برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. nima novini ?????? ??
  nima novini
  هوانورد نیمه فعال-ستوان دوم
  September 2007
  tehran
  227
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 38 Times in 24 Posts

  ??? ??? سامانه گلوناس

  [/size][/color][/font]
  سامانه گلوناس[font=Tahoma][color=#FF0000][size=medium]  گلوناس يك سامانه ناوبري ماهواره اي راديويي است كه توسط اتحاد جماهير شوروي بنيان نهاده شدو هم اكنون توسط دولت روسيه اداره مي شود. واژه گلوناس از حروف ابتدايي عبارت انگليسي "سامانه ماهواره اي ناوبري جهاني " تشكيل شده و همتاي آمريكايي اين سا مانه، جي پي اس (سامانه مكان يابي جهاني) است ، توسعه گلوناس از سال ۱۹۷۶ آغاز شد و پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي در سال ۱۹۹۱توسط روسيه ادامه يافت . از آن زمان پرتاب هاي متعددي تا تكميل نهايي اين مجموعه ماهواره درسال ۱۹۹۵ صورت گرفت اما همزمان با مشكلات ا قتصادي روسيه، سامانه نياز به تعمير اساسي پيدا كرد. در ابتداي سال ۲۰۰۱ روسيه متعهد شد تا تعمير گلوناس را تا سال ۲۰۱۱ به پايان برساند و در سال هاي اخير با هدف تسريع پرو ژه و اتمام آن تا سال ۲۰۰۹ ، با كشورهاي ديگر از جمله هند مشاركت ميكند.

  هدف از ايجاد گلوناس

  گلوناس در ابتدا براي تأمين اهداف نظامي شوروي سابق در ناوبري، مكان يابي و تعيين سرعت موشك هاي باليستيك به صورت بلادرنگ شكل گرفت . اين سامانه، سومين سامانه ناوبري توسعه يافته توسط شوروي محسوب مي شد و قرار بود جايگزين سامانه مكان يابي ماهواره اي تسيكادا شود كه موقعيت ها را با يك تا دو ساعت تأخير زماني ارائه مي داد. گفته مي شود يك دريافت كننده گلوناس مي تواند با استفاده از سيگنال هاي ماهواره اي، موقعيت مكاني را با دقت ۱۰۰ متر بر روي زمين۱۵۰ متر در ارتفاعات و ۱۵ سانتيمتر بر ثانيه در مورد سرعت اجسام متحرك تعيين كند.

  مشخصات مداري

  مجموعه كامل سامانه گلوناس از ۲۴ ماهواره، شامل ۲۱ ماهواره عملياتي و سه ماهواره يدك در سه صفحه مداري تشكيل شده است . در هر صفحه مداري ، ۸ ماهواره با فاصله هاي يكسان وجود دارد . مدارهاي مذكور را مي توان تقريبًا دايروي و با زاويه تمايل64.8 درجه در نظر گرفت .ارتفاع ماهواره ها از زمين ۱۹۱۰۰ كيلومتر بوده و چيدمان آنها به گونه اي است كه در هر لحظه حداقل پنج ماهواره از هر نقطه قابل مشاهده است . هر ماهواره توسط يك عدد نشان دهنده صفحه اي كه در آن است، مشخص مي شود. اعداد ۱ تا ۸ مربوط به صفحه يك، ۹ تا ۱۶ مربوط به صفحه دو و ۱۷ تا ۲۴مربوط به صفحه سه هستند.

  سيگنال ها

  ماهواره هاي گلوناس دو نوع سيگنال ارسال مي كنند: سيگنال اس پي و سيگنال اچ پي. تمام ماهواره ها سيگنال اس پي همانندي دارند، ولي فركانس آنها با استفاده از روش دسترسي چندگانه تقسيم فركانس (اف دي ام آ) ۲۵ كاناله از ۵۶۲۵ /۱۶۰۲ تا ۵ /۱۶۱۵ مگاهرتز متغير است . سيگنال اچ پي هم از روش اف دي ام آ استفاده مي كند، اما از طريق باند ال ۲ در محدوده فركانسي ۱۲۴۰ تا ۱۲۶۰ مگاهرتز ارتباط برقرار مي شود. سامانه گلوناس در بالاترين راندمان ، خدمات مكان يابي و زمان سنجي استاندارد ر ا با دقت مكاني افقي ۵۷ تا ۷۰ متر، عمودي ۷۰ متر و ۱۵ سانتيمتر بر ثانيه براي بردار سرعت و زمان سنجي ۱ ميكروثانيه ارائه مي دهد. سيگنال اچ پي با دقت بيشتر نيز براي برخي كاربران از جمله نيروي نظامي روسيه امكان پذير خواهد بود. در نوامبر ۲۰۰۶ ، سرگي ايوانف وزير دفاع روسيه اعلام كرد كه سيگنال اچ پي براي كاربران غيرنظامي تا اوايل سال ۲۰۰۷ موجود خواهد بود. همچنين سيگنال غيرنظامي ديگري در حوزه فركانسي ال ۲ با پرتاب نسل بعدي ماهواره ها و به منظور افزايش دقت ناوبري و بهبود مكان يابي به سامانه اضافه خواهد شد.

