برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 4 ?? 4
dqw
 1. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,073
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 866

  ??? ??? عدم دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 96 ایران و ماجرای اوکراین و فروش هواپیما به ایران

  پشت پرده سیاست های خاورمیانه ای

  از عدم دخالت مسکو در انتخابات 96 ایران تا معامله‌ با ترامپ در مورد اوکراین

  گفتگو با جاگاریان، سفیر روسیه در تهران

  مسکو در انتخابات ۹۶ ایران دخالت نمی‌کند
  فروش تسلیحات بر اساس تعهدات بین‌المللی/ پیشنهاد واگذاری سوپرجت‌های سوخو به تهران ارائه شد  روابط دوجانبه ایران و روسیه در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است تا جایی که مسکو رقمی معادل دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو در ایران سرمایه‌گذاری کرده و پروژه‌های مدنظر تا حدودی در حال عملیاتی شدن است.

  روابطه دوجانبه روسیه و ایران در سال‌های گذشته دارای فراز و فرودهای زیادی بوده که در محورهای گوناگون اعم از نظامی و تسلیحاتی، روابط دیپلماتیک، تاسیسات هسته‌ای و برجام قابل بحث و بررسی است. همچنین سرمایه‌گذاری مسکو به رقم یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو در ایران برای برق‌رسانی پروژه راه‌آهن گرمسار - اینچه‌برون به علاوه مبلغ یک میلیارد یورو برای تاسیس نیروگاه حرارتی در استان هرمزگان مجموع این سرمایه‌گذاری‌ها را شکل می‌دهد.

  البته مسائل دیگری مانند فروش سوپر جت‌های مسافربری سوخو و حمایت از توافق‌نامه هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) پس از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا هم در این بین مد نظر دو کشور بوده است که تمامی این مسائل به علاوه انتقاد از برخی رسانه‌های ایران، محور بخش گفت‌وگوی با «لوان جاگاریان» را شکل می‌دهد که مشروح آن از نظر خواهد گذشت.  ایراس؛

  برخی‌ معتقدند نزدیک شدن ترامپ و پوتین به یکدیگر در پرونده سوریه امکان چانه‌زنی مسکو و واشنگتن در پرونده اوکراین را میسر می‌کند و حتی از آن به عنوان یک معامله استراتژیک نام می‌برند. به گونه‌ای که آمریکا کنار رفتن بشار اسد را خواستار شود و روسیه هم خواستار لغو تحریم‌ها علیه مسکو در پرونده اوکراین شود. نظر شما در این‌باره چیست؟

  جاگاریان: آنچه به پرونده اوکراین مربوط می‌شود این است که در مناظره‌های هیلاری کلینتون و ترامپ این موضوع مورد اشاره قرار گرفت و کلینتون از این موضوع به نفع دموکرات‌ها دفاع کرد. حتی برخی از کشورهای اروپایی هم علیه ترامپ این مساله را مطرح کردند. به هر حال آنچه که مربوط به روابط آمریکا و روسیه در مورد پرونده اوکراین می‌شود، اجرای کامل «توافق مینسک» است. درست است که کشورهای اروپایی در مورد توافق مینسک از روسیه شکایت می‌کنند اما واقعیت این است که باید از آنها پرسید چرا دولت فعلی اوکراین را ملزم به اجرای کامل این توافق نمی‌کنند و تنها روسیه را متهم می‌کنند؟ در این مورد ما مطمئن هستیم که دولت اوکراین توافق مینسک را اجرایی نمی‌کند.
  در این بین نمی‌توان گفت که قرار است، داد و ستد یا معامله‌ در مورد دو پرونده سوریه و اوکراین میان روسیه و آمریکا رخ بدهد. به گونه‌ای که روسیه نمی‌تواند به طرف آمریکایی خود بگوید که واشنگتن در اوکراین از مسکو حمایت کند و روسیه هم منافع ایالات متحده در سوریه را تامین می‌کند. لذا تمامی این موارد در حد گمانه‌زنی غلط ارزیابی می‌شود. چراکه این دو پرونده کاملاً از یکدیگر جدا هستند.  در ادامه مسائل مربوط به بحران اوکراین و توافقنامه مینسک، رویارویی مسکو و ناتو، موضوع دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، راهبرد کرملین در افغانستان به همراه روابط دوجانبه با مصر به بحث و گفت‌وگو گذاشته شده که مشروح آن به شرح زیر از نظر خواهد گذشت.

