برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 3 ?? 3
dqw
 1. nima novini ?????? ??
  nima novini
  هوانورد نیمه فعال-ستوان دوم
  September 2007
  tehran
  227
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 39 Times in 25 Posts

  ??? ??? شهابها

  فضاي داخل منظومه شمسي علاوه بر ميزباني خورشيد و سيارات و اقمار آنها ، مملو ازدنباله دارها و خرده سنگ ها و ذرات ريز و درشت غبار است ، آنهايي را که ابعادشان از چند صد متر تا چند صد کيلومتر متغير است سيارک مي نامند و بقيه ذرات کوچکتر را شهابواره . هنگامي که اين شهابواره ها با سرعت زياد وارد جو زمين مي شوند ، اصطکاک شديد آنها با مولکولهاي هوا موجب داغ شدن سطح آنها مي شود . معمولا در ارتفاع ۸۰ تا ۱۲۰ کيلومتري از سطح زمين ، غلظت هوا به قدري زياد ميشود که حرارت توليد شده ،دما را تا ۴۶۰۰ درجه سانتيگراد بالا ميبرد و لايه هاي سطح شهابواره را تصعيد ميکند . مواد آزاد شده از سطح ، دنباله اي از مواد يونيزه شده را به طول ۲۰ تا ۳۰ کيلومتر تشکيل ميدهند که از خود نور ساطع ميکند و اين چنين ، يک درخش شهاب بر پهنه آسمان ظاهر ميشود . جالب اينکه تمام اين فرآيند ها در کسري از ثانيه روي ميدهد .
  درخشندگي شهاب به جرم و سرعت ورود شهابواره بستگي دارد . سرعت ورود شهابواره ها از ۱۱ تا ۷۲ کيلومتر بر ثانيه متغير است و جرم ذرات ورودي هم ميتواند مقادير مختلفي ، از يک ميليونيم گرم تا يکهزار تن و بيشتر باشد. بدين سان انواع مختلفي از شهابها را ميتوان دسته بندي کرد که مشهورترين آنها عبارتند از :
  آذرگوی: اينها ، شهابهايي هستند که درخشندگي آنها از سياره زهره ، درخشانترين جرم نقطه اي آسمان شب بيشتر است و بدينسان قدر آنها کمتر از ۴- است ( اگر هنوز موفق به رصد زهره نشده ايد ، ميتوانيد آن را بعد از غروب خورشید در افق غربی مشاهده کنيد که با درخشش خيره کننده خود ، آسمان را تحت الشعاع قرار ميدهد) . آذرگوي ها هرچه درخشانتر باشند ، احتمال شنيدن صدايي مانند صداي جرقه قوس الکتريکي همراه با عبور آنها بيشتر است ! برخي آذرگويها هنگام حرکت خود منفجر ميشوند که bolide نام دارند . در صفحه شخصي پيتر براون مي توانيد مجموعه اي از فيلم هاي ويديويي انفجارهاي درخشان آذرگويها را مشاهده کنيد .
  زمين خراش : اين دسته ، شهابهايي هستند که از لبه جو زمين عبور ميکنند و از اين نظر ، به نظر ميرسد که تمام طول آسمان را درمينوردند . درخشندگي اين دسته از شهابها نيز معمولا زياد است .
  شهابسنگ : آن دسته از شهابهايي که پس از سوختن هنوز تمام نشده اند و بخشي از جرم آنها به سطح زمين ميرسد ، شهابسنگ نام دارد . سطح به جا مانده از شهابسنگ معمولا سياه و سوخته است و سطوح خميده اي دارد و اگر نشکسته باشد لبه تيزي ندارد . معمولا به همراه آذرگوي هاي منفجر شونده ، يک يا چند شهابسنگ نيز به زمين سقوط مي کند .  بارش ها و رگبارهای شهابی
  در شب هاي عادي و در آسمان بسيار تاريک ميتوان در هر ساعت حداکثر ۱۵ شهاب مشاهده کرد که اغلب آنها شهاب هاي کم نور و کوتاه هستند . شايد فکر کنيد همين مقدار اندک آنقدر قابل توجه نيست ، پس بدانيد در هر شبانه روز ، نزديک به يکصد ميليون شهاب قابل رويت در جو زمين ميسوزد و از اين طريق ، بين ۴۰ تا ۵۰ تن گرد و غبار وارد جو زمين ميشود . البته از اين مقدار تنها حدود يک تن به صورت شهابسنگ به سطح زمين ميرسد و بقيه به صورت گرد و غبار در جو باقي ميماند تا آرام آرام بر روي سطح زمين بنشيند . اين ، تنها مکانيسم شناخته شده براي افزايش خاک در سطح زمين است که موجب ميشود در هر يکهزار سال ، ۵ سانتيمتر به ضخامت پوسته زمين افزوده شود . اما در بعضي شب هاي خاص ، فراواني شهابها به شکل محسوسي افزايش مييابد و دربهترين حالت ميتوان شاهد عبور بيش از ۶۰ شهاب در هر ساعت بود ، يعني دقيقه اي يک شهاب . در اين حالت به اصطلاح ميگوييم يک بارش شهابي روي داده است ، رويدادي بينظير که به اعتقاد بسياري از منجمان آماتور ، ز يباترين پديده اي است که ميتوان در آسمان زمين مشاهده کرد .
