Endeavour , از شمارش معکوس تا اتصال به ISS

شاتلی که برای پرتاب در روز چهار شنبه تنظیم شده است:

ناسا شمارش معکوس را برای پرتاب شاتل فضایی Endeavour خود آغاز کرده است.شاتل برنامه ریزی شده است تا در 2336 BST (1836 EDT) در روز چهار شنبه شروع به پرواز کند و ماموریت نصب و مونتاژ 14-11 روزه خود را به سمت ایستگاه فضایی بین المللی International Space Station (ISS) را آغاز کند.نمایندگی فضایی آمریکا می گویدکه در حال حاضر،پیش بینی وضع هوا برای پرتاب روز چهار شنبه به نظر امید بخش می آید.

تنها 30 % احتمال وجود دارد که رگبار یا ابرها بتوانند مانع بلند شدن شاتل از Kennedy Space Center در فلوریدا شوند.پیش بینی یکسان باقی می ماند اگر ناسا ملزم به دادن دستور 24 ساعت تاخیر در پرواز شود.Stephen Payne سرپرست تست ناسا در روز یکشنبه گفت: تیم آماده است،شاتل آماده استمقامات رسمی ناسا باید امیدوار باشند که یک پرتاب موفقیت آمیز توجه ها را از اخبار اخیر خمار بودن فضانوردان در حین خدمت و خرابکاری و کار شکنی کامپیوتر هایی که البته از اهمیت زیادی برخوردار نبودندمنحرف خواهد کرد.

تعمیر سوراخ:

هفته پیش آژانس فضایی یک شیر فلکه سوراخ را در کابین شاتل Endeavour با یک شیر فلکه که از شاتل Atlantis برداشته شده بود جایگزین کرد.آقای Payne گفت که مهندسان کشف کردند که به خاطر وجود خاک و شن در چسباندن و مهر وموم کردن شیر فلکه ، هوا از آن (شیر فلکه ی برداشته شده)گریخته بوده است.به خاطر کار اضافی برای جایگزین و تست کردن شیر فلکه جدید،مقامات پرواز را یک روز به تاخیر،یعنی به روز چهار شنبه موکول کردند.این ماموریت اولین پرواز را برای شاتل Endeavour از سال 2002 نمره می دهد.

پرواز کننده در فضا پیما، Barbara Morgan -که یک معلم مدرسه بوده و به یک فضانورد تبدیل شده است-می باشد.خانم مورگان،55 ساله،در اصل برای پشتیبانی Christa McAuliffe –کسی که به عنوان معلم ناسا در زمینه برنامه ریزی فضایی انتخاب شده بود- تربیت شده و توسط رییس جمهور ریگان در سال 1980 مدرک داده شده است.McAuliffe و شش فضانورد دیگر در سال 1986 در داخل شاتل challenger وقتی که یک تقویت کننده موشک سوراخ باعث راه اندازی انفجار در 73 ثانیه ای پرتاب گردید کشته شدند.

طرح مدرسه ای:

پس از حادثه،ناسا از خانم مورگان در خواست کرد تا در جای معلم خود ، در نماینده فضایی بماند و یک پرواز شاتل را برای تکمیل کردن موارد علمی مورد بحث McAuliffe گرو گذاشت.اما پس از آن آژانس پرواز افراد غیر نظامی در سفینه اش را قدغن کرد ،بنابراین خانم مورگان باید به عنوان یک فضانورد آموزش می دید ،در سال 1998 به تشکیلات ناسا ملحق شد.

08.08.07 - 7:35 p.m. EDT

رییس ناسا و مدیران برجسته پرتاب ،پرواز بدون نقص شاتل فضایی Endeavour را در چهار شنبه بعد از ظهر به عنوان تکمیل یک میراث ، جشن گرفتند.

مدیر Mike Griffin پس از پرتاب گفت:یک عملیات پرتاب بهتر از این نمی شود و نمی تواند بشود.این پرواز،هفت فضانورد،یک بخش ایستگاه فضایی ،5800 پوند محموله،تدارکات و ملزومات را در مدار و در مسیر ایستگاه فضایی بین المللی قرار داد.این ماموریت 11 ،روزه ، پیوستگی بخش ایستگاه فضایی و انتقال محموله و تدارکات و یک تست از سیستم انتقال نیروی جدید را در خواست می کند.اگر سیستم کار کند،ماموریت به 14 روز کشیده می شود.بارابرا مورگان،معلمی که به یک فضانورد تبدیل شده است رهبری چندین برنامه آموزشی در طول پرواز را به عهده دارد.

