فرودگاه بین المللی شوتا روستاولی تفلیس از نوع فرودگاه های عمومی و همگانی است و در سال ۲۰۱۷ میلادی رکورد جابجائی بیش از ۳ میلیون را از خود به جای گذاشته است . این فرودگاه مهم و بزرگ گرجستان در سال ۱۹۵۲ میلادی در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی سابق توسط معماری معروف به نام بریدز به سبک معماری استالینیستی طراحی و ساخته شده است . در تاریخچه فرودگاه شهر تفلیس آمده که سال به سال بر تعداد افرادی که از این فرودگاه برای سفر استفاده می کردند افزوده می شد تا اینکه در سال ۱۹۸۱ این فرودگاه با جابجائی ۱٫۵ میلیون مسافر به یکی از اصلی ترین فرودگاه های شوروی تبدیل شد . بعد از فروپاشی شوروی به یکباره از تعداد مسافران کاسته شد به طوری که به ۲۳۰ هزار نفر در سال ۱۹۹۸ رسید .
در سال ۲۰۰۵ مدیریت فرودگاه تغییر کرد و برنامه های مختلفی در آن اجرا شد . با این کار بر تعداد مسافران ، پروازها و ایرلاین های فعال در این فرودگاه و همچنین امکانات رفاهی این مکان افزوده شد . مدیریت فرودگاه در سال ۲۰۰۷ به شرکت تاو ایرپورتز هلدینگ TAV Airports Holding واگذار شد . با این تغییر در کادر مدیریت فرودگاه بین المللی شهر تفلیس ، بازسازی های اساسی در آن انجام شد تا پذیرای ایرلاین های مختلف و هواپیماهای پهن پیکر باشد . همچنین در طی این پروژه ها امکاناتی چون پارکینگ ، ریل قطار و دیگر تجهیزات حمل و نقل ، یک ترمینال و چراغ های محافظ باند به این مجموعه افزوده شد و سیستم برج مراقبت ارتقا یافت .
با این تمهیدات رفته به رفته تعداد مسافران افزایش یافت به طوری که ترافیک مسافری این فرودگاه از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ سه برابر شده و به ۲٫۲ میلیون نفر در سال رسید .