برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. Mahan ?????? ??
  Mahan

  رئیس سایت
  August 2007
  دبی
  2,716
  تعداد تشکر : 10,099
  Thanked 8,421 Times in 1,306 Posts

  ??? ??? دیدار با شاتل فضایی

  شاتل دیسکاوری سه‌شنبه شب به وقت ایران به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد. طی این مأموریت شاتل و ایستگاه فضایی چندین بار از فراز آسمان ایران می‌گذرنند. این روزها فرصت مناسبی است تا بزرگترین سازه‌ی بشر در فضا را به همراه شاتل در ببینید .

  ایستگاه فضایی در آسمان زمین مثل یک نقطه درخشان دیده می‌شود که به سرعت در زمینه ستاره ها حرکت می کند. این تصویر طی ۲۰ ثانیه نوردهی گرفته شده است، ستاره ها مثل نقاط روشن و ثابت ثبت شده اند، در حالی که ایستگاه فضایی طی این مدت بخشی از آسمان را طی کرده است. این تصویر جالبی است، اگر دقت کنید رد سفید رنگ، تک نیست، بلکه دو رد در کنار هم روی عکس ثبت شده است. رد دوم مربوط به شاتل فضایی است که به چند ساعت پیش از گرفته شدن عکس از ایستگاه جدا شده بود


  چندین هزار جسم ساخته دست بشر در فضا به دور زمین می‌گردند. بی شک ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) مهم‌ترین این ماهواره هاست. ایستگاه فضایی بزرگترین سازه دست بشر در فضاست که در فاصله حدود ۳۵۰ کیلومتری از زمین به دور سیاره ما می‌گردد. ایستگاه فضایی هنوز مراحل ساخت را پشت سر می‌گذارد و با هربار پرتاب شاتل یک بخش آن به فضا می‌رود. این بار، شب سه شنبه سیزدهم تیر پس از چندین ماه پرواز STS-121 که دومین مأموریت شاتل پس از حادثه کلمبیاست به سمت ایستگاه فضایی پرتاب شد (خبر) تا ما منجمان آماتور فرصتی داشته باشیم تا تماشاچی جسورانه ترین فعالیت بشر باشیم.
  ایستگاه فضایی هر ۹۱ دقیقه یک‌بار به دور زمین می‌گردد، بنابراین هر از چندگاهی از روی ایران عبور می‎‌کند. اگر زمان عبور ایستگاه به وقت محلی ما عصر پس از غروب یا صبح پیش از طلوع خورشید باشد، می‌توانیم ایستگاه را که در ارتفاع بالاتر از ما هنوز در نور خورشید قرار دارد ببینیم (مثل قله کوه‌ها که پس از غروب آفتاب هنوز روشن اند). ایستگاه فضایی مثل یک نقطه روشن نسبتا پرنور در آسمان دیده می‌شود که خیلی سریع حرکت می‌کند و سرتاسر آسمان را طی ۲ یا ۳ دقیقه می‌پیماید. ایستگاه فضایی درخشان‌ترین ماهواره‌ای است که از زمین با چشم غیر مسلح دیده می‌شود.
  شاتل را هم می‌توان با چشم غیر مسلح دید. وقتی در نزدیکی‌های ایستگاه فضایی قرار دارد، کمی کم‌نورتر از آن دیده می‌شود. وقتی که طی مأموریت اصلی شاتل به ایستگاه می‌چسبد، هردوی آنها با چشم غیر مسلح مثل یک نقطه درخشان دیده می‌شوند و نمی‌توان آنها را از هم تفکیک کرد. طبق برنامه شاتل دیسکاوری روز پنجشنبه پانزدهم به ایستگاه فضایی متصل می‌شود.
  ایستگاه فضایی را می‌توان با تلسکوپ هم در آسمان دید، از پشت تلسکوپ جزئیات فراوانی از تأسیسات ایستگاه دیده می‌شود، یادتان باشد که ایستگاه در فاصله نزدیکی از ما قرار دارد (کمتر از ۴۰۰ کیلومتر). اما تلسکوپی که استفاده می‌کنید باید بتواند ایستگاه فضایی را که به تندی آسمان را می‌پیماید دنبال کند. برخی تلسکوپ‌های GOTO چنین امکاناتی دارند. فقط باید اطلاعات مداری ایستگاه یا شاتل فضایی را به آنها بدهید و پیش از رصد با دقت آنها را اتنظیم کنید تا تلسکوپ بتواند ماهواره را دنبال کند. برخی منجمان آماتور حتی از پرواز ایستگاه عکس و فیلم می‌گیرند. دنبال کردن ماهواره‌ها کاری است که از زمان پروازهای آپولو در نجوم آماتوری مرسوم بوده است .
  از پشت چشمی و بزرگنمایی بیش از ۷۰ برابر تراس‌ها و پنل‌های ایستگاه فضایی به آسانی دیده می‌شوند. منظره ایستگاه وقتی شاتل در کنارش پهلو گرفته به یاد ماندنی است. شکل هواپیما مانند شاتل و حتی رنگ سفیدش قابل تشخیص است. پیشنهاد می‌کنم در ابتدای کار از بزرگنمایی‌های بیشتر استفاده نکنید، چون دنبال کردن آنها در آسمان کار ساده‌ای نیست و باید مدام تلسکوپ را تنظیم کنید تا ایستگاه یا شاتل در میدان دیدتان باقی بماند.

