برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,067
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 862

  ??? ??? تانک کرار

  بنا بر گزارش‌ها از ایران، در مراسمی با حضور حسین دهقان، وزیر دفاع دولت حسن روحانی، از تانک کرار که به گفته تهران «کلیه مراحل طراحی و ساخت» آن داخل کشور انجام شده، رونمایی شده‌است.
  هم‌زمان با رونمایی از این تانک، «خط تولید آن در صنایع زرهی بنی‌هاشم درود افتتاح شده‌است». این «نخستین» تانک پیشرفته «ساخت داخل کشور» است.

  ایران می‌گوید «تمامی مراحل طراحی و ساخت» این خودروری زرهی در «صنایع بنی‌هاشم درود»، شرکتی وابسته به سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع ایران، انجام شده‌است.
  این تانک به «رایانه بالستیک»، «حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضد زره»، «فاصله‌یاب لیزری» و یا «سامانه کنترل آتش الکترواپتیک» مجهز است. توضیح بیشتری در مورد جزئیات این قابلیت‌ها، برای نمونه در مورد «حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضد زره» داده نشده‌است.

  پیش از این در بهمن ماه ۱۳۹۴، آقای دهقان، وزیر دفاع ایران، در مورد «کرار» گفته بود «یکی از پیشرفته‌ترین تانک‌های جهان است که صددرصد بومی است و حتی در برخی موارد بر‌تر از تانک تی-۹۰ روسیه است».


  در تابستان گذشته نشریه «نشنال‌اینترست»، گفته بود به‌نظر می‌رسد تانک کرار شباهت‌های زیادی به تانک روسی تی-۹۰ دارد.  تانک تی-۹۰ ام‌اس روسیه در کنار شماری از تولیدات قدرت‌های نظامی پیشرفته مانند، تانک لئوپارد آلمان، چلنجر بریتانیا، آبرامز ام۱ای۲ آمریکا و یا بلک‌پنتر کره جنوبی، از بهترین تانک‌های موجود در جهان به شمار می‌رود.

  ایران، در ۲۵ فروردین ماه نیز از تانکی به نام تیام که در مورد آن نیز گفته شده به‌طور کامل ساخت صنایع تسلیحاتی داخل کشور است، رونمایی کرد.
  تانک دیگری که در ایران رونمایی شده نیز «سبلان» است که در فروردین ماه ۱۳۹۳ نمایش داده شد و گفته می‌شود نوع تکامل‌‌یافته ام-۴۷ آمریکا، و مجهز به توپ ۱۰۵ میلیمتری‌ست. تانک‌های مبارز، ذوالفقار، سفیر و یا صمصام از دیگر تانک‌هایی هستند که بنا بر برآوردها، از روی مدل‌های خارجی بهینه‌سازی شده‌اند.
  اين تانك همچنين هم مجهز به سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی، توانایی عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حرکت در زیر آب بوده و قابلیت استتار در مقابل سلاح‌های ضد زره را دارا است. به گفته مقام‌هاي وزارت دفاع ايران اين تانك حتي در برخي موارد پيشرفته‌تر از تانك روسي تي 90 است اما به صورت كلي شباهت‌هايي هم با تانك T۹۰-MS دارد. در تابستان گذشته نشریه «نشنال‌اینترست»، گفته بود به‌نظر می‌رسد تانک کرار شباهت‌های زیادی به تانک روسی تی-۹۰ دارد. تانک تی-۹۰ ام‌اس روسیه در کنار شماری از تولیدات قدرت‌های نظامی پیشرفته مانند تانک لئوپارد آلمان، چلنجر بریتانیا، آبرامز ام۱ای۲ آمریکا و یا بلک‌پنتر کره جنوبی، از بهترین تانک‌های موجود در جهان به شمار می‌رود.
  توليد چنين تانكي با رفع مشكلات تانك‌هاي در رده خود به معناي افزايش توان دفاعي و تهاجمي ايران خواهد بود.
  ویژگی هاي تانک کرار
  ◀️ تجهیز به سامانه فاصله یاب لیرزی
  ◀️ تجهیز به رایانه بالستیک
  ◀️ قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز
  ◀️ قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق
  ◀️ امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی
  ◀️ دارا بودن سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف
  ◀️ توانمندی عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حرکت در زیر آب
  ◀️ تجهیز به سامانه ناوبری و نمایش آن برای راننده تانک
  ◀️ حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضدزره
  ◀️ مخابرات و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانمندی در مقابله با جنگ های الکترونیکی