  ماهواره ها

  ماهواره هاي گلوناس مشابه نسل پيشين اين سامانه (تسيكادا) تحت نظارت مكانيك كاربردي ان پي او با مشاركت موسسه مهندسي تجهيزات فضايي و موسسه روسي زمان و ناوبري راديويي توسعه يافته اند. طي سه دهه ساخت و توسعه گلوناس، بازنگراني هاي گوناگوني نيز در طراحي ماهواره ها صورت گرفته است . هر ماهواره اين مجموعه با نام يوراگان (انگليسي : هاريكين ) به همراه عددي براي ماهواره هاي عملياتي و يا عنوان جي وي ام براي ماهواره هاي آزمايشي خوانده مي شود. نسل اول ماهواره هاي يوراگان گلوناس پس از نمونه هاي آزمايشي (نسل صفر ) توليد شدند و همگي فضاپيماهايي پايدارشده سه محوره با وزن ۱۲۵۰ كيلوگرم داراي سامانه پيشرانش به منظور تغييرموقعيت مداري داخل مجموعه بودند . نسل دوم و كنوني ماهواره ها كه با عنوان يوراگان -ام (يا گلوناس-ام) خوانده مي شوند، در اوايل سال ۱۹۹۰ ساخته و در سال ۲۰۰۱ پرتاب شدند . اين ماهواره ها عمر عملياتي حدود ۷ سال و وزني بيش از ۱۴۸۰ كيلوگرم دارند . قطر اين ماهواره ها تقريبًا ۴ / 2متر ارتفاع آنها ۷ / ۳ متر، دهانه آرايه هاي خورشيدي ۲/ ۷ متر،با توان توليد برق ۱۶۰۰ وات هنگام پرتاب است . سازه محموله ماهواره ها، ۱۲ آنتن باند ال را مي تواند در خود جاي دهد . ساعت هاي مخصوص ماهواره، زمان را با دقتي معادل ۱۰۰۰ نانوثانيه نشان مي دهند . تا آوريل ۲۰۰۷ ، هشت ماهواره از نسل دوم به فضا پرتاب شده اند. در مورد اين ماهواره ها امكان پرتاب به صورت سه تايي توسط موشك هاي پروتون همانند ماهواره هاي نسل قبل وجود داشت. آخرين مجموعه ماهواره هاي گلوناس موسوم به يوراگان-كي (گلوناس-كي)، نسل سوم ماهواره ها خوانده مي شوند. اين ماهواره ها با عمر عملياتي حدود ۱۰ تا ۱۲ سال و به وزن تنها ۷۵۰ كيلوگرم داراي يك سيگنال باند ال اضافه هستند و همچنين مانند نمونه هاي پيشين، به صورت سه محوره پايدار بوده و آرايه هاي خورشيدي دوگانه دارند . ماهواره هاي نسل سوم قرار است پس از پايان عمرعملياتي ماهواره هاي يوراگان -ام (اوايل سال ۲۰۰۸ ) به ارائه خدمات بپردازند . ماهواره هاي يوراگان - كي را مي توان به دليل وزن كم به صورت دوتايي توسط بوسترهاي كم هزينه سايوز و يا به صورت شش تايي با استفاده از موشك پروتون به فضا پرتاب كرد.

  ايستگاه كنترل زميني  پايگاه كنترل زميني گلوناس در نواحي مختلف شوروي سابق پراكنده است . مركز كنترل و استانداردهاي زماني در مسكو و ايستگاه هاي رديابي و سنجش از دور در سنت پطرزبورگ، ترنوپول، انيسيسك و كومسومولسك واقع شده است.

