ساخت نسل بعدی فضاپیماها

قرارداد ساخت نسل بعدی فضاپیماها اعطا شد. کنسرسیومی به رهبری شرکت صنایع هوایی لاکهید مارتین قرارداد ساخت نسل بعدی فضاپیماهایی که انسان را به ماه خواهد برد دریافت کرده است. به گزارش پایگاه اینترنتی بی‌بی‌سی نیوز، ناسا قراردادی چند میلیارد دلاری را برای توسعه فضاپیمای `اوریون` که جانشین شاتل فضایی خواهد شد به این شرکت خصوصی سپرده است. شاتل‌های فضایی در سال ‪ ۲۰۱۰‬بازنشسته خواهند شد.

سازمان فضانوردی آمریکا قصد دارد طرح فضاپیماهای بالدار مانند شاتل را کنار بگذارد و به طرح قدیمی تر فضاپیماهای کپسول-مانند که اولین بار آمریکایی‌ها را به فضا برد بازگردد. لاکهید مارتین (‪ (Lockheed Martin‬برای بردن این مناقصه گوی سبقت را از طرح پیشنهادی مشترک شرکت‌های نورتراپ گرومن و بوئینگ برد.

نخستین سفینه `اوریون` در سال ‪ ۲۰۱۴‬یا به فاصله کوتاهی پس از آن پرواز خواهد کرد. این فضاپیما سوار بر یک راکت یک بار مصرف به نام `آرس` (‪ (Ares‬که ناسا در حال توسعه آن است پرتاب خواهد شد. دو نمونه از این راکت در حال طراحی است: یکی برای بلند کردن اوریون و شش سرنشین آن و دیگری برای انتقال تجهیزاتی که برای انجام ماموریت به ماه لازم است.

ناسا در این اندیشه است که محموله دو راکت در مدار زمین به یکدیگر وصل شده و سپس راهی ماموریت ماه شود. شرکت لاکهید مارتین بزرگترین پیمانکار در زمینه تجهیزات دفاعی است و همچنین ماهواره‌های نظامی و تجاری می‌سازد. راکت‌های اطلس نیز تولید این شرکت است.

سیاست‌های فضایی آمریکا از زمان فاجعه انهدام شاتل کلمبیا در سال ‪ ۲۰۰۳‬تغییر کرده است. آمریکا خواستار بینش تازه‌ای شده که انسان را از مدار کوتاه زمین و ایستگاه بین‌المللی فضایی فراتر ببرد و علاوه بر فتح دوباره ماه پای بشر را به مریخ برساند.

روسیه و اروپا نیز سرگرم بررسی راههای توسعه یک سیستم حمل و نقل تازه برای بردن انسان به فضا هستند. آنها هم اکنون مشغول انجام مطالعه‌ای مشترک در مورد عملی بودن برنامه‌ای هستند که بر اساس آن بهترین جنبه‌های کپسول روسی سویوز با فناوری راکت آریان ، متعلق به اروپا ، ترکیب خواهد شد.


منبع:daneshnameh.roshd.ir
نوشته شده توسط:مجید آقاپور