پرواز تاریخی نخستین فضانورد ایرانی

رییس آژانس فضانوردی فدرال روسیه در آستانه پرتاب کپسول «سایوز» به فضا و عبور نخستین فضانورد ایرانی از مرزهای فضا، اعلام کرد که مرکز کنترل و فرماندهی این ماموریت در آفریقای جنوبی مستقر خواهد شد. بر اساس توافق‌نامه‌ای که اخیرا در کیپ‌تاون آفریقای جنوبی به امضا رسیده است، چارچوب رسمی و قانونی نیز برای ادامه همکاری‌ها در زمینه اکتشافات فضایی شکل گرفت.

یک مقام بلندپایه آژانس فضانوردی فدرال روسیه در این خصوص گفت: ما در حال کار بر روی طراحی و تولید ماهواره‌های ارتباطاتی هستیم که از روی زمین قابل کنترل باشند. وی افزود: از دیگر برنامه‌های ما طراحی سیستم‌های حسگر برای آفریقای جنوبی و آموزش پرسنل این کشور درخصوص برنامه‌های فضایی است.

پرمینوف افزود که در اواخر سال 2006 میلادی فضاپیمایی را برای آفریقاتی جنوبی به فضا خواهد فرستاد. در جریان مذاکرات وی در آفریقای جنوبی در خصوص ماموریت فضانورد آتی این کشور در ایستگاه فضایی بین‌المللی که 12 روز به طول خواهد انجامید بحث و تبادل نظر شد. وی ادامه داد که تمامی سفرهای گردشگری فضایی تا اواخر سال 2008 میلادی رزرو شده است.

قرار است که انوشه انصاری به عنوان «نخستین فضانورد ایرانی» و «نخستین زن گردشگر فضایی» اوایل هفته آینده همراه با دو فضانورد دیگر به وسیاه فضاپیمای «سایوز» از پایگاه فضایی بایکونور واقع در قزاقستان راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شود.انوشه انصاری که با پرواز هفته آینده سایوز عنوان «چهارمین گردشگر فضایی جهان» را نیز به نام خود ثبت می‌کند، در سال 1346 در تهران به دنیا آمده و تا 16 سالگی در ایران بوده است. وی پس از مهاجرت به آمریکا و اتمام تحصیلات دبیرستانی برای طی تحصیلات کارشناسی در رشته مهندس الکترونیک و علوم کامپیوتر وارد دانشگاه جرج میسون شد. انصاری سپس تحصیلات فوق‌لیسانس خود را در دانشگاه جرج واشنگتن در این رشته ادامه داد و پس از آن برای کار به سراغ شرکتهایی چون MCI و COMSAT رفت و پروژه‌های موفقیت‌آمیزی را در آن شرکتها به سرانجام رساند.

وی چندین مقاله و دو اختراع در زمینه عملگرهای خودکار و گره‌های شبکه‌ بی‌سیم دارد. انصاری در حال حاضر مشغول طی کردن دوره‌ای در دانشگاه سوئین‌بورن می‌باشد تا بتواند دومین مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته اخترشناسی دریافت کند.

در سال 1994 خانواده انصاری شرکتی به نام تله‌کام تکنولوژی (TTI) را در تگزاس پایه‌گذاری کردند. این شرکت تأمین‌کننده تجهیزات مورد نیاز شبکه‌های کامپیوتری بود. انوشه انصاری در سال 2000 جایزه نخست کارآفرینی ملی آمریکا را به دست آورد و در سال 2001 مجله «فورچیون» نام وی را در فهرست تاجران موفق ثبت کرد.انصاری و همسرش بعد از فروش شرکت TTI شرکت دیگری به نام پرودی(Prodea) را پایه‌گذاری کردند. این شرکت که ریاست آن را انصاری بر عهده دارد، با مشارکت شرکت ماجراجویی‌های فضایی و آژانس فضایی فدراسیون روسیه، طرحی را جهت ایجاد ناوگانی از فضاپیماهای تجاری برای اعزام گردشگران به ارتفاعات زیرمداری در دست اجرا دارد.

این فضاپیما قرار است با یک هواپیمای مخصوص تا ارتفاعی بالا برده شده و سپس برای دستیابی به ارتفاعات بیشتر از هواپیما جدا شده و موتورهای قدرتمند خود را روشن کند. این هواپیما قرار است از فرودگاهی که به احتمال زیاد در رأس‌الخیمه در امارات متحده عربی ساخته می‌شود، پرواز کند.


منبع:daneshnameh.roshd.ir
نوشته شده توسط:مجید آقاپور