فضاپيماي "اندور" در كنار ايستگاه فضايي پهلو گرفت

اين عمل آكروباتيك كه با سرعت كم انجام شد امكان تهيه عكس‌هاي ديجيتال از سپر ضد حرارتي زير شاتل را فراهم كرد.

مهندسان ناسا پس از رفتن شاتل به فضا بايد مطمئن شوند كه تكه‌هاي عايق كه در جريان پرتاب روز چهارشنبه از مخزن سوخت كنده شدند به بدنه شاتل برخورد نكرده و به آن آسيب نزده باشند. تصور مي‌شود كه از (۹)تكه چوب پنبه (عايق) كه از مخزن سوخت جدا شده سه عدد آنها به شاتل برخورده باشد. "جان شنون" مدير تيم هدايت اين ماموريت، گفت كه هيچ يك از قطعات آن قدر بزرگ نبوده كه صدمات جدي وارد كند. ديروز (جمعه) خدمه اندور (Endeavour)‬با استفاده از بازوي روبوتيك كه مجهز به يك دوربين و ليزر است اقدام به بازرسي شاتل كردند تا هرگونه صدمه‌اي را بر بال‌ها و دماغه شاتل شناسايي كنند. از زمان انهدام فضاپيماي كلمبيا در سال ۲۰۰۳خسارات ناشي از قطعات عايق يك نگراني عمده براي ناسا بوده است.

انهدام كلمبيا ناشي از ايجاد حفره‌اي در اثر برخورد يك قطعه عايق بود كه هنگام بازگشت شاتل به جو زمين باعث نفوذ گازهاي به نهايت داغ به شاتل و انفجار آن شد. هفت خدمه كلمبيا در آن حادثه كشته شدند.
زماني كه اندور در روز جمعه براي پهلوگيري در كنار ايستگاه فضايي آماده مي‌شد، خدمه شاتل آن را طي مانوري در فاصله (۲۰۰)متري ايستگاه برگرداندند تا بتوان از قسمت تحتاني آن عكس گرفت. پس از آن شاتل به ايستگاه نزديك و در ساعت دو بعد از ظهر به وقت شرق آمريكا به آن متصل شد. شاتل اندور براي اولين بار پس از پنج سال راهي نخستين ماموريت به فضا شده است تا عمليات احداث ايستگاه بين‌المللي فضايي را پيگيري كند.

پرواز اندور كه قرار است ۱۱تا ۱۴روز به طول انجامد دومين ماموريت از چهار ماموريتي است كه آژانس فضايي آمريكا قصد انجام آنها در سال جاري را دارد. اين آژانس با تمام توان مي‌كوشد ساخت ايستگاه (۱۰۰)ميليارد دلاري فضايي را تا پيش از بازنشستگي ناوگان فرسوده شاتل‌ها در سال (۲۰۱۰)تكميل كند. فضاپيماي اندور از پيش از فاجعه انهدام كلمبيا در سال ۲۰۰۳هيچ پروازي انجام نداده بود. اندور پس از بازسازي‌هاي مفصل در اين مدت اكنون مجهز به ابزاري است كه مي‌تواند به شبكه برق ايستگاه فضايي متصل شده و امكان تمديد ماموريت خود از(۱۱)روز به (۱۴)روز را بيابد.

شاتل حاوي يك به‌اصطلاح "چوب بست" به اندازه يك اتومبيل كوچك به وزن ۱/۵۸تن است كه هدف آن افزايش طول استخوان بندي ايستگاه فضايي به ۱۰۸متر است.
فضانوردان همچنين يكي از چهار ژيروسكوپ ايستگاه كه به تعادل آن كمك مي‌كند را تعويض خواهند كرد و يك قطعه (۳/۳)تني موسوم به سكوي بار را نصب خواهند كرد. اندور در بخش بار خود همچنين حامل مخزني ۲/۷تني از تداركات، آذوقه و تجهيزات ديگر است. سه پياده‌روي در خارج از ايستگاه فضايي كه هر يك شش ساعت و نيم طول خواهد كشيد به دو نفر از فضانوردان امكان خواهد داد كار مونتاژ و تعمير ايستگاه را تكميل كنند.