  بارش شهابي زماني روي ميدهد که زمين از آن بخش فضا عبور کند که مملو از توده هاي غني غبار باشد . اين توده ها که ضخامتي از مرتبه صد هزار کيلومتر دارند ، معمولا ذرات به جا مانده از سيارک هاي نزديک زمين يا دنباله دارها هستند و هنگامي که فاصله زمين تا اين توده ها کمتر از ۰/۰۸ واحد نجومي باشد ، بارش شهابي آغاز ميشود . بنابر اين طبيعي است که هر بارش شهابي در يک محدوده زماني فعال باشد و در زماني که فاصله زمين تا توده غبار به حداقل خود رسيد ، به اوج فعاليت خود برسد ؛ همانند بارش شهابي دب اصغری که از اواخر آذر تا اوايل دی فعال است . از آنجا که ذرات مولد بارش هاي شهابي متعلق به توده هاي غبار به جا مانده از اجرام بزرگتري هستند و سرعت آنها تقريبا موازي يکديگر است ، بنابراين موازي يکديگر وارد جو زمين ميشوند . اين توازي موجب ميشود درست همانطور که به نظر ميرسد خطوط موازي راه آهن در دوردست به هم ميرسند ، چشم ما نيز در اثر پديده پرسپکتيو تصور کند اين شهابها از يک محدوده در آسمان خارج ميشوند. اين محدوده را به نام کانون بارش ميشناسيم و بارش را بر حسب موقعيت کانون آن نامگذاري ميکنيم . به عنوان مثال ، کانون بارش شهابي دب اصغری در صورت فلکي دب اصغر و در نزديکي ستاره انورفرقدان(بتا دب اصغر) قرار گرفته است . از سوي ديگر ، چون چشم ما تمامي نقاط آسمان را در فاصله بينهايت از خود مشاهده ميکند ، آسمان را به شکل يک نيمکره تشخيص ميدهد و بر همين اساس شهابها را نيز بر اين نيمکره تصوير ميکند . اين تصوير دو پيامد مهم به همراه دارد :
  نخست آنکه مسير شهابها در آسمان از نظر چشم ما منحني خواهد بود .
  شهابهايي که نزديک به کانون بارش روي ميدهند ، به خط ديد ما منطبق ترند و آنهايي که دورتر از کانون بارش روي ميدهند ، فاصله بيشتري دارند . اگر اين شهابها را بر کره آسمان تصوير کنيم ، مشاهده ميکنيم که شهابهايي که نزديک به کانون بارش روي ميدهند ، طول کمتري دارند و آنهايي که دورتر روي ميدهند ، از طول بلندتري برخوردارند .
  بدين ترتيب ميتوان شهاب هاي بارشي را با دو مشخصه شناسايي کرد : نخست آنکه امتداد مسير عبور شهاب از کانون بارش عبور کند و ثانيا آنکه اگر نزديک به کانون بود ، طولش کم و اگر دورتر بود ، طولش زياد است .
  شدت فعاليت بارش هاي شهابي را با واحدي به نام ZHR ميشناسند . ZHR را که مخفف عبارت Zenith Hourly Rate است ، ميتوان به آهنگ ساعتي سرسويي ترجمه کرد و اينگونه تعريف کرد : تعداد شهابهايي که يک منجم باتجربه ميتواند در مدت يکساعت تحت شرايط آرماني رصدي مشاهده کند . اين شرايط آرماني عبارتند از : کانون بارش در سرسو قرار داشته باشد ، تاريکي آسمان در حد اعلاي خود و حد قدري برابر ۶/۵+ باشد ، آسمان صاف و فاقد هرگونه ابر و مه و يا افق بسته باشد .
  بارش هاي شهابي مختلف از شدت هاي مختلفي برخوردارند . اما يک بارش شهابي خاص هم در دوره هاي مختلف از شدت هاي مختلفي برخوردار است و دليل آن ، توده هاي مختلف غبار است که از چگالي هاي متنوعي برخوردارند . هنگامي که دنباله دار مولد به حضيض خورشيدي خود بازميگردد ، مدار آن به دليل تاثيرات گرانشي اجرام منظومه شمسي و از همه مهمتر ، دو غول گرانشي آن يعني سيارات مشتري و زحل ، اندکي تغيير ميکند و اين موجب ميشود تا به جاي يک توده انبوه و متراکم ، چندين توده نزديک به هم داشته باشيم که چگالي ذرات در آنها با يکديگر متفاوت است . در طول زمان ، تاثيرات گرانشي خورشيد و سيارات موجب ميشود اين ذرات نيز از مسير نخستين خود منحرف شوند و توده هاي جديدتري را به وجود آورند .

