معرفی اره پروفیل بر و کاربرد آن

پرفیل بر ها ابزارالاتی از دسته ابزارهای برقی هستند که عملیات برش فلزات را انجام میدهند .ساختار بدنه پروفیل برها از یک گیره نگه‌دارنده و یک بازوی متحرک که بر روی آن موتور و دیسک برشی قرار می‌گیرد تشکیل شده است.تیغه‌های برش وظیفه‌ی برش قطعات کار را بر عهده دارند که قطر آن‌ها معمولاً مابین 300 میلی‌متر است و دارای 8/2 میلی‌متر ضخامت می‌باشد، پروفیل بر ها می‌توانند تا قطر 410 میلی‌متر نیز باشند.اره‌های پروفیل بر به دلیل سهولت در جابه‌جایی و امنیت و قدرت بیشتر آن‌هانسبت به فرزهای آهنگری کاربرد وسیعی در ساختمان سازی دارند.گاها ممکن است کار برش پروفیل‌ها بسیار سخت بوده و خسته کننده باشد، در این مواقع فرزهای آهنگری گزینه مناسبی برای برش پروفیل های سخت نیستند ومی‌بایست از یک گزینه بهتر یعنی پروفیل بر استفاده نمود.اره پروفیل بر عملیات برش سخت‌ترین پروفیل‌ها را به راحتی هرچه تمام‌تر و با امنیت بالا انجام می‌دهد.

اره پروفیل بر ،درواقع به عنوان برش مواد سخت همچون آهن و پروفیل ها ، عموما در ساخت درب و پنجره های آهنی مورد استفاده قرار میگیرند . و در شکل های مختلفی مثل مربع،مستطیل،گرد و زاویه دار برای ساخت انواع نرده برای درب و پنجره و...،قاب های در و پنجره و انواع کار با آهن و چوب استفاده می شوند.اره پروفیل بر معمولا در دو مدل مختلف ساختمانی و صنعتی طراحی و تولید می شود ، که در مدل های ساختمانی از این ابزار برقی بیشتر به عنوان برش انواع درب و پنجره و در مدل های صنعتی در صنایع مختلف همچون خودرو سازی و صنایع بزرگ مورد استفاده قرار داد .در اره پروفیل بر ، عمل برش با کمترین خطا از طریق یک صفحه ساب انجام می شود.پروفیل برها شامل یک صفحه برش گرد که بر روی یک بازوی گردان وصل شده سوار است و با دقت بسیار بالایی که دارد انواع برش مختلف در زوایای مختلف را به سادگی انجام میدهد .
کاربرد اره پروفیل بر

 • بیشتر پروفیل برها برای برش های زاویه ای نیز دارای یک گونیا هستند که در نتیجه انواع برش های زاویه دار را با آن به راحتی میتوان انجام داد .
 • مزیت دیگر استفاده از اره پرفیل بر این است که تسلط کاربر را در انجام و کنترل عملیات برش دو چندان میکند .
 • در صنعت دکوراسیون داخلی و چوب بری از این "ابزار" برقی میتوان به عنوان فارسی بر ، با دقت بسیار بالا نیز استفاده کرد .

راهنمای خرید اره پروفیل بر

در هنگام خرید باید به برخی از ویژگی های کلیدی دستگاه اره پروفیل بر دقت کرد ، برخی از این ویژگی ها عبارتند از :
 • قدرت ورودی موتور که بر حسب وات سنجیده میشود و هرچقدر که میزان آن بالاتر باشد این دستگاه از قدرت بالاتری در هنگام کار با اجسام سخت برخوردار است .
 • نکته بعدی که باید در هنگام خرید دستگاه به آن توجه نمود تعداد دور و چرخش اره پروفیل بر است . یعنی اینکه صفحه گرد این دستگاه در دقیقه توانایی چند دور را خواهد داشت؟هرچقدر تعداد دور در دقیقه ، پروفیل بر بیشتر باشد نشان دهنده چالاکی بیشتر دستگاه می باشد . به طور مثال : 0-3000 دور در دقیقه
 • از دیگر نکات قبل از خرید این "ابزار" برقی میتوان به ضخامت و قطر تیغه صفحه برش آن اشاره کرد . عموما پروفیل برهای مختلف و برندهای مختلف نسب به کارایی و کاربردهای آن دارای قطر تیغه های مختلفی هستند که بنا به استفاده خود باید در هنگام خرید به آن توجه کنید .

و اما این تیغه و ضخامت آن چه کاربردی دارد ؟

در مصارف مختلف و بنا به اجسامی که قرار است به وسیله این اره پرفیل بر برش خورده شوند این تیغه و ضخامت آن عرض اندام میکند و هرچقدر که ضخامت آن بیشتر باشد اجسام سخت تری را میتوان با آن به راحتی برش داد .و در آخر ، هنگام خرید باید به یک سری از ویژگی های کلیدی دیگری که آن دستگاه دارد توجه کرد که موجب سادگی در کار و طول عمر بیشتر آن خواهد شد .به عنوان مثال میتوان به گونیای قابل تنظیم دستگاه ، قفل اسپیندل ، جنس بدنه و پوسته ، قفل کن شفت و ... اشاره کرد
رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از اره پروفیل بر

 • در اولین قدم پس از روشن نمودن دستگاه ، اقدام به چک کردن محافظ سنگ برش کنید و سپس شروع به برشکاری و ادامه مراحل را انجام دهید .
 • در صورت ایستادن صفحه برش و یا صدای ناهنجار از دستگاه فورا اره پروفیل بر را خاموش کنید و از برق بکشید .
 • قطعه کار را محکم به وسیله گیره ثابت دستگاه نگهداری کنید تا در حین برشکاری از جای خود تکان نخورد .
 • حتما همیشه بگذارید تا سرعت صفحه سنگ برش به حداکثر سرعت خود برسد و سپس اقدام به برشکاری کنید .
 • به هیچ عنوان گارد محافظ اره پروفیل بر را از جای خود باز نکنید .
 • در هنگام کار با این ابزاربرقی از دستکش و عینک برای جلوگیری از برخورد براده ها با چشم یا دست خود ، استفاده کنید .

منبع: ابزار استار https://www.abzarstar.ir