  در مقطعی دیده شد که دولت ترکیه از اوکراین حمایت کرد که این بیشتر در زمان قطع روابط میان آنکارا و مسکو رخ داد. نگاه روسیه به این موضوع چگونه بوده است؟

  جاگاریان: رابطه ترکیه با اوکراین تا حدودی از زمان قدیم وجود داشته و البته پس از سرنگونی جنگنده سوخوی روسیه توسط نیروی هوایی ترکیه و قطع روابط میان دو کشور، نزدیک شدن ترکیه و اوکراین به یکدیگر شیب صعودی به خود گرفت و همچنان هم با یکدیگر روابط دیپلماتیک و سیاسی دارند. از جهتی دیگر اوکراین از بازگشت شبه جزیره کریمه به خاک روسیه ناراضی است و ترکیه هم از این موضوع حمایت کرده است و همچنان اختلاف‌نظر میان روسیه و ترکیه در مورد کریمه وجود دارد.  مشابه مساله اوکراین و جزیره کریمه را باید پرونده «قبرس» بدانیم. روسیه از مذاکرات دولت قبرس و نمایندگان جمعیت ترکیه حمایت کرده و امید است با نظارت سازمان ملل به نتیجه برسد. لذا این‌که ترکیه از اوکراین حمایت می‌کند، امری طبیعی به نظر می‌رسد چراکه روسیه هم از مذاکرات قبرس حمایت می‌کند.  پس از پیروزی ترامپ اخباری مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات آمریکا منتشر شد که مسائلی مانند جنگ اطلاعاتی سرویس‌های اطلاعاتی روسیه و آمریکا و حتی موضوع جنگ سایبری مطرح شده بود. دلیل انتشار این اخبار چه بود؟

  جاگاریان: اگر به دوره هشت ساله اوباما نگاهی گذرا بیاندازیم به وضوح می‌بینیم که روسیه در این مدت در صدر فهرست اقدام‌های منفی آمریکا قرار داشته است. از این منظر کاملاً طبیعی است که دموکرات‌ها پس از شکست هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری اخیر به دنبال سناریونویسی در ابعاد مختلف هستند تا بتوانند شکست خود را پوشش دهند. یکی از این مسائل بحث دخالت روسیه در انتخابات اخیر است. زمانی که یک جناح سیاسی، دولت یا طیف مقابل و حتی دشمن خود را متهم به انجام یک عمل می‌کند، بدون تردید باید مدارک آن را به صورت مستند ارائه بدهد. در مورد سخنان اخیر دموکرات‌ها همین روال باید طی شود. یعنی اگر شخص یا جناحی ادعا می‌کند که روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا دخالت داشته است، باید مدارک و مستندات خود را ارائه کند وگرنه تمامی آنها دروغ و فرافکنی به حساب می‌آید.

  نباید این موضوع را فراموش کنیم که برخی از سیاستمداران کشورهای اروپایی مانند بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه و حتی مرکل به عنوان صدراعظم آلمان در زمان تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به حمایت از هیلاری کلینتون پرداختند و از نظر ما این یک نوع مداخله نرم قلمداد می‌شود. به گونه‌ای که در انتخابات اوکراین هم چنین حمایت‌هایی صورت گرفت و ما این سیاست را برخورد دوگانه می‌دانیم. همگان به یاد دارند که سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا مکالمات رئیس‌جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان را شنود می‌کردند اما برلین و پاریس واکنش خاصی صورت ندادند و سکوت اختیار کردند. این نشان از سیاست‌های دوگانه آنها دارد.

