برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 2 ?? 2
dqw
 1. Mahan ?????? ??
  Mahan

  رئیس سایت
  August 2007
  دبی
  2,716
  تعداد تشکر : 10,099
  Thanked 8,421 Times in 1,306 Posts

  ??? ??? پیشرفته‌ترین تلسکوپ دو چشمی جهان

  نحوه عملکرد و نوع فعالیت LBT که شامل 6 مرحله عملیاتی است:

  آینه اولیه
  این آینه دارای 18 تن وزن و دهانه (قطر) 4/8 متار ات که وظیفه اش شکستن نور وارد شده تلسکوپ و هدایت آن به سمت آینه ثانویه است. به گفته کارشناسان علم نجوم آینه نخستین (اولیه) از بزرگترین اندازه و فرم شیشه در دنیا ساخته شده و هیچ آینه ای نظیر آن وجود ندارد. آینه تلسکوپ محدب و روی آن را ماده ای از جنس مایع ، با خاصیت پیچ های پارابولیک فراگرفته و جهت حفظ این خاصیت و شکل 160 عدد سنسور تحریک کننده به صورت خود کارازوزن سنگین آن حفاظت شکرده و تعادل را برقرار می نمایند.

  آینه ثانویه
  وظیفه این آینه تعدیل نمودن و جبران تغییر حالات اتمسفریک بوده که اندازه اش 6/1 متر کمتر و باریک تر از آینه اولیه است و از شیشه Zerodur ساخته شده، در این میان کامپیوتری کلیه رفتارهای آینه ثانوی را کنترل و میزان چشمک زدن ستارکان ، میزان مداخله نور توسط 672 مگنت که در پشت آینه می باشند را کنترل می نماید و در نتیجه این آینه در هر ثانیه 1000 پرتوی نوری را جذب و آنالیز می کند.

  آینه سوم
  وظیفه این آینه تغییر حرکت نور دریافتی از آینه ثانویه و انتقال آن به مرکز تلسکوپ است و یکی از چند وسیله ای بوده که 2 پرتوی نوری را در LBT با هم ترکیب می کند. در کنار این قسمت از تجهیزات نیز تصاویر تنها توسط یک قسمت از LBT گرفته و ذخیره می شوند. البته دوربین فوکوس با زوم اولیه توسط 6 لنز عظیم و یک کانون عدسی بزرگ می تواند تصاویر بسیار بزرگی را گرفته و به LBT برساند.

  سیستم بالانس (تعادل) دینامیکی `DBS`
  مهمترین عملکرد این مجموعه توزیع مجدد محلول خاصی از آب چسبناک به همراه `اتیلن گلیکول` از 6 مخزن به سمت تلسکوپ بوده که این حرکت تلسکوپ را در گردش 360 درجه و گار کردی بسیار آرام و نرم همراهی و کوک می نماید و دلیل چرخش دائم LBT آن است که جهت ثبت و ضبط تصاویری از فضا و ستارگان می بایست دائما در حال چرخش باشد.

  دستگاه مزاحم یاب
  نام این بخش حتما کمی عجیب است اما اگر با کارآیی آن آشنا شوید متوجه خواهید شد که بی ربط نیز نیست. وظیفه این سیستم از بین بردن و حذف سر پرتوهای نوری است که به صورت بدون کنترل از برخی ستاره ها ساطع می گردند، این فیلترینگ سبب می گردد تا اشیا یا اجسام آسمانی با وضوح بیشتر و مناسب تری مشخص و آشکار شوند.

  دوربین ضد مزاحم
  مراقبت و حفظ پرتوها به اطراف LBT همچنین جذب و ترکیب آنها با یکدیگر برعهده بخش ششم تلسکوپ است و در نهایت تصویری 8/22 متری از این فعالیت توسط کل مجموعه LBT منتشر و ذخیره می گردد. در خصوص LBT می توان اشاره نمود 25 برابر سرعت بالاتر و 10 برابر رزولوشن (وضوح تصویری) بیشتر نسبت به تلسکوپ هایل دارد. محل قرار گیری آن توسط تپه ای 165 فوتی احاطه شده و دهانه اصلی آن از یک پنجره 4/10 متری (عرض) می تواند پهنای آسمان را بشکافد. دانشمندان علوم نجوم و فضانوردان معتقدند می توانند با کمک LBT ار رموز اجرام آسمانی ، راه شیری و منظومه شمسی که تاکنون همانند رازی پنهان بوده و توسط هابل نیز کشف نشده است پرده بردارند.

  منبع:daneshnameh.roshd.ir
  نوشته شده توسط: مجید آقاپور
  #1 ارسال شده در تاريخ September 16th, 2007 در ساعت 02:13:54

 2. The Following User Says Thank You to Mahan For This Useful Post:

  setare aseman (April 20th, 2013)

 3. Mahan ?????? ??
  Mahan

  رئیس سایت
  August 2007
  دبی
  2,716
  تعداد تشکر : 10,099
  Thanked 8,421 Times in 1,306 Posts

  ??? ??? پیشرفته‌ترین تلسکوپ دو چشمی جهان  مجید آقاپور
  #2 ارسال شده در تاريخ September 16th, 2007 در ساعت 02:16:26

 4. The Following User Says Thank You to Mahan For This Useful Post:

  setare aseman (April 20th, 2013)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0