برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 2 ?? 2
dqw
 1. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? ماه گرفتگی کامل دوم اسفند در ایران

  [size=large][align=center]ماه گرفتگی کامل دوم اسفند در ایران[/align][/size]

  به گزارش كارشناس علمی مرکز پژوهشی هدایتگران، ماه از ساعت 5:13 بامداد پنجشنبه دوم اسفند وارد نیمسایه زمین شده، گرفت جزئی آغاز می گردد.

  به گفته این کارشناس، خسوف ساعت 6:31 دقیقه کامل خواهد شد و حضور ماه در این سایه تا ساعت 7:21 دقیقه ادامه خواهد داشت.

  [align=center][/align]

  هاجر احمدزاده گفت: ماه گرفتگی تاریخ مذکور در ساعت 8:39 دقیقه به طور کامل از سایه جدا می شود.

  به گفته وی: با توجه به اینکه این پدیده پیش از طلوع خورشید و در نیمکره غربی کره سماوی رخ می دهد و مراحل پایانی گرفت به طور کامل در ایران قابل مشاهده نمی باشد، علاقه مندان جهت رویت بیشترین مرحله از این گرفت به افقی باز و شرایط آب و هوایی مناسبی احتیاج دارند.

  احمدزاده یادآور شد: در زمان گرفت، ماه در صورت فلکی اسد و در یک درجه ای از قلب الاسد قرار دارد.

  وی افزود: پیش از طلوع خورشید پنجشنبه دوم اسفند، مشاهده سیارات در آسمان شرق نیز خالی از لطف نیست. مشتری از قدر 1.93- ، زهره از قدر3.93- و عطارد از قدر0.60 که در 4 درجه ای از زهره قرار گرفته است، آسمان شرق را مزین می کنند.

  وی در ادامه افزود: مردم شمال و جنوب آمریکا این رویداد را از بعد از ظهر نظاره گر خواهند بود. همچنین رصدگران غرب اروپا و غرب آفریقا نیز این رخداد را از ابتدا تا انتهای آن در ساعات صبحگاهی بیست و یکم فوریه مشاهده می کنند.

  در زمان گرفت کامل امسال رنگ ماه به قرمز مسی نزدیک است و دلیل آن درصد گرفت کامل در این خسوف می باشد. علت رنگ سرخ ماه در هنگام خسوف کامل، عبور نور خورشید از جو زمین و شکست نور بدرون مخروط سایه است که در این رویداد بر اساس خاصیت ویژه ای،نور قرمز عبور و در مخروط سایه زمین حضور دارد.

  احمدزاده در خصوص دنباله ماه‌گرفتگی‌ها گفت: ماه ‌گرفتگی‌ها به ترتیب و در دنباله‌هایی چند روی می‌دهند. یک دنباله کامل که شامل ۴۸ یا ۴۹ خسوف می‌شود، حدود ۸۶۵ سال طول می‌کشد. فاصله زمانی بین دو ماه‌گرفتگی پیاپی در یک دنباله ..۳۳۶٫۵۸۵ روز است.

  ماه‌ گرفتگی‌های پیاپی شباهت زیادی با هم دارند که دال بر عضویتشان در یک دنباله است.

  برای آن که یک ماه‌گرفتگی تکرار گردد:

  1. ماه باید در حالت بدر باشد. این وضعیت هر ۲۹٫۵۳۰۵۹ روز یک‌بار تکرار می‌شود.

  2. خورشید باید نسبت به عقده‌ها در همان مکان قبلی باشد، و این هر ۳۴۶٫۶۲۰۱ روز تکرار می‌گردد.

  کوچک‌ترین مضرب مشترک این اعداد ۶٫۵۸۵ است، یعنی هر ۶٫۵۸۵ روز، ماه، زمین و خورشید وضعیت خسوف قبلی را تکرار می‌کنند. فاصله زمانی ۳۳٫۶۵۸۵۰۰ روز به یک ساروس موسوم است که در زبان بابلی قدیم به معنی تکرار است.

  ساروس یک دایره ادواری 18 ساله از سیستم خورشید، ماه و زمین می باشد. در اخترشناسی، ساروس به دوره‌ای گفته می‌شود که برای پیشگویی زمان خورشیدگرفتگی و ماه‌گرفتگی استفاده می شود.

  ساروس دوری به مدت ۲۲۳ ماه قمری است. یک ساروس برابر است با ۱۸ سال خورشیدی و ۱۱ روز و ۸ ساعت که اگر سال کبیسه باشد، این دوره برابر با ۱۸ سال و ۱۰ روز و ۸ ساعت می‌شود. ساروس را از روزگاران باستان می‌شناختند و بابلی‌های قدیم برای پیشگویی گرفت‌ها از آن بهره می‌گرفتند.

  واژه سومری/بابلی "سار" یکی از یکاهای اندازه‌گیری بود و ارزش عددی آن ظاهراً ۳۶۰۰ بوده‌است.

