اگر شما قصد خرید یک موتور سیکلت را دارید، عوامل متعددی وجود دانرد که باید به آن ها توجه داشته باشید.
تفاوت بین موتور سیکلت و اسکوتر چیست؟

هنگامی که صحبت از تفاوت بین موتور سیکلت و اسکوتر می شود، معمولا راندن موتور سیکلت ها سخت تر است و موتور های بزرگ تر با سرعت بیشتری هستند. در حالی که موتور های اسکوتر ارزان تر هستند، قابلیت مانور بیشتری دارند و سوخت کمتری را هم مصرف می کنند.
قبل از پرداختن به جزئیات موتور سیکلت مورد نظرتان، ابتدا دستورالعمل های رانندگی و ایمنی مناسب برای هر وسیله نقلیه را بررسی کنید.
سهولت یادگیری

موتورسیکلت ها به دلیل آن که بیشتر راندن آن ها به صورت دستی است، یادگیری آن ها کمی پیچیده تر و سخت تر است. اما اسکوتر ها ساده ترند زیرا در آنها معمولا از انتقال خودکار استفاده می شود.
سایز موتور

سایز موتورهای موتور سیکلت ها از 150 سانتیمتر تا بیش از 2،000 سانتیمتر است در حالی که سایز بیشتر موتورهای اسکوتر از 50 تا 250 سانتیمتر محدود هستند.
سرعت بالا

برخی مدل های محبوب موتور سیکلت ها می توانند از سرعت 110 مایل در ساعت تجاوز کنند (هر چند موتور سیکلت ها همیشه باید از حد مجاز سرعت پیروی کنند).
اما یک اسکوتر 50cc می تواند با سرعت حدود 40 مایل در ساعت براند، در حالی که سرعت اسکوتر 250cc می تواند تا 75 مایل در ساعت نیز برسد.

استحکام چرخ ها

چرخ ها و تایر های بزرگ تر باعث می شوند که موتورسیکلت ها با سرعت بیشتری برانند. از آنجایی که تایرهای اسکوتر ها کوچک تر هستند، آنها برای سطوح و زمین های ناهموار مناسب نیستند.
رانندگی در بزرگراه ها

موتور سیکلت ها در اغلب بزرگراه های کشور مجاز به استفاده هستند. اما اسکوتر ها در هر کشوری قانونی نیستند.
مصرف سوخت

بسیاری از موتور سیکلت ها به طور متوسط حدود 44 مایل بر هر گالون سوخت مصرف می کنند؛ مدل های جدیدتر 85 مایل بر هر گالون سوخت مصرف می کنند.
موتورهای اسکوتر معمولا مصرف سوخت کمتری دارند و برخی مدل ها به طور متوسط تا 132 مایل بر هر گالون سوخت مصرف می کنند.

سفر کردن

موتور سیکلت ها مخزن سوختی بزرگتری نسبت به موتورهای اسکوتر دارند، که به معنی سوخت گیری کمتر است. اما اسکوتر ها به دلیل سایز کوچکتر و قدرت مانور بیشتر برای سفر های درون شهری عالی هستند.
حدود قیمت

قیمت موتور سیکلت های جدید می تواند به 2،650 دلار تا 300،000 دلار نیز برسد. در حالی که قیمت موتورهای اسکوتر از چند صد دلار تا چند هزار دلار است. برای اسکوتر های لوکس نیز می توانید 10،000 دلار یا بیشتر هزینه کنید.
محفظه ذخیره سازی

اغلب موتور سیکلت ها دارای محفظه ذخیره سازی کوچکی هستند، در حالی که اسکوتر ها اغلب محفظه ذخیره سازی بزرگ تری را دارند.
قدرت مانور و چرخش

چرخ های بزرگ موتور سیکلت ها در سرعت های پایین تر قدرت مانور آن ها را کاهش می دهد. اما اسکوتر ها به دلیل استفاده از چرخ های کوچکتر قدرت مانور بیشتری را دارند.
راندن با ایمنی بیشتر

هر دو موتور سیکلت و موتور اسکوتر نیاز به آموزش مناسب، شناخت ابزار های محافظ و دانش و قوانین جاده ای دارند. با توجه به آمار بالای تصادفات موتور سیکلت ها در کشور، ایمنی باید همیشه اولویت اول باشد.
انواع متفاوت

انواع اصلی موتور سیکلت ها عبارتند از: Standard, Cruiser, Tourer, Sport Bike, Sport Tourer and Dual Sport.
اسکوتر ها معمولا با اندازه موتور از 50 تا 250 سانتیمتر طبقه بندی می شوند.
محبوبیت

در حالی که موتور سیکلت ها همچنان از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند اما روز به روز بر میزان محبوبیت اسکوتر ها نیز افزوده می شود.
منبع: دینو موتور تفاوت های بین موتور سیکلت و اسکوتر چیست؟