برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. pooyan ?????? ??
  pooyan
  هوانورد فعال-سرهنگ
  December 2007
  where you cant find
  906
  تعداد تشکر : 19
  Thanked 557 Times in 233 Posts

  ??? ??? چرا توپ گلف دارای تو رفتگی و توپ تنیس دارای پرز است؟

  در زمینه پرواز اجسام در هوا، نیرویی به نام پسا یا درگ عمل می کند. این نیرو به دو نوع پسای اصطکاکی (friction Drag) و پسای فشاری (Pressure Drag) تقسیم می شود. در اینجا باید لایه مرزی(Boundary Layer) هوا را تعریف کرد. با حرکت جسم در هوا، یک لایه از هوا که معمولاً در حد هزارم میلیمتر ارتفاع دارد روی بدنه جسم قرار می گیرد و نسبت به بدنه سرعت صفر را دارد و هرچه به سمت لایه های بالایی حرکت می کنیم سرعت افزایش یافته تا در نهایت به سرعت جریان آزاد برسد، در واقع لایه مرزی آن منطقه ای اشت که در آن تغییر سرعت داریم. این به دلیل وجود و ظهور لزجت (ویسکوزیته Viscosity) در سرعت های بالا پدید می آید. این لایه مرزی خود ایجاد کننده یک نوع نیروی مقاوم اصطکاکی در برابر جریان هواست. اما پسای فشاری: با حرکت جسم در هوا، در نقطه ای در بالادست جسم، جدایش جریان پدید می آید. این جدایش باعث ایجاد ناحیه کم فشار می شود و یا کم شدن فشار ، اختلاف فشار نسبت به طول جسم و جهت جریان، باعث ایجاد نیروی مقاومی در خلاف جهت حرکت جسم می شود.

  حال هرچه لایه هوایی که از روی جسم می گذرد آشفته تر باشد، دنباله تشکیل شده به وسیله جسم و بنابراین مقدار خلا کاهش می یابد(به دلیل اینکه جریان آشفته دیرتر از سطح جدا می شود) . این کاهش دنباله باعث کاهش اختلاف فشار و بنابراین کاهش نیروی پسای فشاری می شود. به همین دلیل است که توپ گلف دارای تورفتگی و توپ تنیس دارای پرز روی آن می باشد.
  در واقع حفره های موجود بر روی توپ گلف و پرزهای روی توپ تنیس باعث توربولانس شدن جریان هوا و در نتیجه کاهش دنباله(Wake) شده که در نتیجه آن ناحیه کم فشار کاهش یافته و درگ کمتر می شود

  اصلاح و تکمیل: آرش خانباشی


  منبع:وبلاگ بويينگ747
  نويسنده:محمدرضا محرري
  #1 ارسال شده در تاريخ November 9th, 2008 در ساعت 20:35:10

 2. nima novini ?????? ??
  nima novini
  هوانورد نیمه فعال-ستوان دوم
  September 2007
  tehran
  227
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 39 Times in 25 Posts

  ??? ??? RE: چرا توپ گلف دارای تو رفتگی و توپ تنیس دارای پرز است؟

  هرچند اینمار درگ ناشی از اصطحکاک رو افزایش میده اما کاهش درگ فشاری این مقدار رو پوشش میده اما باید در نظر داشت که این کار همیشه سودمند نیست و با تغییر شکل این کار حتی ممکنه مضر هم باشه
  #2 ارسال شده در تاريخ November 19th, 2008 در ساعت 19:02:30

 3. arash_khanbashi ?????? ??
  arash_khanbashi
  هوانورد نیمه فعال-استوار یکم
  September 2007
  175
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 141 Times in 65 Posts

  ??? ??? RE: چرا توپ گلف دارای تو رفتگی و توپ تنیس دارای پرز است؟

  در خصوص حفره های موجود روی توپ گلف (Golf Ball Dimples) من و دو نفر از همکارانم مقاله ی مفصلی را تالیف و ترجمه کردیم که انشاالله در همین قسمت قرار خواهم داد.
  با تشکر از پویان عزیز
  #3 ارسال شده در تاريخ December 18th, 2008 در ساعت 12:31:11

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0