  مشاركت با دولت هند

  در ژانويه ۲۰۰۴ ، آژانس فضايي روسيه از مشاركت با سازمان تحقيقات فضايي هند (ايسرو) در پروژه گلوناس خبر داد . مطابق اين همكاري، مقرر شد ۱۸ ماهواره تا سال ۲۰۰۸ به منظور پوشش كامل بر روسيه و هند به فضا پرتاب شود و سامانه با ۲۴ ماهواره تا سال ۲۰۱۰ به مرحله عملياتي كامل برسد. طبق جزئياتي كه در اواسط سال ۲۰۰۵ منتشر شد، ساخت ماهواره ها بر عهده روسيه بوده و هند متعهد به پرتاب دو ماهواره بين سال هاي ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ از مركز فضايي ساتيش دهاوان در سريهاريكوتا با استفاده از موشك هاي پرتابگر ماهواره زمين آهنگ (جي اس ال وي) است . همچنين نخست وزير هند، مانموهان سينگ و رئيس جمهور روسيه، ولاديمير پوتين توافق كردند هند در مقابل پوشش سيگنال براي اهداف نظامي خود، برخي از هزينه هاي توسعه و ساخت سري گلوناس -كي و نيز پرتاب دو ماهواره را بر عهده گيرد.

  وضعيت كنوني

  سامانه گلوناس تا ژانويه ۲۰۰۷ هنوز تكميل نشده و تنها بخشي از آن به بهره برداري رسيده است . در حال حاضر، ۱۶ ماهواره در سامانه گلوناس وجود دار ند كه تعداد ۱۱ ماهواره از آنها عملياتي بوده و ۵ ماهواره به طور موقت خاموش شده اند. طبق گزارش نيويورك تايمز، روسيه در نظر دارد با پرتاب هشت ماهواره ديگر در سال ۲۰۰۷ ، پوشش جهاني گلوناس را تا سال ۲۰۰۹ فراهم سازد . در سال هاي اخير، روسيه موقعيت مداري ماهواره ها را براي ناوبري بهتر در چچن در حالت بهينه قرار داده و به بهاي كاهش پوشش بر ديگر نقاط جهان، پوشش سيگنال را در اين منطقه افزايش داده است. قابليت استفاده كنوني از گلوناس در روسيه ۸ /۵۰ درصد و در جهان ۸ /۳۹ درصد است.

  منبع : http://www.aerospaceusr.ir/space/home.php?page=article&id=11
  #1 ارسال شده در تاريخ September 22nd, 2007 در ساعت 18:53:38

 2. The Following User Says Thank You to nima novini For This Useful Post:

  سجیل (April 9th, 2017)

 3. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  6,832
  تعداد تشکر : 8,196
  Thanked 7,820 Times in 3,112 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 837

  ??? ??? پاسخ : سامانه گلوناس

  نصاویر گلوناس
  #2 ارسال شده در تاريخ April 9th, 2017 در ساعت 09:26:47

 4. سجیل ?????? ??
  سجیل

  كارشناس هوانوردي
  July 2008
  کره زمین
  6,832
  تعداد تشکر : 8,196
  Thanked 7,820 Times in 3,112 Posts
  ارسال هاي وبلاگ : 837

  ??? ??? پاسخ : سامانه گلوناس

  سرگی ساویلیوف، معاون مدیر کل سازمان روس کاسموس به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که این سازمان قصد دارد که شبکه جهانی

  از ایستگاه های زمینی به نام گلوناس در بیش از 30 کشور جهان مستقر کند.

  ساویلیوف افزود: برنامه هدفمند "ارتقاء، توسعه و استفاده از سیستم گلوناس در سال های 2012-2020" برای ایجاد یک شبکه جهانی ایستگاه های

  اندازه گیری در خاک فدراسیون روسیه و در سایر کشورها پیش بینی شده است.

  در بیش از 30 کشور و همچنین قطب جنوب ایستگاه های مخابراتی راه اندازی خواهد شد.

  ساویلیوف در پاسخ به سوالی مبنی بر تعداد ایستگاه ها و کشورهای هدف گفت: در حال حاضر در کشورهای خارجی هشت ایستگاه راه اندازی شده اند

  — چهار ایستگاه در برزیل، سه ایستگاه در قطب جنوب و یک ایستگاه در آفریقای جنوبی. کار با همکاران از قزاقستان، بلاروس، ارمنستان، چین، هند، ویتنان،

  کوبا، اسپانیا، آرژانتین، اندونزی، اکوادور، ونزوئلا، مکزیک و سوئد ادامه دارد.
  ?????? ???? سجیل : April 9th, 2017 ?? ???? 09:31:28


  #3 ارسال شده در تاريخ April 9th, 2017 در ساعت 09:30:20

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0