  تانك تي‌90 چه خصوصياتي دارد؟
  تي-90 را يكي از پنج تانك پيشرفته جهان در كنار رقبايي ام 1 آبرامز (ایالات متحده)،لئوپارد 2 (آلمان) و چلنجر 2 (بریتانیا) مي‌دانند.
  ساخت تی ۹۰ از سال ۱۹۹۵ آغاز شده است. برای ساخت این تانک در‌واقع از تانک T-۷۲BM الهام گرفته شده و مشخصه ها و قابلیت های تانک های سری T-۸۰ نیز به آن اضافه شده است. مهمترین این مشخصه ها، سیستم انتخاب هدف لیزری و نسل جدید زره است که در بدنه و برجک آن،مورد استفاده قرار گرفته است.
  طراحی این تانک زمانی آغاز شد که ارتش روسیه در سال ۱۹۹۱ اعلام کرد سیاست تولید همزمان دو یا چند تانک را کنار خواهد گذاشت.
  اورال‌واگن‌زواد کارخانه تولید تی-۷۲ به امید انتخاب این تانک از سوی ارتش روسیه نسبت به تانک پیشرفته‌تر و تواناتر تی-۸۰ تصمیم گرفت سیستم کنترل آتش تی-۸۰ و زره واکنشی انفجاری کنتاکت-۵ تی-۸۰ را به روی تی-۷۲ نصب کرده و اصلاحات دیگری را به منظور افزایش قابلیت‌های رزمی آن انجام دهد. ارتش روسیه این مدل بهینه‌شده تی-۷۲ را که نام آن هم به تی-۹۰ تغییر پیدا کرده بود در سال ۱۹۹۶ به عنوان تانک جدید خود انتخاب کرد.
  تانک T-۹۰ همانند سری تانک های T-۷۲ و T-۸۰ ، توپ ۱۲۵ میلیمتری سری ۲A۴۶ را حفظ کرده است. این توپ ، قابلیت شلیک گلوله های ضدزره APFSDS ، گلوله های HEAT ، گلوله های انفجاری شدید ترکشی HE FRAG و گلوله های انفجاری نارنجکی با فیوز زماندار را دارا است. موشک های هدایت لیزری ضدتانک AT-۱۱ Sniper هم می تواند برروی این تانک نصب شود. به کمک این موشک ها که از فاصله ۴۰۰۰ متری قابل شلیک بوده و توان نفوذ در یک زره ۷۰۰ میلیمتری را دارند ، تانک T-۹۰ این قابلیت را پیدا می کند که با دیگر ادوات زرهی و انواع بالگرد ، قبل از آنکه آنها بتوانند درگیر شوند درگیر شود.