  علاقه مندان می توانند انیمیشن گرفت کامل ماه دوم اسفند 86 را از آدرس زیر مشاهده کنند:

  http://www.users.waitrose.com/%7Espa/blog/Lunar%20Eclipse%2021-02-2008.mov


  [align=center][/align]

  www.vostoday.com
  #1 ارسال شده در تاريخ February 21st, 2008 در ساعت 01:42:26

 2. SKY MAN ?????? ??
  SKY MAN

  رئیس سایت
  August 2007
  none
  7,234
  تعداد تشکر : 19,755
  Thanked 20,851 Times in 3,723 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 9

  ??? ??? RE: ماه گرفتگی کامل دوم اسفند در ایران

  [size=large][align=center]اطلاعات عمومي خسوف كلي 02 اسفند 1386[/align][/size]  نوع خسوف ---------> كلي

  گاما------------------> 0.3993- درجه

  قدر خسوف نيمسايه‌اي ----------> 217.07 درصد

  قدر خسوف كلي-----------> 1111.1 درصد

  مدت خسوف نيمسايه‌اي --------> 2 ساعت و 16 دقيقه و 09 ثانيه

  مدت خسوف جزئي ---------------> 2 ساعت و 35 دقيقه و 10 ثانيه

  مجموع خسوف ------------------> 5 ساعت و 42 دقيقه و 17 ثانيه

  قطر سايه --------------> 9112 كيلومتر

  قطر نيمسايه -----------------> 3611 كيلومتر
  [align=center][/align]


  ماه‌گرفتگي در ساعت ۰۴:۰۴:۵۹ با خسوف نيمسايه‌اي آغاز مي‌گردد. تشخيص اين مرحله از ماه‌گرفتگي به دليل غلظت كم نيمسايه بسيار سخت است و معمولاً با تلسكوپ‌هاي قوي در زماني‌كه حدود ۲۰ درصد از قرص ماه وارد نيمسايه‌ زمين شده باشد قابل تشخيص است. ولي هر چه به لحظه‌ي شروع گرفت جزئي نزديك شويم گرفت نيمسايه‌اي قابل تشخيص‌تر است و معمولاً از ۷۰ درصد ورود ماه به نيمسايه ديگر مي‌توان با چشم آن را مشاهده كرد.
  خسوف جزئي در ساعت ۰۵:۱۲:۵۹ از لبه‌ي غربي ماه آغاز مي‌گردد ولي به دليل نزديكي ماه به افق غربي از ديد ما گويي از لبه‌ي شمال شرقي اين منظره رخ مي‌دهد. با گذشت ۳۸ دقيقه از مرحله‌ي گرفت جزئي، ماه گرفته در روستاي ريش‌پيش واقع در استان سيستان و بلوچستان غروب مي‌كند و رفته رفته شهرها و روستاهاي واقع در استان‌هاي كرمان، خراسان جنوبِي، هرمزگان، خراسان رضوي، خراسان شمالي و يزد غروب خواهد كرد. خسوف كلي در ساعت ۰۶:۳۰:۳۴ آغار خواهد شد. ولي با شروع گرفت كلي، خورشيد هنوز در نيمه‌ي غربي ايران طلوع نكرده است.


  [align=center][/align]


  در واقع هر چه به شمال غربي ايران نزديك‌تر شويم خسوف كلي بيشتري را شاهد خواهيم بود. وسط كليت خسوف در ساعت ۰۶:۵۶:۰۵ رخ مي‌دهد. در اين زمان ماه تنها در استان‌هاي ايلام، كرمانشاه، كردستان، زنجان، اردبيل، آذربايجان شرقي و آذربايجان غربي بالاي افق است و ساكنين اين ناحيه، به خصوص در استان‌هاي آذربايجان شرقي و غربي مراحل انتهايي خسوف جزئي را مي‌توانند شاهد باشند. خسوف كلي ادامه مي‌يابد تا جايي كه ماه ثانيه‌هايي پيش از پايان گرفت كلي در روستاي «پير احمد كندي» واقع در استان آذربايجان غربي غروب خواهد كرد و خسوف كلي با مكث زمان ۵۱ دقيقه درون سايه‌ي زمين، در ساعت ۰۷:۲۱:۲۲ پايان خواهد يافت. خسوف جزئي در ساعت ۰۸:۳۹:۰۷ و سپس خسوف نيمسايه‌اي در ساعت ۰۹:۴۷:۱۶ به پايان مي‌رسد و در واقع مراحل خروج ماه از سايه و نيمسايه تنها در قاره‌هاي اروپا، آفريقا و آمريكا و قسمت كوچكي ار خاورميانه قابل مشاهد خواهد بود.
  در مناطق واقع در شمال غربي ايران مي‌توان در زمان اوج خسوف مقياس دانژون را تعيين كرد. اگر شرايط تغييري نكند طبق پيش‌بيني‌ها، رنگ خسوف بر اساس مقياس «آندره دانژون» منجم شهير فرانسوي به رنگ قرمز آجري در خواهد آمد كه حاشيه‌هاي سايه به رنگ زرد خواهد بود.
  ماه در زمان خسوف ميهمان صورت فلكي اسد است و مقارنه‌ي بينظيري را با ستاره‌ي قلب‌الاسد و سياره‌ي زحل تدارك ديده است. ماه در ساعت ۰۴ بامداد، دقايقي پيش از آغاز خسوف نيمسايه‌اي به نزديكترين فاصله‌ي خود با جدايي ۴/۱ ستاره‌ي قلب‌الاسد مي‌رسد. ولي هر چه به لحظه‌ي طلوع خورشيد نزديك‌تر شويم فاصله‌ي ماه از زحل كمتر شده و به حدود ۵ درجه خواهد رسيد. ستاره‌ي ۳۱ اسد با قدر ۴ در جنوب ماه قرار دارد و اين مناظر زيبا را تكميل‌تر خواهد كرد. در دقايق ابتدايي آغاز خسوف، ماه به فاصله‌ي ۶ دقيقه‌ي قوسي از اين ستاره خواهد رسيد.


  [align=center][/align]


  ماه‌گرفتگي بعدي در دنيا جزئي است كه در روز شنبه ۲۶ مرداد سال ۱۳۸۷ رخ خواهد داد كه تمامي مراحل آن از ايران ديده خواهد شد.

  [align=center] [/align]

  www.nojum.ir
  #2 ارسال شده در تاريخ February 21st, 2008 در ساعت 01:48:37

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0