برترین مطلب این هفته ی سایت

رونمايي از نسخه جديد ايروسنتر

با تلاش چندين روزه و شبانه روزي همكاران فني در ايروسنتر ، نسخه اسكريپت انجمن ساز قدرتمند VBulletin سايت ايروسنتر به روزساني و بهينه سازي گرديد و به آخرين ورژن ارائه شده آپگريد شد، در اين نسخه جديد مشكلات قبلي برطرف گرديده و قابليت هاي جديدي نيز به سايت افزوده شده و خواهد شد اين پوسته نسخه جديد سايت پوسته ای در 4 رنگ جداگانه می باشد که برای صفحه های Retina و موبایل بهینه سازی شده است.

????? ?????: ?? 1 ?? 1 ?? 1
dqw
 1. Parsa ?????? ??
  Parsa
  هوانورد عادی-استوار دوم
  August 2007
  habibollah
  121
  تعداد تشکر : 0
  Thanked 61 Times in 18 Posts

  ??? ??? بومرنگ

  [align=center][/align]بومرنگ چيست ؟
  وقتي از بومرنگ صحبت مي‌كنيم، يك شيء خميده به ذهنمان مي‌آيد كه وقتي آن را پرتاب مي‌كنيم، دوباره به طرف ما برمي‌گردد. اما حقيقت اين است كه دو نوع بومرنگ وجود دارد. بومرنگهايي كه ما با آنها آشنا هستيم، همان بومرنگهاي بازگشت‌كننده هستند كه از جنس چوب يا پلاستيك يا هر ماده سبك ديگري ساخته مي‌شوند. اين بومرنگها معمولاً دو جزء يا دو بال دارند، البته امروزه مي‌توانيد بومرنگهايي با سه يا چند بال پيدا كنيد. بيشتر بومرنگهاي بازگشت‌كننده سي تا شصت سانتي‌متر طول دارند و بيشتر براي ورزش و بازي استفاده مي‌شوند. در صورتي كه اين بومرنگها به شكل صحيح پرتاب شوند، يك مسير دايره‌اي را در هوا طي مي‌كنند و سپس به نقطه شروع برمي‌گردند، اما اين بومرنگها براي شكار مناسب نيستند، چرا كه اولاً هدف‌گيري با آنها مشكل است و ثانياً در صورتي كه به شكار برخورد كنند، ديگر برنمي‌گردند!
  اما يك نوع ديگر از بومرنگها هستند كه اصلاً براي برگشتن طراحي نشده‌اند. البته اين بومرنگها هم از نظر ظاهري يك چوب خميده هستند، اما بزرگ‌تر و سنگين‌تر و معمولاً بيش از يك متر طول دارند. بال اين بومرنگها طراحي خاص بومرنگهاي بازگشت‌كننده را ندارد و به همين دليل به نقطه اول خود برنمي‌گردد، اما به خاطر شكل خميده‌اي كه دارد، به راحتي در هوا پرواز مي‌كند و قادر است مسافت نسبتاً زيادي را با سرعت خوبي طي كند. از طرفي هم نشانه‌گيري با آن راحت‌تر است. به همين دليل اين بومرنگها براي شكار مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
  چرا بومرنگ پرواز مي‌كند ؟
  اگر شما يك تكه چوب معمولي را پرتاب كنيد، هيچ گاه به خوبي بومرنگ پرواز نمي‌كند. مهم‌ترين نكته اين است كه بومرنگ برخلاف يك چوب معمولي از دو بال تشكيل شده است. اين باعث مي‌شود كه بومرنگ حول نقطه وسط دو بال خود بچرخد كه باعث تثبيت حركت آن در هوا مي‌شود. به همين دليل بومرنگها نسبت به يك تكه چوب معمولي مسير طولاني‌تري را طي مي‌كنند و به خوبي پرواز مي‌كنند.
  بال بومرنگ صاف نيست، بلكه مانند بال هواپيما، يك طرف آن صاف و طرف ديگر آن محدب است. اين مسئله باعث مي‌شود حركت مولكول‌هاي هوا در سطح محدب آن سريع‌تر از سطح صاف آن باشد. بنابراين بين دو سطح آن اختلاف فشار هوا ايجاد مي‌شود. به همين دليل زماني كه بومرنگ در حال حركت است، به علت وجود فشار هواي بيشتر در يك طرف، به سمت ديگر هل داده مي‌شود. اما اگر دقت كنيد، متوجه مي‌شويد كه بومرنگ بيش از هر چيز شبيه ملخ هواپيما يا هلي‌كوپتر است كه به جايي متصل نشده باشد. همان طور كه مي‌دانيد، ملخ هواپيما و هلي‌كوپتر، باعث حركت مستقيم و رو به جلو در جهت محور ملخ مي‌شود. بنابراين در صورتي كه بومرنگ را به طور عمودي گرفته و پرتاب كنيم، به سمت راست يا چپ حركت مي‌كند و برعكس در صورتي كه آن را به طور افقي بگيريم، به سمت محور خود، يعني به طور عمودي و مثل يك هلي‌كوپتر بالا مي‌رود تا از چرخش بايستد و نيروي جاذبه آن را به زمين برگرداند. با اين حال مي‌دانيم كه عملاً حركت بومرنگ به اين شكل نيست. چرا؟