  تصویر شاتل که کنار ایستگاه فضایی پهلو گرفته است از پشت تلسکوپی ۸ اینچی


  شاتل در آسمان ایران
  طی چند روز آینده پس از پرتاب دیسکاوری می‌توان آن را در آسمان ایران به تنهایی یا در کنار ایستگاه فضایی رصد کرد. بهترین فرصت دیدن شاتل عصر پنجشنبه ۱۵ تیر است که در حال پهلو گرفتن کنار ایستگاه دیده می‌شود.
  عبور هر ماهواره در آسمان یک منطقه با چند مشخصه معین می‌شود:
  سمت: زاویه‌ای است که در آسمان از شمال به سمت شرق اندازه گیری می‌شود. مثلا اگر سمت ماهواره ۲۷۰ درجه باشد، دقیقا بالای افق غربی است.
  ارتفاع: زاویه‌ای است که از افق به سمت بالای سر اندازه‌گیری می‌شود. اگر ارتفاع ماهواره ۶۰ درجه باشد، بین افق و سرسو، نزدیک‌تر به بالای سر دیده می‌شود. سمت و ارتفاع محل ماهواره را در آسمان مشخص می‌کنند.
  برای گذرهای ماهواره ها معمولا سمت و ارتفاع و زمان شروع، میانه و پایان گذر داده می‌شود. با این مشخصات می‌توانیممسیری که ماهواره در آسمان طی می‌کند تصور کنیم.


  منبع:daneshnameh.roshd.ir
  نوشته شده توسط: کیانی
  #1 ارسال شده در تاريخ September 18th, 2007 در ساعت 21:43:51

 2. Phoenix80 ?????? ??
  Phoenix80
  هوانورد نیمه فعال-ستوان یکم
  September 2007
  336
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 98 Times in 54 Posts

  ??? ??? RE: دیدار با شاتل فضایی

  US Shuttle Enterprise  این هم عکسی که من از شاتل انترپرایز در موزه هوا-فضای امریکا گرفتم. این شاتل هیچگاه به فضا نرفت اما بعنوان Test Bed ازش استفاده شد.
  #2 ارسال شده در تاريخ September 18th, 2007 در ساعت 21:58:14

 3. nima novini ?????? ??
  nima novini
  هوانورد نیمه فعال-ستوان دوم
  September 2007
  tehran
  227
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 39 Times in 25 Posts

  ??? ??? RE: دیدار با شاتل فضایی

  در مورد رصد ماهواره ها و ایستگاه فضایی :
  برنامه هایی وجود دارد که زمان و موقعیت سمتی ارتفاعی ماهواره ها را به شما میدهد و شما میتوانید آنها را مشاهده کنید , گاهی نیز در آسمان شاهد درخششی در آسمان هستیم که به سرعت عبور میکند و در همان آسمان محو میشود این نور میتواند حاصل از سلولهای خورشیدی و بازتابش نور باشد
  گاهی تو آسمون ماهواره هایی میبینین که تو هیچ برنامه ای اطلاعاتشون نیست ...
  رصدگرا با این موارد کاملا آشنان.
  #3 ارسال شده در تاريخ September 18th, 2007 در ساعت 23:25:14

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0