  از این جهت، هر اتفاقی که در دنیا رخ می‌دهد توسط کشورهای اروپایی به روسیه نسبت داده می‌شود. به عنوان مثال اگر فردا دیده شد که در یکی از این کشورها برف شدید باریده و چند نفر قربانی شده‌اند، تعجبی ندارد که دولت‌های اروپایی روسیه را محکوم کنند. چراکه آنها به هر ترتیب درصدد ضربه زدن به وجهه فدراسیون روسیه هستند. البته در این میان باید به تصمیم‌های اوباما هم اشاره شود چراکه سیاست وی صادقانه نبود. آنها از یک طرف بحث برقراری و نوسازی روابط با روسیه را مطرح کردند از سوی دیگر دست به انجام عملیات خرابکارانه ضد ما در اوکراین زدند.  در سال ۲۰۱۰ و در زمان برگزاری انتخابات اوکراین، من به عنوان ناظر سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) در غرب اوکراین حضور داشتم و در آنجا شاهد بودم که روند انتخابات سالم برگزار شد و در نتیجه «ویکتور یانکوویچ» به عنوان رئیس جمهوری اوکراین برگزیده شد، اما در اواخر سال ۲۰۱۳ و اوایل سال ۲۰۱۴ شاهد بودیم که طرح‌ریزی یک کودتا برای به هم ریختن اوکراین توسط ایالات متحده صورت گرفت. چراکه منافع غربی‌ها در کی‌یف به نوع دیگری رقم خورده بود. حال باید سوال شود که اقدام‌های آمریکا در اوکراین را باید در چه زمینه و سطحی قلمداد کرد؟ آیا نباید آن را را طرح‌ریزی برای کودتا دانست؟  در بحث روابط دوجانبه ایران و روسیه موضوع‌های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال خرید تسلیحات و موضوع‌های مربوط به احداث نیروگاه‌ از جمله این مسائل است. نگاه و عملکرد روسیه نسبت به اجرایی شدن تعهدات خود در قبال ایران چگونه است؟
  جاگاریان: در مورد فروش تسلیحات باید بگوییم که در این بین تعهدات بین‌المللی وجود دارد. آنچه که مربوط به روسیه می‌شود، به شرط آن که خارج از این تعهد باشد از نظر ما مشکلی برای فروش و برقراری مناسبات در سطوح مختلف ایجاد نمی‌کند و رایزنی‌های ما هم ادامه پیدا می‌کند.

  در خصوص هواپیماهای مسافربری سوخو (سوپر جت۱۰۰) هم صحبت‌هایی شده است

  و پیامی از سوی «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه به محمود واعظی وزیر ارتباطات ایران تقدیم شد. چراکه ایشان رئیس کمیسیون مشترک هستند.  دو پروژه مهم در فهرست مناسبات ایران و روسیه وجود دارد. نخست، پروژه برق‌رسانی خط راه‌آهن گرمسار – اینچه‌برون است که مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو و دوم احداث نیروگاه حرارتی در استان هرمزگان است که مبلغ یک میلیارد یورو به آن اختصاص داده شده است. در روزهای آینده سفری به استان هرمزگان خواهم داشت تا از نزدیک شاهد پیشرفت این پروژه باشم؛ چراکه در آینده نزدیک شاهد سفر «ایگور شوالف» معاون اول نخست‌وزیر روسیه به ایران هستیم که مایل هستند در مراسم افتتاحیه این نیروگاه حضور داشته باشند.

  به صورت دقیق سرمایه‌گذاری روسیه در ایران رقم دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو بوده است؟
  جاگاریان: بله. رقم دقیق سرمایه‌گذاری فدراسیون روسیه در ایران دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو است که توسط روحانی و پوتین در ماه نوامبر ۲۰۱۵ به امضاء رسید و در ماه دسامبر در حاشیه کمیسیون مشترک در سطح وزرای اقتصاد هر دو کشور هم بر آن تاکید شد و هم‌اکنون در حال وارد شدن به مرحله اجرایی آن هستیم.


  در پایان اگر نکته‌ ناگفته‌ای باقی مانده، بفرمایید.

  جاگاریان:
  در انتخابات سال ۹۲ که حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد، از من سوال می‌کردند که روسیه ترجیح می‌دهد کدام نامزد پیروز شود؟ در آن زمان من اعلام کردم که ما هیچ‌گونه ترجیحی در این خصوص نداریم و هر نامزدی که به عنوان رئیس‌جمهوری ایران انتخاب بشود برای آن شخص احترام قائل هستیم و با آن مناسبات برقرار می‌کنیم. چراکه جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی روسیه جایگاه خاصی دارد و هر شخصی که رئیس جمهوری ایران شود، با روسیه روابط خوبی خواهد داشت که این بر اساس روابط دیرینه و سنتی طرفین بوده است و در حال حاضر هم این روابط وجود دارد. از این جهت مجددا باید بگویم که هرگونه دخالت روسیه در این خصوص را رد می‌کنم.

  تمامی محورهای مهم در مورد روابط دو جانبه با ایران و همچنین محورهای مختلف در سیاست‌خارجی روسیه مطرح شد اما فرصت را مغتنم شمرده و تنها یک انتقاد بسیار مهم از برخی رسانه‌های ایران خواهم داشت. چند هفته پیش یکی از خبرگزاری‌ها مقاله‌ای را منتشر کرد و روسیه را متهم به دخالت در امور داخلی ایران به نفع یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶ کرده است. آنها می‌خواستند همانند آمریکایی‌ها که می‌گویند روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ دخالت کرده است، بگویند که روسیه در انتخابات آینده ایران هم دخالت می‌کنند. لذا به عنوان سفیر فدراسیون روسیه در ایران این موضوع را کاملاً رد می‌کنم.  ?????? ???? سجیل : February 23rd, 2017 ?? ???? 20:52:56


