وزير ارتباطات:
مركز ملي تست فضايي تشكيل مي‌شود
پشتوانه قانوني حوزه فضا در برنامه چهارم توسعه ضعيف است


[align=center][/align]

وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات معتقد است: پشتوانه قانوني برنامه چهارم توسعه در بخش فضا ضعيف است و جلوتر بودن گام‌هاي دولت در تحقق افق، نشان‌دهنده غلط بودن محاسبات يا كارآمدي بالاي دولت است.

به گزارش خبرنگار «فن‌آوري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر سليماني كه در افتتاحيه هفتمين كنفرانس انجمن هوافضاي ايران سخن مي‌گفت، خاطرنشان كرد: در حال حاضر كشورهاي توسعه يافته به ويژه آمريكا و روسيه داراي تعداد متعددي ماهواره در فضا هستند و بيشترين پرتابها را انجام داده‌اند و در حال حاضر ايران نيز يك ماهواره را در فضا به نام خود به ثبت رسانده است.

وي افزود: در بودجه 87 رقم 3960 ميليارد ريال براي سازمان فضايي پيش‌بيني شده كه عمدتا از منابع داخلي وزارت ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات است.

وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات در خصوص ضرورت حضور ايران در فضا به آرمان قديمي بشر در سفر به فضا، مشاركت در پيشبرد علم و دانش، استفاده از استعدادهاي جوان و دانشمند، اصل مهم حضور در فضا به عنوان قدرت علمي و فن‌آوري، توجه به جنبه پيشرانه علمي فضا و تحقيقات فضايي، رشد تكنولوژي‌هاي نوين در عرصه فضا و نقش مؤثر سامانه‌هاي فضايي در كاهش هزينه، زمان و افزايش بهره‌وري اشاره كرد.

وي خاطرنشان كرد: كشور ما از نظر جغرافيايي داراي نقاط صعب‌العبور بسيار، كوهستان‌هاي متعدد و بيابانهاي گسترده است و ارتباطات در اين منطقه بدون ماهواره ناقص است، به طوري كه 64 هزار روستا در كشور وجود دارد كه ارتباطات بسياري از آنها از طريق زمين برقرار شده اما هزينه‌هاي گزاف نگهداري آنها بايد به صورت خدمات الزامي (USO) پرداخت شود. همچنين راه10 هزار روستاي مابقي نيز بسيار صعب‌العبور بوده و در برخي مناطق نيز از ايستگاه‌هاي ماهواره‌يي استفاده مي‌شود كه هزينه شارژ آن در هر دقيقه 700 تومان است.

دكتر سليماني ادامه داد: اگر بتوان به فضا دسترسي پيدا كرد - همانطور كه در سالهاي اخير افق آن مشاهده شده - در تمامي زمينه‌ها كشور به سمت توسعه پايدار هدايت مي‌شود و اين مهم در بالا بردن امنيت ملي، اعتماد به نفس و غرور ملي بسيار حائز اهميت است. نظير پرتاب موفقيت‌آميز كاوشگر 1 كه نه تنها ايرانيان بلكه مستضعفين جهان از شنيدن خبر آن ابراز شادي كردند.

وي ضرورت توجه به تقويت اين بخش در قانون برنامه پنج‌ساله چهارم را يادآور شد و عنوان كرد : متاسفانه بخش فضايي اين برنامه داراي پشتوانه قانوني ضعيفي است به طوري كه در ماده 57 اين قانون در حوزه ارتباطات آمده است كه ضريب نفوذ تلفن همراه بايد تا پايان سال 88 به 35 درصد برسد، در حالي كه تا بهمن ماه 86 اين رقم برابر 42 درصد است. همچنين ظرفيت نفوذ تلفن ثابت نيز تا پايان 85 در مورد همه شهرهاي كشور به روز شده و ضريب نفوذ اينترنت كه تا پايان سال 88 بايد به 30 درصد برسد در حال حاضر به 27 درصد رسيده است. اين آمار حاكي از آن است كه يا محاسبات در تدوين برنامه غلط بوده و يا دولت شق القمر كرده و از كارآمدي بالايي برخوردار است و سالهاي باقيمانده را ديگر بايد بيكار بمانيم! در صورتي كه انتظار مي‌رود قوانين محكمتري تدوين شود.

وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات اذعان كرد: ساختار اجرايي دولت كه در سال گذشته مورد بررسي قرار گرفت، نشان مي‌دهد كه دولت از همبستگي و همدلي بي‌نظيري نسبت به 29 سال گذشته برخوردار است و نهادهاي بهره بردار نيز بايد زير اين چتر قرار گيرند، اما هنوز به دليل ضعف در ارائه خدمات اين كار انجام نشده است.

به گزارش ايسنا، دكتر سليماني در خصوص افق بخش فضا در كشور بيان كرد: در اين افق جايگاه اول منطقه در بخش ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات فضايي، توانمندي در تمامي خدمات ارتباطي فضايي، كسب موقعيت ممتاز و صاحب نظر نافذ در مجامع بين‌المللي فضايي، توانمندي در تامين نياز بخش مخابرات فضايي، سنجش از دور و ناوبري، استفاده از نقاط مداري كشور در فضا و استفاده از فضاي فركانسي كشور به عنوان منبع خدادادي مدنظر قرار دارد.

وي در ادامه اضافه كرد: جايگاه اول منطقه، توسعه پايدار بخش فضايي ، برقراري امنيت در جهان اسلام يكپارچگي و همگرايي ظرفيتها در برنامه 10 ساله پيش‌بيني شده و به تصويب دولت رسيده است.

همچنين اهداف اين برنامه فضايي شامل دستيابي به توانمندي مؤثر فضايي، حركت در جهت حفظ غرور ملي، ايجاد زيرساخت مناسب در زمينه طراحي، ساخت، تست، پرتاب، هدايت و كنترل انواع ماهواره‌هاي مخابراتي و سنجش از دور و نيز رفع نيازمندي‌هاي اولويت دار مي‌باشد.

وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات در خصوص راهبردهاي كلان برنامه فضايي كشور خاطر نشان كرد: فرهنگ‌سازي در سطح عموم و مجامع علمي تخصصي، آموزش و تربيت نيروي انساني متخصص در رشته‌هاي مربوطه، پژوهش در زمينه فن‌آوري‌هاي جديد، يكپارچگي همه ظرفيتها با رويكرد هم افزايي، استفاده حداكثر از توانمندي‌هاي داخلي و توسعه همكاري علمي و فني با ديگر كشور از راهبردهاي كلان برنامه فضايي كشور است.

وي در خصوص محورهاي اصلي برنامه 10 ساله فضايي به بخش‌هاي مختلفي چون ماهواره، ايستگاه زميني، همكاري‌هاي منطقه‌يي و بين‌المللي، توسعه منابع انساني، توسعه زيرساخت‌ها و اشتغال زايي اشاره كرد و اظهار داشت: مركز ملي تست فضايي نيز بايد شكل بگيرد و در حال حاضر با هفت دانشگاه علم و صنعت ايران شهيد بهشتي، صنعتي امير كبير، شيراز، صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي، صنعتي اصفهان و صنعتي شريف قرارداد همكاري داريم.

دكتر سليماني در پايان خاطر نشان كرد: مركز تحقيقات فضايي به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده و زير سيستم‌هاي فضايي را نيز در آن راه‌اندازي خواهيم كرد. همچنين آزمايشگاه‌هاي ملي در نقاط مختلف ساخته شده و در تمامي اين امور سازمان فضايي ايران مجري امور حاكميتي را بر عهده داشته و ساير سازمانها و دستگاه‌هاي اجرايي مجري برنامه‌ها و طرح‌ها خواهند بود.