  سلاح اصلی این تانک همان یک قبضه توپ بدون خان ۱۲۵ میلی‌متری است که در دهه ۱۹۶۰ برای تانک تی-۶۴ طراحی شده و از آن زمان تاکنون تمام تانک‌های تی-۶۴، تی-۷۲، تی-۸۰ و تی-۹۰ و همچنین برخی از تانک‌های کشورهای دیگر هم از آن استفاده می‌کنند. امکان شلیک موشک ضدتانک هدایت‌شونده آتی-۱۱ اسنیپر (۹ام۱۱۹) هم از همین توپ وجود دارد که برد آن ۱۰۰ متر تا ۶ کیلومتر و قدرت نفوذ آن در زره معادل ۹۵۰ میلی‌متر فولاد ورقه‌ای است و امکان استفاده از آن علیه بالگرد هم وجود دارد. البته با توجه به قیمت بسیار بالای این موشک فقط واحدهای ویژه آن را در خشاب تانک خود حمل می‌کنند.
  تی-۹۰ مثل تانک‌های دیگر روسی از تی-۶۴ به بعد از گلوله‌گذار اتوماتیک استفاده می‌کند و خدمه آن سه نفر (راننده، فرمانده و توپچی) است. گلوله‌گذار اتوماتیک این تانک ۲۲ گلوله را در حالت آماده آتش دارد و گلوله‌گذاری آن ۵ تا ۸ ثانیه طول می‌کشد.
  سیستم کنترل آتش کامپیوتری ، فاصله یاب لیزری و دستگاه نشانه روی حرارتی ، به تانک این امکان را می دهد که در حین حرکت و در هنگام شب نیز بتواند با دشمن درگیر شود. این تانک ، مجهز به سیستم نشانه روی کامپیوتری و سیستم شلیک اتوماتیک می باشد تا به روند شلیک، سرعت و دقت بالاتری دهد. جنگ افزارهای فرعی شامل دو قبضه مسلسل ۶۲/۷ میلیمتری PKT موازی با توپ و یک قبضه مسلسل ۷/۱۲ میلیمتری نصب شده بر روی برجک برای مقابله با اهداف هوایی و زمینی است. مسلسل ۷٫۶۲ میلی‌متری پی‌کا به عنوان سلاح هم‌محور توپ اصلی نصب شده‌ و یک مسلسل ۱۲٫۷ م‌م ان‌اس‌وی‌تی با ۳۰۰ فشنگ و برد مفید ۲ کیلومتر هم روی برجک برای دفاع هوایی از تانک عمل می‌کند.
  امکانات حفاظتی
  خصوصیات تانک T-۹۰ ، همانند تانک های قدیمی تر روسیه است. این تانک دارای یک برجک گرد و شیبدار است که در وسط بدنه قرار می گیرد. برجک و بدنه شیبدار این تانک ، با نسل دوم واکنش دهنده های انفجاری (ERA) آجری شکل پوشش داده شده است. این پوشش همانند صدف حلزون ، به طور زاویه دار روی بدنه و برجک نصب می شود تا موشک ها و گلوله های شلیک شده به سمت تانک را منحرف یا منهدم کند. پوشش این نوع واکنش دهنده ها ، تا روی برجک ادامه دارد تا تانک را در مقابل جنگ افزارهایی که از بالا تانک را هدف قرار می دهند حفاظت کند.
  قدرت حفاظتی این تانک از زره ترکیبی فولادی و کامپوزیتی، یک زره واکنشی انفجاری، گیرنده‌های هشدار لیزری و سیستم اخلال مادون قرمز در موشک‌های ضدتانک تأمین می‌شود. زره مدل تی-۹۰اس در قسمت جلو بدنه معادل ۹۹۰ تا ۱۰۷۰ میلی‌متر فولاد ورقه‌ای در مقابل گلوله‌های انرژی شیمیایی (انفجاری) و ۶۷۰ تا ۷۱۰ میلی‌متر در مقابل گلوله‌های انرژی جنبشی (فلزی) قدرت مقاومت دارد. قدرت مقاومت قسمت‌های مختلف برجک تانک معادل ۵۸۰-۱۰۵۰ و ۱۳۴۰ میلی‌متر فولاد ورقه‌ای در مقابل گلوله‌های انرژی شیمیایی (انفجاری) و ۴۲۰-۷۵۰ و ۹۲۰ میلی‌متر در مقابل گلوله‌های انرژی جنبشی (فلزی) است. قسمت زیرین جلوی بدنه تانک هم معادل ۳۸۰ میلی‌متر فولاد ورقه‌ای در مقابل گلوله‌های انفجاری و ۲۴۰ میلی‌متر در مقابل گلوله‌های انرژی جنبشی مقاومت دارد.
  از نظر حفاظتی، اندازهٔ کوچک و ارتفاع کم این تانک باعث می‌شود تا هدف گرفتن آن دشوار باشد اما یک ایراد مهم آن این است که مهمات برای استفاده فشنگ‌گذار اتوماتیک توپ اصلی که به روش معروف به چرخوفلکی فشنگها را بارگذاری می‌کند، در قسمت جنگی اصلی قرار دارند. این احتمال وجود دارد که در صورت عبور گلوله مهاجم از زره تانک تمام مهمات منفجر شوند و مرگ خدمه را رقم بزند. در تانک‌های غربی تلاش شده مهمات در قسمت مجزایی از برجک قرار دهند و با صفحات مقاوم در مقابل موج انفجار مورد حفاظت قرار بگیرند.
  این همان مسئله‌ای است که روسیه تلاش کرده در تانک جدید خود آرماتا تی ۱۴ آن را بر طرف کند و در آن یک کپسول ویژه حفاظت از سرنشین‌ها در نظر گرفته شود.
  قدرت موتور و سرعت مانور
  مدل اولیه تی-۹۰ از یک موتور دیزلی ۱۲ سیلندر با قدرت ۸۴۰ اسب بخار استفاده می‌کرد. در مدل تی-۹۰آ موتور پرقدرت‌تر وی-۹۲ با توان ۱۰۰۰ اسب بخار و جدیدترین مدل که تی-۹۰ام نام دارد و هنوز تولید نشده از موتور وی-۹۶ با قدرت ۱۲۵۰ اسب بخار استفاده می‌کند. این موتور چندگانه‌سوز است و علاوه بر گازوئیل می‌تواند از نفت سفید و بنزین هم استفاده کند. نسبت قدرت به وزن در مدل اولیه تی-۹۰ حدود ۱۸٫۰۶ اسب بخار به تن است که به طرز قابل توجهی ضعیف‌تر از تی-۸۰ است.
  وزن تی-۹۰ حدود ۴۶٫۵ تن است. حداکثر سرعت آن در جاده به ۶۰ تا ۶۵ و در خارج از جاده به ۴۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد و برد عملیاتی آن با سوخت کامل ۵۵۰ تا ۷۰۰ کیلومتر است.
  تی-۹۰ با استفاده از هواکش (اسنورکل) امکان حرکت در عمق پنج متری آب را دارد و زمان آماده‌سازی آن برای این کار حدود ۲۰ دقیقه است.در حاضر روسیه پیشرفته‌ترین تانک خود را آرماتا تی ۱۴ می‌داند که برای اولین بار در سال جاری میلادی در رژه روز پیروزی مسکو به نمایش درآمد.  این کارشناسان معتقدند اگر ایران واقعا برخی از ویژگی‌های تانک T۹۰-MS را بهبود بخشیده و خط تولید آن را هم راه‌اندازی کرده به معنای افزایش توان دفاعی و تهاجمی ارتش و سپاه پاسداران است.
  با این حال برخی نیز توان صنعتی ایران برای تولید انبوه تانک تکرار را زیر سوال می‌برند و می‌گویند ایران کمتر از صد دستگاه از دیگر تانک ارتقا یافته خود یعنی ذوالفقار یک را تولید کرده است.
  گفته می شود ستون فقرات تانک های ایران را تانک روسی تی-۷۲ اس تشکیل می‌دهند و تانک‌های ارتقا یافته ایران بخصوص در سال‌های اخیر بخشی از تکنولوژی یا طراحی خود را از این تانک وام گرفته‌اند.
  تانک‌های ایران
  مدل سازنده اصلی مدل ارتقا یافته در ایران
  ام-۴۷ پاتون آمریکا سبلان، تیام
  ام-۴۸ پاتون آمریکا ذوالفقار یک و سه
  ام-۶۰ پاتون آمریکا ذوالفقار یک و سه، صمصام
  چیفتن بریتانیا مبارز
  تی-۵۵ روسیه، چین
  تی-۶۲ روسیه، چین، کره شمالی
  تی-۷۲ روسیه، بلاروس، اوکراین، لهستان ذوالفقار یک و سه، رخش، تندر، خرمشهر

