تروریست در سوریه را قبول نداریم.


  ** بخش عمده اس 300 به کشور منتقل شده/ باقی مانده اس 300ها تا یک ماه آینده "به تهران" منتقل می‌شود


  وزیر دفاع در پاسخ به سوال دیگری درباره میزان دریافت سامانه اس 300 از روسیه گفت: ما سامانه اس 300 را کامل تحویل گرفتیم و بخش عمده این سامانه به کشور منتقل شده است و بخش دیگری از آن نیز در حال بارگیری و انتقال به کشور است.

  انشاالله مابقی آن تا یک ماه آینده به تهران منتقل خواهد شد. استقرار سامانه اس 300 متناسب با تهدیدها علیه مراکز حساس خواهد بود.


  ** فردا؛ رونمایی از اولین موتور ایرانی هواپیما


  وی در ادامه ضمن تشریح برنامه‌های وزارت دفاع در حوزه هوافضا و صنایع دفاعی گفت: ما امروز به قدرت قابل توجهی در حوزه دفاعی رسیده‌ایم و موفق شده‌ایم هواپیماها مناسب و لازمی را طراحی و تولید کنیم. امروز در بخش اعظمی از ساخت و تولید هواپیما به خودکفایی رسیده‌ایم و گلوگاه ما موتور هواپیما بود که آن هم فردا رونمایی خواهد شد.


  سردار دهقان درباره وضعیت جنگنده قاهر نیز اظهار داشت: جنگنده در حال حاضر، مراحل نهایی ساخت و تولید را سپری می‌کند و در آینده نزدیک عملیاتی می‌شود.


  وزیر دفاع در پاسخ به سوالی درباره تسلیح کردها توسط روسیه گفت: اینکه چرا روس‌ها و آمریکایی‌ها کردها را مسلح می‌کنند، بحث مهمی است اما معتقدیم آمریکایی‌ها برای اهداف خودشان چنین کاری می‌کنند و هدف‌شان با دیگران یکسان نیست. درباره اقدام روسیه نیز ما ملاحظاتی داشتیم که به روس‌ها گفتیم و آنها نیز توجه کردند.


  خبرنگاری درباره ساخت اس 300 ایرانی پرسید که وی در پاسخ گفت: قرار نبود ما سامانه اس 300 بسازیم ما می‌خواستیم سامانه‌ای ایرانی تولید کنیم که تولید کرده‌ایم و اسمش را باور 373 گذاشته‌ایم.

  این سامانه تمامی امکانات و شرایط اس 300 را دارد اما اینکه گفته شود ما می‌خواهیم اس 300 را کپی کرده و مدل ایرانی آن را بسازیم، درست نیست؛ این سامانه فردا به نمایش در می‌آید.

  ** وزیر دفاع چین به‌زودی به تهران سفر می‌کند


  سردار دهقان از افزایش همکاری‌های دفاعی ایران و سایر کشورها خبر داد و گفت: من با 36 وزیر دفاع ملاقات داشتم که چین و روسیه از جمله آنها است. در 18 سال گذشته سابقه نداشته وزیر دفاع ایران به صورت مستقل به چین برود. من به عنوان وزیر دفاع به چین سفر کردم و قرار است انشالله به زودی وزیر دفاع چین نیز در پاسخ به سفر من، به تهران سفر کند.


  وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که می‌گفت که چه تضمینی وجود دارد که رفتار ترکیه در برابر سوریه مجددا تغییر نکند؟ گفت: همان شرایطی که موجب شد سیاست آنها تغییر کند، ممکن است با تغیرات مجدد، تغییراتی داشته باشد چرا که اصل حاکم بر روابط کشورها، منافع و اهداف ملی است.


  وزیر دفاع در پاسخ به سوالی درباره بازدید از پارچین نیز اظهار داشت: برای ما و همه جهان، بحث پارچین تمام شده تلقی می‌شود. اما اگر قرار باشد اقدامی صورت بگیرد درباره آن تصمیم خواهیم گردفت.


  سردار دهقان در مورد زیردریایی فاتح نیز گفت: زیردرییای فاتح که تولید داخل است، تا زمانی که به صورت مطلق آماده انجام مأموریت و الحاق به واحد عملیاتی نشود، رسما از رونمایی آن سخن نخواهیم گفت.