  ولي اين تمام ماجرا نيست . هنگامي که دنباله دار به حضيض خورشيدي خود ميرسد ، انبوهي از ذرات جديد را به توده تزريق ميکند . اين مواد جديد موجب ميشود تا چند سال قبل و بعد از عبور دنباله دار ، شدت بارش شهابي دچار افزايش قابل ملاحظه اي شود . نمونه بارز آن ، بارش شهابي اسدي است که در آبان ماه روي ميدهد و در حالت عادي ZHR آن در حدود ۵ شهاب بر ساعت است . مولد اين بارش شهابي ، دنباله داري به نام تمپل-تاتل است که دوره تناوب ۳۰ ساله دارد . اين دنباله دار در سال ۱۳۷۸/۱۹۹۹ به حضيض خورشيدي خود رسيد و از آن سال به بعد ، ما شاهد بارش هايي با ZHR ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ شهاب بر ساعت بوده ايم . در سال ۱۹۶۶ که مقارن با حضيض دنباله دار مولد بارش شهابي اسدي بود ، ساکنان آمريکاي شمالي توانستند در مدت ۴۰ دقيقه ، بارشي با ZHR بيش از يکصد هزار شهاب بر ساعت را مشاهده کنند . اصطلاحا به بارش هايي که ZHR آنها از ۲۰۰ شهاب بالاتر باشد ، رگبار شهابي اطلاق ميشود .
  #1 ارسال شده در تاريخ September 22nd, 2007 در ساعت 20:00:31

 2. The Following 4 Users Say Thank You to nima novini For This Useful Post:

  mona (April 24th, 2013), setare aseman (April 24th, 2013), سوخومجيد (April 24th, 2013), عبدالاحد (April 25th, 2013)

 3. setare aseman ?????? ??
  setare aseman

  هوانورد عادی - گروهبان یکم
  March 2013
  شیراز
  63
  تعداد تشکر : 922
  Thanked 253 Times in 62 Posts

