به نام آفریننده آسمانی ها

[size=x-large]به‌دليل ارائه نشدن مستندات سازمان هواپيمايي كشوري براي افزايش 15درصدي قيمت بليت هواپيما، سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليد‌كنندگان، پرونده تخلف اين افزايش قيمت را به سازمان تعزيرات حكومتي ارسال كرد.[/size]

در حالي كه مسئولان سازمان هواپيمايي كشوري و شركت‌هاي هواپيمايي افزايش 15درصدي قيمت بليت هواپيما در پروازهاي داخلي از 24 دي‌ماه امسال را با استناد به مصوبه شوراي‌عالي هواپيمايي قانوني و قطعي قلمداد كرده و اين موضوع را مرتبط با سازمان حمايت نمي‌دانند، رئيس سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليد‌كنندگان با غيرقانوني خواندن اين اقدام از ارسال پرونده اين افزايش قيمت به سازمان تعزيرات حكومتي، خبر داد.

به گفته كيومرث جليليان، با سپري شدن مهلت يك‌هفته‌اي اين سازمان به سازمان هواپيمايي كشوري براي ارائه مستندات افزايش 15درصدي نرخ بليت هواپيما، سازمان حمايت اين شيوه افزايش قيمت را غيرقانوني قلمداد كرده و پرونده اين سازمان براي بررسي و اعلام نظر نهايي به سازمان تعزيرات حكومتي ارسال شده است.

وي افزود: پس از بررسي موضوع در سازمان تعزيرات، اين سازمان تا 2روز آينده نظر نهايي خود درخصوص اين افزايش قيمت را اعلام و درصورت احراز تخلف نسبت به جريمه متخلفين اقدام خواهد كرد.

اين ديدگاه رئيس سازمان حمايت در حالي مطرح مي‌شود كه پيش از اين سخنگوي سازمان هواپيمايي كشوري در گفت‌وگو با خبرنگار ما با قانوني و قطعي خواندن افزايش 15درصدي قيمت بليت هواپيما از ارائه مستندات اين افزايش به سازمان حمايت خبر داده بود.

افزايش قيمت بليت، ارتباطي به سازمان حمايت ندارد

با وجود اين، روز گذشته مديرعامل هما نيز با قانوني خواندن افزايش 15درصدي قيمت بليت پروازهاي داخلي براساس مصوبه شوراي‌عالي هواپيمايي در جمع خبرنگاران، گفت: شوراي‌عالي هواپيمايي متولي تعيين قيمت بليت هواپيماست و اين موضوع ارتباطي با سازمان حمايت مصرف‌كنندگان و توليد‌كنندگان وزارت بازرگاني ندارد.

سعيد حسامي افزود: اينكه سازمان حمايت از مصرف‌كنندگان و توليد‌كنندگان با چه استنادي افزايش قيمت بليت هواپيما را غيرقانوني و قابل پيگيري مي‌داند، جاي تعجب دارد. اگرچه قيمت بليت پروازهاي داخلي از 24 دي ماه افزايش يافته اما هنوز نظر شركت‌ها تامين نشده است.

وي خاطرنشان كرد: پيشنهاد شركت‌هاي هواپيمايي براي افزايش قيمت بيش از ميزان مصوب است و شوراي‌عالي هواپيمايي با ملاحظاتي كمترين مقدار را تصويب كرده است. قيمت بليت در دنيا ساعتي 300 يورو است اما در ايران حتي با افزايش اخير نيز اين قيمت به ساعتي حدود 35 هزار تومان رسيده و قابل مقايسه با خارج از كشور نيست.

ديدگاه اخير مديرعامل هما در شرايطي مطرح مي‌شود كه با توجه به كاهش قيمت بليت هواپيما و ساير كالاها و خدمات در سطح جهان، چندي پيش وزير بازرگاني در ابلاغيه‌اي سازمان حمايت توليد‌كنندگان را ملزم كرده است تا با توجه به كاهش‌ قيمت‌هاي جهاني، دستگاه‌هاي ذي‌ربط را ملزم به نظارت بر كاهش قيمت‌ها كند.

حمايت وزير راه از افزايش قيمت بليت هواپيما

وزير راه و ترابري در نخستين واكنش نسبت به افزايش قيمت بليت هواپيما از اين اقدام حمايت كرد. حميد بهبهاني در زمينه افزايش نرخ بليت هواپيما گفت: حدود 3 سال است كه هيچ‌گونه افزايش قيمتي در اين بخش نداشته‌ايم.

وي افزود: اگر تورم را مورد توجه قرار دهيم خيلي از خدمات ما با مشكل روبه‌رو شده و درصدد هستيم خدمات را كامل كنيم و تأخير پروازها را كاهش دهيم.منبع:to