  اس 400 تریمف و ورژن های ان  #1 ارسال شده در تاريخ August 20th, 2016 در ساعت 11:48:05

 2. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,048
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 862

  ??? ??? پاسخ : پیشنهاد روسیه برای فروش سامانه S۴۰۰ به ایران

  اس 300 دیگر تولید نمیشود مگر در موارد خاص و نمونه سفارشی.

  و تو خیلی کشورها اس 300 در حال جایگزینی با اس 400 است .

  ( چون سامانه بوک ام 3 برد حدود 70 کیلومتری دارد و از برخی نمونه های اولیه اس- 300 و نمونه دریا پایه ان اس- 300F برتر است .)

  حالا اینکه اس 400 که دوربرد تر و قدرتمند تر است را نمیخواهیم باید دید کدام نوع اس 300 را سفارش داده اند. که پیشنهاد روسیه را رد کرده اند .

  ولی کاش برای چند سال اینده مبلغی به عنوان پیش پرداخت برای اس 400 و اس 500 میدادیم.


  #2 ارسال شده در تاريخ August 20th, 2016 در ساعت 14:52:31

 3. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,048
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 862

  ??? ??? پاسخ : پیشنهاد روسیه برای فروش سامانه S۴۰۰ به ایران

  شاید هم ظرفیت خریداری ان را نداشته باشیم .

  چون اصلی است در تجهیزات نظامی که باید برخی تجهیزات قدیمی از رده خارج و یا به کشوری دیگر فروخته بعد ان تسلیحات جدید را خریداری و یا تعویض و یا ارتقا دهیم .

  ( این مسئله هم به سامانه ها و موشکهای سنگین و نسبتا قدیمی سام 2 ( صیاد 1 و 2 و HQ-2 ) و سام 3 ( پچورا ) و سام 5 ( اس 200 و اس 250 ) و بر طبق برخی شایعات سام 10 مدلهای اولیه اس 300 و حتی هاوک در کشورمان باز میگردد )
  ?????? ???? سجیل : August 20th, 2016 ?? ???? 15:35:18


  #3 ارسال شده در تاريخ August 20th, 2016 در ساعت 15:09:55

 4. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,048
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 862

  ??? ??? پاسخ : پیشنهاد روسیه برای فروش سامانه S۴۰۰ به ایران

  با اینحال با منسوخ شدن اس 200 و اس 300 در دنیا روسیه استاندارد جدید پدافند ضد موشکی و ضد هواگرد به نام اس 400 را معرفی کرده است که

  با استقبال خوبی در همه قاره ها مواجه شده است .


  بیشتر :


  اس 400 و فروش ان به ایران

  ژیرینوفسکی: پدافند پیشرفته سي 400 را به ايران مي‌دهيم
  ?????? ???? سجیل : July 14th, 2017 ?? ???? 14:08:04


  #4 ارسال شده در تاريخ July 14th, 2017 در ساعت 13:50:17

 5. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,048
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 862

  ??? ??? پاسخ : پیشنهاد روسیه برای فروش سامانه S۴۰۰ به ایران

  یکی از شرطهای روسیه برای فروش تسلیحات سنگین و پیشرفته و به اصطلاح جلوتر از زمان که در دنیا تنها روسیه تولید میکند و بدون رقیب است خرید هواپیمای مسافربری از روسیه با موتور ساخت روسیه است . با سفارشات حداقل چند ده فروندی سوپرجت 100LR و حتی چند ده فروندی ام اس 213 و ایلیوشین 964 و ایلیوشین 964 نیو خرید اس 400 هم امکانپذیر شده و باید خود را برای دریافت اس 500 اماده کنیم .


  #5 ارسال شده در تاريخ May 9th, 2018 در ساعت 18:01:53

 6. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,048
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 862

  ??? ??? ???? : پیشنهاد روسیه برای فروش سامانه S۴۰۰ به ایران

  اس 400 قیمت بهتری دارد حتی از اس 300 چند برابر بهتر

  قیمت یک موشک پاتریوت پک 3 حدود 4 تا 5 میلیون دلار است .

  ولی قیمت یک موشک اس 400 بابرد چند برابر بیشتر 500 هزار تا 1 میلیون دلار است .
  #6 ارسال شده در تاريخ April 7th, 2020 در ساعت 09:36:27

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0