  چرا بومرنگ برمي‌گردد؟
  برخلاف ملخ هلي‌كوپتر و هواپيما كه زماني شروع به چرخش مي‌كند كه خود وسيله كاملاً ساكن باشد، شما بومرنگ را .پرتاب" مي‌كنيد. بنابراين بومرنگ علاوه بر حركت چرخشي ملخ، يك حركت چرخشي در هوا هم دارد. هر كدام از لبه‌هاي بومرنگ كه در سمت بالاي محور چرخش آن قرار داشته باشد، در جهت پرتاب بومرنگ مي‌چرخد و سرعت چرخش آن با سرعت حركت بومرنگ جمع مي‌شود، در حالي كه لبه ديگر در خلاف آن جهت مي‌چرخد. اين به آن معناست كه با اينكه هر دو لبه با يك سرعت مي‌چرخند، اما سرعت حركت يكي در هوا بيشتر از ديگري است. اين تفاوت سرعت باعث ايجاد دو نيروي متفاوت از سمت دو بال بومرنگ مي‌شود و برآيند اين دو نيرو، نيرويي مي‌شود كه از سمت بالاي محور چرخش به بومرنگ وارد مي‌شود. حالا براي امتحان، يك چرخ برداريد و وقتي در حال چرخيدن است، نيرويي از سمت بالا به آن وارد كنيد. چه اتفاقي مي‌افتد؟
  چرخ به سمت راست يا چپ منحرف مي‌شود، يعني نيرويي كه به جسمي ساكن وارد مي‌كنيد با نيرويي كه به همان جسم در حال چرخش وارد مي‌كنيد، دو اثر كاملاً متفاوت دارد. دليل آن هم اين است كه قبل از اينكه نيرو بتواند اثر كند، نقطه اثر آن به علت چرخش چرخ مي‌چرخد و در حقيقت نيرو به جاي بالا از سمت جلو وارد مي‌شود. همين مسئله در مورد بومرنگ نيز صادق است، يعني نيرويي كه در اثر عدم تساوي سرعت حركت دو بال در هوا ايجاد شده، اگرچه از سمت بالا به بومرنگ وارد مي‌شود، اما باعث مي‌شود بومرنگ به سمت چپ يا راست منحرف شود. به اين ترتيب بومرنگ كم كم به يك سمت چرخيده و با طي كردن يك مسير دايره‌اي، به دست شما برمي‌گردد.
  بومرنگ را مي‌توان به شيوه‌هاي متفاوتي پرتاب كرد، اما نكته مهم اين است كه آن را درست پرتاب كنيد، يعني با توجه به نيروهايي كه به آن وارد مي‌شود، با يك سرعت و زاويه مناسب آن را طوري پرتاب كنيد كه يك مسير دايره شكل را طي كرده و به دست شما برگردد. در حقيقت شكل و طراحي مناسب بومرنگ فقط نيمي از كار است. بومرنگ خودش پرواز نمي‌كند، شما بايد آن را درست پرتاب كنيد!
  بومرنگ از كجا آمده ؟
  در واقع ساختن بومرنگ فقط يك اتفاق بوده است. انسانهاي اوليه از تكه‌هاي چوب براي شكار استفاده مي‌كردند و در طبيعت هم چوب منحني زياد پيدا مي‌شود. احتمالاً آنها كم كم به اين نتيجه رسيده‌اند كه چوبهاي منحني بهتر از چوبهاي معمولي پرواز مي‌كنند، در نتيجه شكل دادن به چوبها را آغاز كردند. به اين ترتيب اولين بومرنگها كه البته بازگشت‌كننده نبودند، ساخته شدند. قديمي‌ترين بومرنگي كه تاكنون پيدا شده، مربوط به بيست هزار سال قبل است و توسط مردم لهستان ساخته شده است. راجع به تاريخچه بومرنگهاي بازگشت‌كننده اطلاعات زيادي در دست نيست، اما معمولاً استراليايي‌ها را صاحب اين اختراع مي‌شناسند، شايد يك مرد استراليايي يك روز بومرنگي ساخت كه به طور اتفاقي زاويه دو بال آن كم‌تر بود و بومرنگ مي‌توانست دور بزند... شايد... به هر حال بومرنگها برمي‌گردند!
  منبع: persiantools.com
  #1 ارسال شده در تاريخ August 17th, 2007 در ساعت 10:36:47

 2. The Following 5 Users Say Thank You to Parsa For This Useful Post:

  ALIKOYALAM (October 21st, 2012), ashkan154 (May 27th, 2011), captain Rahimpour (April 18th, 2011), koroushkhan (June 24th, 2011), pejmanmhatc (April 25th, 2011)

????? ????? ??? ?????

???? ??? ????? ? ??????

 • ??? ????????? ????? ????? ????? ????
 • ??? ????? ????? ???? ?? ??????
 • ??? ????????? ???? ????? ????.
 • ??? ????????? ??? ??? ??? ?? ?????? ????
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0