  ??? ??? پاسخ: شهابها

  سیارک‌ها معمولاً بزرگ‌تر از تکه‌‌سنگ‌های مدار میانی مریخ و مشتری‌اند. گاهی اوقات مدار آن‌ها تغییر می‌کند و به سوی خورشید کشیده می‌شوند که در این صورت به زمین هم نزدیک می‌شوند. به نقل از Universe Today ٬ دنباله‌دارها بسیار شبیه به سیارک‌ها هستند با این تفاوت که ممکن است میزبان یخ٬‌ متان٬ آمونیاک یا عناصر بیشتری باشند. همین عناصر سبب می‌شوند که پوسته‌ای مه‌آلود به دور آن شکل بگیرد که به آن گیسو می‌گویند. البته این پوسته زمانی هویدا می‌شود که دنباله‌دار به خورشید نزدیک شده باشد که در این‌صورت علاوه بر گیسو٬‌ دم نیز رویت‌پذیر خواهد بود. دو سرمنشاء اصلی برای دنباله‌دارها مطرح شده است: به نظر می‌آید که منشاء دنباله‌دارهای بلنددوره ابر اورت باشد. ۲۰۰ سال طول می‌کشد تا دنباله‌دارهای بلنددوره٬ یک دور کامل خورشید را بگردند. از سوی دیگر گفته می‌شود که منشاء دنباله‌دارهای کوتاه‌دوره٬ کمربند کایپر است.پاره‌سنک‌های فضایی که از سیارک‌های کوچک‌ترند را شهاب‌واره می‌گویند. شهاب‌واره‌ها تکه‌ای از ماده‌ی بین‌سیاره‌ای‌اند که از یک‌ کیلومتر کوچک‌ترند. اندازه‌ی متوسط این اجرام در حدود چند میلی‌متر برآورد شده است. بسیاری از آن‌ها آنقدر کوچک هستند که با ورود به جوّ زمین بخار می‌شوند و هرگز به سطح سیاره برخورد نمی‌کنند. این اجرام هنگامی که وارد جوّ زمین می‌شوند نام‌های گوناگونی برای خود پیدا می‌کنند. شهاب٬ برق نوری است که بر اثر سوختن یک پاره‌سنگ فضایی در آسمان شب می‌بینیم. دقت کنید که «شهاب» به برق نور اطلاق می‌شود نه خود آن پاره‌سنگ.اگر هر یک از این شهاب‌واره‌هایی که وارد جوّ زمین می‌شوند به طور کامل نسوزند و بخشی از آن‌ها سالم بماند و روی زمین فرو بیاید٬ به آن «شهاب‌سنگ» می‌گویند. تقریباً بیشتر شهاب‌سنگ‌هایی که روی زمین پیدا می‌شوند بسیار کوچک‌اند. جرم آن‌ها از حدود چند گرم (به‌اندازه یک ریگ) تا صدکیلوگرم و حتی سنگین‌تر از آن متغیر است  زندگی دیدن یک باغچه از شیشه مسدود هواپیماست
  خبر رفتن موشک به فضا
  لمس تنهایی ماه
  فکر بوییدن گل در کره ای دیگر


  #2 ارسال شده در تاريخ April 24th, 2013 در ساعت 22:01:54

 4. The Following User Says Thank You to setare aseman For This Useful Post:

  سوخومجيد (April 24th, 2013)

 5. سوخومجيد ?????? ??
  سوخومجيد
  هوانورد نیمه فعال-ستوان دوم
  November 2011
  NASA
  224
  تعداد تشکر : 241
  Thanked 564 Times in 196 Posts

  ??? ??? پاسخ: شهابها

  ??? ??? ????? ???? ???? setare aseman ????? ??? ??
  دقت کنید که «شهاب» به برق نور اطلاق می‌شود نه خود آن پاره‌سنگ.  یعنی چه کسی میتونه بیشتر توضیح بده؟؟ یعنی این :
  اگر هر یک از این شهاب‌واره‌هایی که وارد جوّ زمین می‌شوند به طور کامل نسوزند و بخشی از آن‌ها سالم بماند و روی زمین فرو بیاید٬ به آن «شهاب‌سنگ» می‌گویند. تقریباً بیشتر شهاب‌سنگ‌هایی که روی زمین پیدا می‌شوند بسیار کوچک‌اند. جرم آن‌ها از حدود چند گرم (به‌اندازه یک ریگ) تا صدکیلوگرم و حتی سنگین‌تر از آن متغیر است


  #3 ارسال شده در تاريخ April 24th, 2013 در ساعت 22:22:52

 6. The Following 2 Users Say Thank You to سوخومجيد For This Useful Post:

  setare aseman (April 25th, 2013), عبدالاحد (April 25th, 2013)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0