روسیه قرارداد عرضه محموله ای شامل جنگنده های رهگیر "میگ-31 اِ." به سوریه را بهم زد. این مطلب را روز چهارشنبه "کامرسانت" به نقل از منابعی آگاه در صنایع دفاعی کشور اطلاع داد.

این روزنامه خاطر نشان می کند که این دومین مورد بهم خوردن قرارداد بزرگ صادرات تجهیزات هوایی روسی طی دو سال اخیر است. روسیه بر اساس قراردادی که سال 2006 امضا شده بود، می بایست 34 فروند "میگ-29 اس.ام.ت." را به ارزش 1.286 میلیارد دلار به الجزایر عرضه کند. الجزایر پس از دریافت 15 فروند جنگنده، بهار 2007 تحویل این هواپیماها را متوقف کرده و اعلام کرد که در هواپیماها قطعاتی با کیفیت پایین و یا دست دوم وجود دارند و اوایل سال 2008 همه میگ ها را به روسیه باز گرداند. قرارداد عرضه "میگ - 31اِ." را موسسه صادرات دفاعی روسیه "روس ابارون اکسپورت" با دمشق اوایل سال 2007 امضا کرده بود. انتظار می رفت که هشت فروند هواپیما به ارزش حدود 400-500 میلیون دلار به این کشور عرضه شوند. تابستان همان سال کارخانه "سـُکـُـل" (شاهین) اجرای قرارداد را آغاز کرد. از آنجایی که تولید میگ - 31 سال 1994 متوقف شده بود، به سوریه هواپیماهایی از ذخایر نیروی هوایی روسیه فروخته می شدند که "سـُکـُـل" به مدرنیزه سازی آنها طبق مطالبات سفارش دهنده می پرداخت.

کارخانه "سـُکـُـل" متخصص تولید و خدمات دهی به جنگنده های میگ و هواپیماهای آموزشی-نظامی یاک-130 است.

در کورپوراسیون واحد هواپیمایی فدراسیون روسیه رسماً درباره بهم خوردن این قرارداد با سوریه توضیحی ندادند. نماینده کورپوراسیون گفت: "مسائل مربوط به همکاری های فنی و نظامی جزو وظایف «روس ابارون اکسپورت» است". در "روس ابارون اکسپورت" نیز از تفسیر این خبر امتناع کردند. آنطور که روزنامه می نویسد، روسیه تمایلی به صحبت درباره دلایل توقف این قرارداد ندارد. در عین حال یک منبع نزدیک به "روس ابارون اکسپورت" اعتراف کرد که روسیه زیر فشار اسرائیل از تحقق این قرارداد امتناع کرد. وی گفت: "موردی مشابه نیز در رابطه با قرارداد عرضه مجموعه های موشکی "اسکندر-اِ" به سوریه وجود داشت که قراردادش در سال 2005 منعقد شده بود. در آن زمان اسرائیل بیشترین فشار را بر روسیه وارد ساخته و قرارداد رسماً فسخ شد".

اما یک منبع آگاه در یکی از وزارتخانه ها ابراز یقین نمود که دلیل اصلی، مشکلات مالی دمشق بود که نتوانست هزینه لازم برای خریداری این تسلیحات گرانقیمت را پیدا کند. زمستان 2005 روسیه 70% از بدهی خارجی سوریه را بخشید که برابر با 13.4 میلیارد دلار بود. در آن زمان دمشق هنوز 3.6 میلیارد دلار به مسکو بدهکار بود. از آن زمان روسیه همکاری های فنی و نظامی با سوریه را از سر گرفت. از سال 2005 تا کنون دائماً اخباری دیده شده اند مبنی بر این که سوریه به مذاکرات با روسیه درباره خریداری تسلیحات جدید ادامه می دهد. در بین تسلیحات مورد علاقه سوریه، علاوه بر مجموعه های موشکی "اسکندر - اِ"، پدافندهای "پانتسیر"، "استریلتس" و "ایگلا" نیز بودند. در سال 2005 مجموعه های "استریلتس" به سوریه عرضه شدند.

کامرسانت، خبرگزاری «ریا نووستی» روسیه، 30 اردیبهشت ماه


[align=center][/align]