  #1 ارسال شده در تاريخ February 23rd, 2017 در ساعت 11:08:46

 2. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,073
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 866

  ??? ??? پاسخ : عدم دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 96 ایران و ماجرای اوکراین و فروش هواپیما به ایران

  همچنین :

  ایران برای نیروگاه حرارتی کریمه توربین خواهد ساخت.
  سرگی چِمِزوف مدیر عامل شرکت « روس تخ» روسیه اعلام نمود: روسیه قصد دارد قراردادی در خصوص تحویل توربین برای نیروگاه حرارتی کریمه با ایران به امضا برساند.
  آقای چِمِزوف در کنفرانس مطبوعاتی کوتاه مدت در ابو ظبی در توضیح گفت که طرفین، در آخرین مرحله مذاکرات هستند.

  « آری، ما با کمبود توربین روبرو هستیم، زیرا آلمان و بعضی از کشورهای اروپایی تحویل آن ها به کریمه را ممنوع کردند. هم اکنون در مرحله نهایی مذاکرات با ایران در خصوص تولید توربین های مشابه قرار داریم. قصد داریم تا پایان سال جاری، اگر آمریکایی ها و اروپایی ها تحریم های جدیدی برقرار نکنند، این توربین ها را نصب کنیم».


  شایان ذکر است که ایران مانند بسیاری از کشورهای دیگر هنوز در سطح رسمی بازگشت کریمه به فدراسیون روسیه را برسمیت نشناخته است. با وجود این، جمهوری اسلامی ایران برای کمک به روسیه در رفع مسأله کنونی در تأمین انرژی شبه جزیره کریمه ابراز آمادگی کرده است. همکاری اقتصادی با این منطقه می تواند اساسی برای برسمیت شناختن کریمه به عنوان بخشی از خاک روسیه بشود.


  در سال جاری، دولت فدراسیون روسیه تصمیم گرفت برای تأمین نیازهای انرژتیک شبه جزیره، نیروگاه های جدید در کراسنودار ساخته شوند تا بتوان از طریق پل انرژی بر خلیج « کرچ» برق را به کریمه رساند.  بطور همزمان در چارچوب برنامه « توسعه اجتماعی — اقتصادی جمهوری کریمه و شهر سواستوپل تا سال 2020» ساخت دو نیروگاه دیگر در کریمه — نیروگاه های حرارتی در سیمفروپل و سواستوپل- (با ظرفیت کل 940 مگاوات) تا سال 2018 میلادی در نظر گرفته شده است.

  اما تحویل دهندگان خارجی از جمله کارخانه « سیمنس» که قرار بود از توربین های آن کارخانه در ساخت نیروگاه حرارتی کریمه استفاده شود از امضای قرارداد در زمان تحریم ترسیدند. بحث جدی بروز کرد. بهرحال ایران به کمک روسیه شتافت و برای تحویل تجهیزات توربین های گازی برای پروژه های کریمه ابراز آمادگی کرد


  #2 ارسال شده در تاريخ February 23rd, 2017 در ساعت 11:27:21

 3. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,073
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 866

  ??? ??? پاسخ : عدم دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 96 ایران و ماجرای اوکراین و فروش هواپیما به ایران

  ?????? ???? سجیل : July 6th, 2017 ?? ???? 10:55:26


  #3 ارسال شده در تاريخ July 6th, 2017 در ساعت 10:54:15

 4. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,073
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 866

  ??? ??? ???? : عدم دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 96 ایران و ماجرای اوکراین و فروش هواپیما به ایران

  با اینحال روسیه سیستم ضد موشک اس 400 که سپر ضد موشکی ایران را افتتاح میکند را اماده تحویل کرده است .

  و روسیه خود را برای دوران بعد از ریاست جمهوری روحانی در سال 1400 امده میکند .

  البته فسخ برجام و عدم فروش هواپیما دوران بعد از سال 1400 را میان ایران و اروپا و امریکا پرتنش کرده است و روسیه را برای دوران بعد از ان حساس و

  دور اندیش کرده است .

  پیشرفته ترین جنگنده اروپا تایفون و رافائل و اف 35است که روی هم قدرت موتور 180 تا 190 کیلونیوتن دارد و تحویل سوخو 27/30/34/35 که قدرت موتور روی

  هم 250 تا 300 کیلونیوتن دارد موازنه قدرت را برقرار میکند .

  ?????? ???? سجیل : July 8th, 2019 ?? ???? 16:28:12


  #4 ارسال شده در تاريخ July 8th, 2019 در ساعت 16:22:33

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0