هرگاه نام دنباله‌دار هولمز به میان می‌آید، چهره‌ی دنباله‌داری با گیسوی بسیار بزرگ و نورانی در ذهن بسیاری از منجمان نقش می‌بندد. دنباله‌داری که در چند ماه گذشته با فورانی استثنایی باعث جنب و جوش بسیاری در بین منجمان آماتور و حرفه‌ای شد.

اگر به یاد داشته باشید دنباله‌دار هولمز در آبان، آذر و دی‌ماه سال جاری یکی از بهترین اجرام رصدی در آسمان بود. دنباله‌داری که به ناگاه در اثر فوران مقادیر بسیار زیادی گاز و غبار، در عرض یک شبانه روز یک میلیون برابر پرنور شد و از قدر ۱۶ به قدر ۲ رسید. و رفته رفته با پراکنده‌شدن حجم انبوهی از گاز و غبار به یکی از پرحجم ترین اجرام منظومه شمسی تبدیل شد و گیسوی آن رفته رفته قطری برابر با ۱.۵ میلیون کیلومتر پیدا کرد و توانست خاطره‌ای وصف ناشدنی را در ذهن رصدگران آسمان شب به یادگار بگذارد.


این دنباله‌دار اکنون در صورت فلکی برساووش قرار دارد و رصد آن به دلیل کم‌شدن قدر سطحی و گستردگی بیش از اندازه (بیشتر از قطر ماه) بسیار مشکل شده و احتیاج به ابزار رصدی قدرتمند دارد. دنباله‌دار هلمز در طی مسیر خود در منظومه شمسی طی این چند روز از دید ساکنین زمین در نزدیکی سحابی کالیفرنیا است و منظره‌ای زیبا را برای علاقه‌مندان به عکاسی پدید آورده است. سحابی کالیفرنیا (NGC۱۴۹۹) دارای گستردگی بسیار زیادی بین ۴۰×۱۶۰دقیقه قوسی و قدر مجموع ۵ است و در دسته سحابی‌های روشن قرار دارد و جایگاه آن در بین دو ستاره اپسیلون و خی برساووش است که آن را می‌توان به وسیله‌ی عکاسی ثبت کرد.