فضاپيماي «آتلانتيس» آماده مي شود كه تا حدود بيست روز ديگر آخرين پرواز شاتل‌ها را به سوي تلسکوپ فضايي «هابل» انجام دهد.

به گزارش سرويس فن‌آوري خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين پرواز تحت تدابير شديد امنيت پرواز صورت خواهد گرفت.

سکوي پرتاب LC-39A پس از چند روز تاخير ناشي از طوفان حاره‌يي گوستاو پذيراي شاتل فضايي آتلانتيس شد تا در ساعت 4:33 دقيقه بامداد به وقت جهاني روز 13 مهرماه اين شاتل را به همراه پنج خدمه آن روانه آخرين ملاقات انسان با قوي ترين چشم دست ساز خود در کيهان يعني تلسکوپ فضايي هابل كند.

در اين ماموريت که 11 روز به طول خواهد انجاميد براي پنجمين و آخرين بار هابل تعمير خواهد شد و عمر آن حداقل تا سال 2013 تمديد مي شود.

با اين حال مقامات ناسا اخيرا هشدار دادند شاتل آتلانتيس، اين بار بيشتر از معمول با خطر رويارويي با يك انفجار فاجعه آميز ناشي از برخورد با زباله‌هاي فضايي مواجه است.

جان شانون، مدير برنامه شاتل در اين زمينه اظهار داشت: مايكل گريفين، رييس ناسا، در جلسه تصميم‌گيري نهايي براي پرتاب كه براي روز دهم اكتبر برنامه‌ريزي شده حضور خواهد داشت.

ماموريت هابل نيازمند آن است كه شاتل به مداري بالاتر از مدار سفر به ايستگاه فضايي بين‌المللي برود كه در آن ارتفاع زباله‌هاي فضايي بيشتري وجود دارد.

در اين ماموريت قرار است دو ابزار جديد بر تلسکوپ فايي هابل نصب شود و همچنين باتري‌ها و حسگرها و شش ژيروسکوپ آن تعويض شوند تا هابل بار ديگر با حداکثر توان خود و براي آخرين بار به خدمت علم در آيد.

اين ماموريت پيش از حادثه سقوط شاتل فضايي کلمبيا در برنامه پروازهاي شاتل هاي فضايي قرار داشت اما پس از آن حادثه به دليل توصيه کميسون بررسي سقوط کلمبيا و به دليل مسايل امنيتي از دستور کار شاتل ها خارج شد. همين موضوع سبب اعتراض هاي بسياري در ميان جامعه علمي شد و سرانجام کميسيون ديگري شروع به بررسي موضوع کرد و در پايان اعلام شد با حفظ تمامي تدابير ايمني ممکن آتلانتيس به ديدار هابل خواهد رفت.

به نوشته نجوم، اين ماموريت تنها ماموريت شاتل ها پس از سقوط کلمبيا خواهد بود که به مقصدي غير از ايستگاه بين المللي فضايي انجام خواهد شد. البته پس از پيشنهاد سناتور اوباما (نامزد حزب دموکرات براي رياست جمهوري ايالات متحده ) مبني بر تمديد مدت خدمت شاتل هاي فضايي پس از سال 2010 و تا زمان اطمينان از کارآمدي اوريون که قرار است جانشين شاتل‌ها شود و اعلام ناسا مبني بر بررسي اين موضوع ممن است ماموريت‌هاي ديگري به مجموعه ماموريت‌هاي شاتل‌ها و به مقصد مدار زمين بدون ملاقات با ايستگاه، افزوده شود.

در اين ماموريت غير از تعمير هابل، دو ابزار جديد به آن افزوده خواهد شد يکي از آنها ابزاري به نام مکانيزم گرفت نرم يا Soft-Capture Mechanism است که کمک خواهد کرد تلسکوپ پس از سپري شدن عمرش به مداري امن منتقل شود و ديگري دوربين ميدان ديد باز شماره 3 يا WFC3 است.

اين دوربين به هابل امکان مي دهد تا بازه وسيعتري از طول موج‌ها را در يک ميدان ديد ثبت کند.

اين ماموريت را از نظر دشواري و پيچيدگي عمليات دشوار ترين ماموريت ناسا پس از فتح ماه ارزيابي مي کنند و به همين دليل تدابير شديدي براي تضمين امنيت آن و فضانوردان آن اتخاذ شده است.

از جمله اينکه براي اولين بار در تمام مدت عمليت شاتل فضايي انديور بر سکوي 39B آماده پرواز خواهد ماند تا در صورت نياز به ياري شاتل آتلانتيس رود.

اين ماموريت با کد (STS400(LON شناخته مي شود که تنها در صورت نياز انجام خواد شد.

سکات آلتمن (فرمانده)، گرگوري جانسون (خلبان)، مايکل گود، مگان مک آرتور، ميشاييل ماسيمينو و اندرو فستل (تکنسين هاي ماموريت) وظيفه دارند در اين ماموريت هابل را احياء کنند تا اين ابزار ارزشمند علمي بتواند تا زمان آماده شدن تلسکوپ فضايي جيمز وب چشمان انسان به روي عالم را باز نگاه دارد.

منبع: www.isna.ir