گرگان - خبرگزاری مهر: رئیس سازمان هواشناسی کشور و معاون وزیر راه و ترابری گفت: ابررایانه سازمان هواشناسی کشور که دارای قدرت عملیاتی 96 میلیارد عمل در ثانیه است اردیبهشت ماه رونمایی خواهد شد.
به گزارش خبرنگار مهر در گرگان، علیمحمد نوریان صبح یکشنبه در جمع کارشناسان هواشناسی گلستان افزود: این ابررایانه که در دانشگاه صنعتی اصفهان و به دست متخصصان داخلی در حال ساخت است تا اردیبهشت سال آینده عرضه می شود.

وی اظهار داشت: از ابررایانه نخست هم اکنون در هواشناسی از جمله پیشگویی های سیل، امواج دریا، آلودگی های هوا در مناطق مختلف شهری و تغییر علمی استفاده می شود.

وی خاطرنشان کرد: ابررایانه دوم هر چند از نظر سرعت محاسبه کمتر از ابررایانه اول است اما قدرت تحلیلی آن بالاتر خواهد بود.

نوریان، کاربرد ابررایانه دوم را در بخشهای مختلف از جمله اقلیم و تغییر اقلیمی را که از نظر داخلی و بین المللی استراتژیک است بسیار مهم دانست.

رئیس سازمان هواشناسی کشور بیان داشت: با استفاده از این تکنولوژی پیشرفته و منحصر به فرد ایران در بحث تحقیقات و کاهش آلودگی ها در پروتکل جهانی هم پیشگام خواهد بود.

وی یادآورشد: وزارت جهاد کشاورزی سومین ارگانی که با سازمان هواشناسی کشور سر و کار دارد و این سازمان در برخی از مناطق کشور در مراکز تحقیقات کشاورزی حضور دارد.