  ?????? ???? سجیل : March 13th, 2017 ?? ???? 20:02:38


  #1 ارسال شده در تاريخ March 13th, 2017 در ساعت 19:30:07

 2. The Following 2 Users Say Thank You to سجیل For This Useful Post:

  B727 (March 15th, 2017), T33A (March 14th, 2017)

 3. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,067
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 862

  ??? ??? پاسخ : تانک کرار

  در کل

  دوران تانکها با توپ 120 و 125 میلیمتری پایان یافته و توپهای 130 و 152 و 155 میلیمتری در اینده رونمایی خواهد شد .

  دوران توپهای دوم 12.7 میلیمتری پایان یافته وتوپهای دوم 20 و 23 و 30 و حتی بیشتر در اینده رونمایی خواهد شد .
  مزایا :

  استفاده از قطعات ساخت روسیه و اوکراین

  ( موتور و توپ و شنی و شاسی و ..... )

  پلتفرم مناسب و از رده خارج سازی طراحی قدیمی تانکها
  #2 ارسال شده در تاريخ March 13th, 2017 در ساعت 19:52:12

 4. The Following 3 Users Say Thank You to سجیل For This Useful Post:

  arjemandi1357 (March 16th, 2017), B727 (March 15th, 2017), T33A (March 14th, 2017)

 5. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  7,067
  تعداد تشکر : 8,232
  Thanked 7,822 Times in 3,114 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 862

  ??? ??? پاسخ : تانک کرار

  البته قبلا تانک خرمشهر هم تولید شده بود

  تانک تی 80 و ساخت ان در ایران

  و گفتگوهایی برای تولید تانکهای تی 90 ام اس و ارماتا هم صورت گرفته است .

  تی 90 و خرید و ساخت در کشورمان

  تی 14 ارماتا و ساخت ان در ایران

  حتی هویتزرهای 2 لول 152 میلیمتری هم رونمایی شده است .


  ?????? ???? سجیل : March 13th, 2017 ?? ???? 20:17:12
  #3 ارسال شده در تاريخ March 13th, 2017 در ساعت 20:00:40

 6. The Following 3 Users Say Thank You to سجیل For This Useful Post:

  arjemandi1357 (March 16th, 2017), B727 (March 15th, 2017), T33A (March 14th, 2017)

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0