دخترایرانی,مسافرمجازی مریخ

به گزارش سرويس علمي و اموزشي سايت خبري قدس به نقل از البرز ،نسيم كاوه مقدم، دانشجوي جوان ايراني دانشگاه مك گيل كانادا خود را براي سفري شبيه‌سازي شده به مريخ آماده ميكند.

اين سفر مجازي البته هيجان و ماجراجوييهاي يك سفر واقعي را ندارد، اما پوشيدن لباسهاي فضايي، خوردن برنج آبزدايي شده و تظاهر به بودن در سياره مريخ، بخشي از يك تجربه استثنايي هستند كه كاوه مقدم و ميشل فاراگالي، همكلاسي او در دانشگاه مكگيل براي رسيدن زمان آن دقيقهشماري ميكنند.

نسیم کاوه مقدم دانشجوي 24 ساله ايراني در دانشگاه مكگيل كه رياست بخش ارتباطات دانشجويي در مركز اكتشاف و پيشرفت فضا در كانادا را برعهده دارد، قرار است براي شركت در اين سفر فضايي شبيه‌سازي شده به مريخ به سالت ليك سيتي آمريكا سفر كند تا در آنجا به شش كانادايي ديگر ملحق شود كه آنها هم براي ماموريت دلتا اكسپديشن در ايستگاه تحقيقاتي صحراي مريخ در جنوب اوتا حضور خواهند يافت.

اين تيم از محققان و مهندسان جوان به مدت دو هفته در يك كپسول فضايي كه تلاش شده تا شرايط زندگي بر روي سياره سرخ در آن شبيهسازي شود، مستقر خواهند شد.

آنها در اين ماموريت همچنين به انجام آزمايش‌ها و مطالعاتي روي نمونه‌هاي آب و تجزيه و تحليل گازهاي موجود در خاك كه شبيه به نمونههاي مريخي هستند، خواهند پرداخت. اين مأموريت در واقع چهارمين مأموريت زميني سازمان‌دهي شده از سوي انجمن مريخي كانادا در منطقه اوتا است.

آنطور که دختر ایرانی می گوید، برای او مقدم و فاراگالي اين ماموريت فرصتي مناسب براي هماهنگ كردن و ارتقاي مهارت‌هايشان در كنار ساير فضانوردان است. آنها در اين برنامه براي زندگياي آماده مي شوند كه ممكن است هرگز وارد آن نشوند.

نسيم كاوه مقدم كه در رشت متولد شده ميگويد از همان كودكي ستارهها و صورتهاي فلكي را دوست داشته و از 13 سالگي آرزو دارد كه روزي فضانورد شود: «سفر به فضاي خارج از زمين آرزويي است كه از سالها پیش، روزگاري كه از پشت لنزهاي تلسكوپ پدرم در سواحل درياي خزر در ايران به آسمان خیره می شدم.»

کاوه مقدم در کانادا مكانيك می خواند و از سال گذشته در آژانس فضايي كانادا كارورزی می کند. او در آنجا روي پروژه خود درباره آب و هواي مريخ متمركز شده است.

کاوه مقدم از 12 سال قبل به همراه والدينش به كانادا مهاجرت كرده است. او همان زمان با آژانس فضايي كانادا آشنا شد: «از همان موقع روزی را تصور می کردم که با يك راكت به فضا مي روم.»