بسمه تعالی
با سلام

يک مقام سازمان فضايي امريکا، ناسا، اعلام کرد اين سازمان پرتاب دومين بخش از ازمايشگاه ژاپني کيبو به ايستگاه فضايي بين المللي را به علت جهت نا مساعد خورشيد به مدت سه هفته به ماه مي معوق کرد.


به گزارش خبرگزاري فرانسه از ايستگاه کيپ کاناورال، بيل گراشتاينماير، معاون مدير برنامه هاي فضايي ناسا در يک کنفرانس مطبوعاتي پس از فرود سفينه فضايي اتلانتيس گفت اين تعويق تاثيري بر روي ديگر برنامه هاي پرتاب سفينه ها در سال دو هزار و هشت نخواهد داشت.
تعويق پرتاب اين لابراتوار تا حدودي به علت تعويق پرتاب سفينه اتلانتيس نيز است زيرا اتلانتيس قرار بود در ماه دسامبر پرتاب شود تا لابراتوار اروپايي کولومبوس را به ايستگاه فضايي بين المللي منتقل کند اما اين امر در هفتم فوريه دو هزار و هشت پس از دو ماه تاخير ميسر شد.
همچنين سفينه اتلانتيس دچار يک نقص در سيستم الکتريکي خود نيز شده است. اين مقام ناسا اعلام کرد پرتاب ديسکاوري با ازمايشگاه کيبو به ايستگاه فضايي بين المللي به بيست و پنجم ماه مي موکول شده است.
شايان ذکر است اين سفينه قرار بود در بيست و چهارم اوريل پرتاب شود.
وي همچنين اعلام کرد منهدم کردن ماهواره جاسوسي امريکا که از کار افتاده است و حاوي سوخت بسيار خطرناک است خطري براي سفينه انديور که قرار است يازدهم مارس پرتاب شود نخواهد داشت.
وي تصريح کرد اين ماهواره در مداري نسبتا پايين قرار دارد و فکر نمي کنم اين باعث ايجاد مشکلي شود.
ناسا تمام تلاش خود را کرد تا اينکه قبل از انهدام ماهواره جاسوسي سفينه اتلانتيس بر روي زمين فرود ايد.
پنتاگون نيز اعلام کرده است انهدام ماهواره جاسوسي امريکا که قرار بود امروز بعد از ظهر انجام شود به علت شرايط نامساعد اب و هوايي به تعويق افتاد.

منبع: واحد مرکزی خبر / پنجشنبه 2 اسفند 1386